Dnes je piatok 4.4.2025 - 19:05:24 50 užívateľov online - neprihlásený

Žiarové škvrny na Svätováclavských dukátoch

Žiarové škvrny na Svätováclavských dukátoch

V ozname o zlúčení zberateľských stránok “mice-dukáty” a “cs-mince” sa píše, že niektoré články a blogy zo stránky “mince-dukáty” budú priebežne presúvané na “cs-mince” a budú na nej plynulo pokračovať. Týka sa to i článkov o žiarových škvrnách na Svätováclavských dukátoch.

Tu je článok “Žiarové škvrny na Svätováclavských dukátoch” z 13.8.2014:

Zberatelia sa často na svätováclavských dukátoch stretávajú s červenými fľakmi a škvrnami. Tieto fľaky a škvrny sú od bledo červenej až po tmavo červenú a až čiernu farbu. Sú to takzvané “žiarové škvrny” nazývané tiež “Václavova krv”. Pôvodom vzniku týchto škvŕn je pravdepodobne nečistota v kove, alebo zle roztavená hrudka medi v kove, ktorá chemicky reaguje s okolitým prostredím. Odhliadnuc od podstaty vzniku je pre numizmatika podstatné vedieť to, že tieto škvrny sa vyvíjajú. Začnú sa objavovať ako bledé fľaky a rokmi tmavnú, pričom v ich strede sa niekedy vytvorí čierna hrudka, jadro. Čiže ak si založíte do zbierky dukát bez žiarových škvŕn, za niekoľko rokov môže byť posiaty žiarovými škvrnami. Otázkou je, či tieto škvrny čistiť, alebo nečistiť.

Na aukciách v aukčných domoch často vidieť vzácne a veľmi vzácne ročníky týchto dukátov posiate žiarovými škvrnami. V týchto stavoch sa predajú za vysoké ceny. Väčšina špičkových zberateľov týchto mincí si myslí, že tieto škvrny sú súčasťou mince a nemali by sa čistiť. Ja sa prikláňam k tomuto názoru – žiarové škvrny nečistiť. Existujú však aj opačné názory. A to také, že tieto škvrny sú akousi anomáliou, že sú nepekné a ak je to možné mali by sa odstrániť. Zamyslime sa teda na otázku odstraňovania týchto škvŕn.

Druhy žiarových škvŕn je podľa mojich skúseností možné rozdeliť takto:

  • povrchová žiarová škvrna
  • povrchová žiarová škvrna s jadrom
  • hĺbková žiarová škvrna s jadrom

Najprv je potrebné zistiť, či ide skutočne o žiarovú škvrnu, alebo o iné znečistenie. Zistíme to kontrolou bežnou lupou so zväčšením asi 4×. Ak sa jedná o žiarovú škvrnu a rozhodli sme sa ju čistiť, tak je potrebné zistiť či sa nejedná už o hĺbkovú žiarová škvrnu s jadrom, ktorú nie je možné bez poškodenia dukátu odstrániť. Na toto zistenie potrebujeme silnejšiu lupu s osvetlením (napríklad 20×), alebo mikroskop (100×). Bez skúseností to na prvýkrát odhadnete ťažko, ale ak máte tých žiarových škvŕn a dukátov viac, tak rozdiel medzi povrchovou a hĺbkovou škvrnou rozpoznáte. Pomocným znakom je aj veľkosť a farba jadra. Čím je jadro väčšie a tmavšie, tým väčšia je pravdepodobnosť, že ide do kovu a teda že je to hĺbková škvrna.

Vo všeobecnej rovine je možnosť vyčistenia podľa mňa takáto:

  • povrchová žiarová škvrna – vyčistenie bez poškodenia povrchu mince je možné za niekoľko hodín až dní
  • povrchová žiarová škvrna s jadrom – vyčistenie bez poškodenia povrchu mince s obtiažami je možné za niekoľko hodín až dní a týždňov
  • hĺbková žiarová škvrna s jadrom – vyčistenie bez poškodenia povrchu mince nie je možné, pričom doba čistenia trvá mesiace

Spôsob čistenia som popísal v článku – Čistenie zlatých mincí. Odlišná je doba čistenia, ktorá pri žiarových škvrnách môže dosiahnuť aj mesiace a roky. Hladenie štetcom totiž nesmie byť silné a intenzívne. Celkový priebeh čistenia dukátu vyžaduje veľkú trpezlivosť. Nič sa nemôže preháňať. Inak sa minca môže počas čistenia poškodiť a škvrna sa pritom neodstráni. Pri povrchovej žiarovej škvrne s jadrom, kde vyčistenie je s obtiažami možné, je veľkým úspechom odstránenie jadra bez poškodenia povrchu dukátu.

Zopakujem postup pri čistení uvedený v článku “Čistenie zlatých mincí”:

  • mincu ponoríme asi na 30 minút do roztoku
  • mincu vyberieme tak, že ju chytíme prstami za hrany, opláchneme pod vlažnou tečúcou vodou, zabalíme do utierky na okuliare a necháme vyschnúť, neutierame
  • znečistenie mince skontrolujeme lupou, mincu chytáme za hrany, ak nečistoty zmizli mincu uložíme do zbierky
  • ak znečistenie nezmizlo opakujeme prvé dva body asi trikrát, ak znečistenie zmizlo uložíme mincu do zbierky
  • ak znečistenie nezmizlo opakujeme prvé dva body s tým, že mincu necháme v roztoku ponorenú niekoľko hodín, ak znečistenie zmizlo uložíme mincu do zbierky
  • ak znečistenie nezmizlo, chytíme mincu za hrany a jemným štetcom navlhčeným roztokom jemne hladíme znečistené miesta, ak nečistota drží na minci opakujeme prvé dva body s tým, že mincu necháme v roztoku ponorenú niekoľko hodín a aj dní, ak sa nám znečistenie podarí hladením mince odstrániť, uložíme mincu do zbierky, čistenie tak môže trvať aj niekoľko týždňov a u žiarových škvŕn aj niekoľko mesiacov.

Na záver moja rada – nečistite žiarové škvrny. A ak ste sa už rozhodli čistiť, tak do toho choďte s veľkou trpezlivosťou.

Tu je výber z článku “Z Vašich mailov – žiarové škvrny na Svätováclavských dukátoch”, ktorý som na stránke “mince-dukaty” uverejnil dňa 30.1.2016:

Vyskytla sa jedna téma, ktorá sa v mojej pošte objavuje častejšie a preto som sa jej rozhodol venovať verejne. Jedná sa o problém s predajom Svätováclavských dukátov, ktoré obsahujú žiarové škvrny.

Posledný mail má tento obsah:
Mám viac kusov Svätováclavských dukátov ročník 1933. Jeden kus som sa rozhodol predať, aby som získal prostriedky na kúpu iných chýbajúcich ročníkov. Už štyria kupujúci tento dukát odmietli kúpiť, lebo obsahuje žiarové škvrny. Cena bola pre kupujúcich prijateľná, ale žiarové škvrny im vadili a dukát nekúpili. Tento istý problém som mal pri predaji Svätováclavského dukátu ročník 1934, ktorý obsahoval žiarové škvrny. Pri predaji som musel ísť až pod nákupnú cenu.
Aký je Váš názor na Svätováclavské dukáty so žiarovými škvrnami?

Zastávam názor, že žiarové škvrny sú súčasťou Svätováclavských dukátov. Podľa mňa vôbec neznižujú stav a cenu dukátu. Stretávam sa dokonca s názormi, že žiarové škvrny sú vítanou súčasťou Svätováclavských dukátov a dokonca zvyšujú ich cenu. Samozrejme, názory sú rôzne.

Vráťme sa ale k Vašim mailom a k problémom s predajom Svätováclavských dukátov, ktoré obsahujú žiarové škvrny. Moja rada je nasledovná. Pri predaji by som sa snažil kupujúcemu vysvetliť podstatu žiarovej škvrny. Pokračoval by som ukážkami obrázkov predaných Svätováclavských dukátov, ktoré obsahujú žiarové škvrny. Ukážky môžete robiť na internete na mobile, alebo na tablete. Pri ukážkach by som spomenul aukčné domy, kde sa takéto dukáty úspešne predali, napríklad Macho & Chlapovič, alebo AUREA Praha. Pomôcť si môžete aj internetovou stránkou www.sixbid.com, alebo acsearch.info. Ak tieto argumenty nezaberú, tak treba nájsť iného záujemcu o kúpu.

Tu je ďalší výber z článku ""Krev svatého Václava" … numizmatická špička …“, ktorý som na stránke "mince-dukaty” uverejnil dňa 16.7.2016:

Na vlastných obrázkoch vám predstavujem Svätováclavský dukát 1931, ktorý je podľa mňa dôkazom toho, že žiarové škvrny sú vítanou súčasťou Svätováclavských dukátov. Na tomto dukáte sa v hojnom počte vyskytujú všade, na averze i na reverze. Vyskytujú sa aj na hranách, čo je vidieť na dvoch posledných obrázkoch. Žiarové škvrny nazývané tiež “Václavova krv” alebo tiež ako hovoria naši bratia “krev svatého Václava”, sa na tomto dukáte vyskytujú v rôznych štádiách, čo znamená, že tento proces bude na tomto konkrétnom dukáte naďalej pokračovať. Pre numizmatikov venujúcich sa Svätováclavským dukátom, predstavujú takéto exempláre jednu zo špičiek ich numizmatického snaženia. Toto je pre nich tá pravá numizmatika, toto je radosť z dukátov.

Tu sú obrázky Svätováclavského dukátu 1931:

0 0

Doplnenie článku

Čo budeme na identifikáciu žiarových škvŕn a na ich prípadné čistenie potrebovať ?

  • roztok na čistenie mincí Leuchtturm Goldbath
  • jemné štetce
  • veľmi kvalitné utierky na okuliare (odporúčam Ray-Ban)
  • lupy 4× a 20×
  • digitálny mikroskop 100× (odporúčam Celestron)
Editováno: 4.9.2016 14:51
0 0

Krev svatého Václava ...

… na Svätováclavských dukátoch.

Zdroj foto:
archiv.aukro.cz
www.acsearch.info

0 0

1d 1937

Žiarové škvrny sú aj na vzácnych Svätováclavských dukátoch. Na 11. aukcii Aukčného domu Macho & Chlapovič (14 – 15 November 2016, Praha) sa bude dražiť takýto dukát – ročník 1937. Na fotografiách uverejnených v aukčnom katalógu Aukčného domu Macho & Chlapovič a na stránke Sixbid je vidno viacero žiarových škvŕn. Na averze sa nachádza jedna povrchová žiarová škvrna s jadrom a na reverze sú dve (detailné foto). Či sa jedná už o hĺbkové žiarové škvrny s jadrom nie je možné z obrázkov zistiť. Na dukáte sa nachádzajú i povrchové žiarové škvrny.
Viac sa o žiarových škvrnách dočítate v úvode tohto fóra.
Zdroje foto:
http://aukcie.machochlapovic.com/sk/aukcie
https://www.sixbid.com/browse.html?…

0 0

Pan kolega pri vsetkej ucte z casti prispevku cistenie zlatych minci sa mi najezili vsetky chlpy a dokonca aj vsetkych mojich 7 vlasov.

0 0

Re:
Odpoveď na príspevok č. 5943

To som rád. Aspoň viem, že to tu niekto čítal.

0 0

Kde sa objavi carovne slovicko dukat to vzbudi moj zaujem. Toliar a dukat to su top veci numizmatiky.

0 0

Re:
Odpoveď na príspevok č. 5947

Myslel som, že sa dozviem čo Vás tak v mojom článku rozrušilo …

0 0

Pri cisteni pripravkom, ktory dokaze odstranit spominane skvrny dochadza aj k poskodeniu povrchu dukatu. Dane poskodenie je vidiet uz pri 10 x . Tu si treba uvedomit, ze aj tieto fliaciky su naznakom pravosti mince. Dukatom som sa venoval intenzivne 15 rokov , teraz uz na ne hladim len ako na investiciu a robim toliare. Pri toliaroch som sa zatedy nestretol na zivo so spickovym falzom ale pre pripad mam techniku na pozorovanie uhlov tepania raznice na tomto faktore si falsovatelia toliarov este par rokov zuby vylamu. Pri skumani 40 x profi technickym mikroskopom pri vycistenych dulatov je vidiet jasne naruseny povrch ako keby mali zimnicu. Dulaty necistene vykazuju aj urcitu variabilitu odtienu povrchovej vrstvy.

Editováno: 20.10.2016 14:43
0 0

Re:
Odpoveď na príspevok č. 5951

Zaujímavý poznatok. Ale ja tam predsa jasne píšem toto -
Väčšina špičkových zberateľov týchto mincí si myslí, že tieto škvrny sú súčasťou mince a nemali by sa čistiť. Ja sa prikláňam k tomuto názoru – žiarové škvrny nečistiť.
… alebo toto -
Na záver moja rada – nečistite žiarové škvrny.
Takže ja pre seba dukáty nečistím.

Na požiadanie som za tie roky čistil stovky mincí a desiatky sád, aj proof. Vždy k spokojnosti zákazníka. Treba si uvedomiť, že ľudia bežne nepoužívajú 40 x profi technický mikroskop. Oni chcú len čisté mince a mince bez škvŕn, či už je to FJI, Václav, alebo Svätopluk.

0 0

Ako sa vravi ,, zakaznik nas pan" . :-)

0 0

Toliare

Ešte niečo pre kolegu Kaporceka mimo tému -
Aj ja som robil toliare. Vo veľkom a dosť dlho. A to K VI, MT, L II. Ale China ma odradila. Fake som porovnával s orig. na el.mikroskope v labáku na VŠ. Nechápal som ako to robia. Všetko som predal.

0 0

Mal som cinske toliare v ruke je to strojova vyroba . Toliare Leopold I a dole boli razene z tepanych raznic takze identifikacia do 2 sekund. Problem nastava inde vzacne zlatniky za FJ I strojova vyroba teraz strojova vyroba tu sa uz uverejnene kusky stahuju z aukcii tu ocakavam pruser v tomto segmente. 2 roky dozadu som mal v ruke 10 korunu 1933, o ktorej sudny znalec povedal, ze je prava a jej majitel ich mal plnu skatulku cena 14 e . 20 hal 1947 to iste ten sa im fakt vydaril. Tu sa vratim k teme skvrny na dukatikoch nechajte. Sice je velmi jednoducha technologia ako ich na dukatiku vyrobit ale rady pre lapajov tu publikovat nebudeme.

Editováno: 20.10.2016 15:46
0 0

Re:
Odpoveď na príspevok č. 5955

Ok … nech sa Vám darí … :-)
Musím ísť pracovať, fotím sadu SŠ.

0 0

Aurea

Je ich tam dosť … paráda …

zdroj – https://www.livebid.cz/…urea_74/home

0 0

2d 1934 neskutečná nádhera

„Vždy je lepší hovořit s rozumným člověkem o něčem hloupém, než s hlupákem o něčem rozumném.“

0 0

Fritz Rudolf Künker GmbH & Co. KG

Ďalšia paráda …
https://www.sixbid.com/browse.html?…

0 0

AUREA Praha

https://livebid.cz/…eA/detail/65

0 0
Kontaktný formulár

Administrátori: Ivan, Jan

Moderátori: Korlen, majo2291, michal bb, Ševci

VIP partneri: 118apo118, Caesar, minca1, Radek, rudi2, sparky, trobo

Seznam registrovaných uživatelů ( 770 )

Partneri

Reklama