Dnes je piatok 4.4.2025 - 16:37:31 70 užívateľov online - neprihlásený

Investičná numizmatika

Dobrý deň prajem.
Zakladám blog na tému investičná numizmatika. Všetkých nás tu spája jeden krásny koníček – numizmatika. Pri budovaní našich zbierok sa stávame malí či väčší ,, obchodníci´´ s obľúbenými plieškami. Investičná numizmatika je dynamicky sa rozvíjajúci segment investovania. Zahŕňa v sebe vedomosti, odvahu, chuť investovať a hlavne správny inštinkt investora.
V tomto blogu je priestor na diskusie o faktoroch, ktoré podmieňujú dobrú investíciu. Budeme hodnotiť minulé investície úspešné ale aj neúspešné. Na dobrú investíciu treba mať pokope viacero faktorov. Keď sa numizmatik naučí tieto vlastnosti numizmatického materiálu správne ,, čítať´´ stane sa z neho aj úspešný investor.
Prajem príjemnú debatu a nárast cien tých správnych vecí .

Komentáře

Este pred velkym ekonomickym europskym pruserom sa budu snazit zrusit hotovost. Tu je otazne ci to este vobec stihnu alebo to bude posledny klinec do truhly EU. A tezas si predstavte co spravia ceny minci, keby sa smerovalo ku zruseniu hotovosti. Kto by chcel potom nieco na urovni kupit by si musel ale strasne moooc priplatit.

0 0

Re:
Odpoveď na príspevok č. 5839

… tá hotovosť je už teraz riadne obmedzená – platby nad 5T už musia byť elektronické / aby sa lepšie dalo kontrolovať kto komu koľko začo platí/

http://www.cs-mince.eu/forum/category/show/197 = OSVETA, ALEBO AKO SA NENECHAŤ DOBEHNÚŤ.

0 0

Všetci by sme iste radšej písali a čítali pozitívne informácie, ale zas strkať hlavu do piesku tiež nie je dobrý nápad. Ako hovorí klasik, šťastie praje pripraveným. A asi aj zodpovedným..?
http://ekonomika.sme.sk/…urozony.html?…

Editováno: 18.10.2016 17:22
0 0

Re:
Odpoveď na príspevok č. 5852

takýmto tempom ostane Andžele len deraví e-cent

/nechcem na nikoho hádzať vinu, no je na čase aby sa “naši pohlavári” zamysleli, ak majú čím, nad kolotočom peňazí/

Editováno: 18.10.2016 17:37

http://www.cs-mince.eu/forum/category/show/197 = OSVETA, ALEBO AKO SA NENECHAŤ DOBEHNÚŤ.

0 0

Svet zasiahli od konca 19. storočia tri veľké finančné krízy.

Na dnešný deň pripadá výročie jednej z veľkých finančných kríz 20. storočia – pád burzy cenných papierov v New Yorku 19. októbra 1987. Ale pripomeňme si všetky. Zaujímavéje, že dôvody sa v svojej podstate neustále opakujú.
http://www.cas.sk/…-v-historii/

1 0

No a nasleduje "čierny pondelok" 15. septembra 2008, ktorý si všetci dobre pamätáme

a ktorá sa začala prejavovať už na začiatku roku 2007 a koncom augusta 2007 zasiahla finančné trhy prakticky na celom svete.
http://euractiv.sk/…riza-000227/
http://www.financnytrh.com/…y-2008-2012/
http://blog.etrend.sk/…noduche.html
https://cs.wikipedia.org/…rize_od_2007

Editováno: 19.10.2016 07:47
0 0

Re: Svet zasiahli od konca 19. storočia tri veľké finančné krízy.
Odpoveď na príspevok č. 5888

k tomuto sa mi vynára čierny štvrtok na Wall street v ´29 a k tomu film s Leom Kaprom “Vlk z Wall street” (2013), keď som ho videl prvý krát, tak som sa sa čudoval, že čo to za somarina. No keď som ho videl opakovane, tak som sa nestačil diviť koľko vskutku poučných myšlienok je v tom filme.

http://www.cs-mince.eu/forum/category/show/197 = OSVETA, ALEBO AKO SA NENECHAŤ DOBEHNÚŤ.

0 0

Re: Re: Svet zasiahli od konca 19. storočia tri veľké finančné krízy.
Odpoveď na príspevok č. 5893

Vskutku poučným myšlienok je, nie len, v tom filme naozaj dosť. Zarážajúce však je, že sa z nich nepoučia tí, ktorí by sa v prvom rade mali… A preto sa finančná história v novoveku sporadicky opakuje. Ale to je zas na dlhý filozofický článok. Rovnica vychádza tak, že individuálne a krátkodobé záujmy jednotlivcov ktorí majú moc a rozhodujú, sú prednostnejšie ako zdravé prostredie celku, teda konkrétnej spoločnosti, potažmo sveta.

0 0

Re: Re: Re: Svet zasiahli od konca 19. storočia tri veľké finančné krízy.
Odpoveď na príspevok č. 5894

… napadajú mi dve odpovede:

  1. kto nepozná minulosť je odsúdený ju poznať znova
  2. je jednoduchšie inému zobrať ako sa sám uskromniť – potvrdil to aj jeden náš mocný politik

vždy mocní a vplyvní žili na úkor prostého ľudu, len je otázne ako a čím im to oplácali

Editováno: 19.10.2016 09:50

http://www.cs-mince.eu/forum/category/show/197 = OSVETA, ALEBO AKO SA NENECHAŤ DOBEHNÚŤ.

0 0

Ako zostať samostatným a pritom manažovaným investorom

Tiež rada.
Z celého článku je podstatných asi len pár viet.
“Jedinú možnosť, ako dnes zhodnotiť svoje peniaze ponúka investovanie.”
“Ako prvá možnosť sa každému, čo len trochu zbehlému, investorovi vybavia podielové fondy.” . . . “Množina tých, ktorí sa na fondoch popálili v časoch všeobecného poklesu trhov je veľká.”
“Poznanie, že sa skôr, či neskôr, ocitneme na prahu novej krízy, by tak malo všetkým investorom do podielových fondov rozsvietiť v hlave výstražné červené svetlo.”
“Niektoré spoločnosti ponúkajú možnosť viesť sa na investičných stratégiách slávnych investorov. Napríklad Warren Buffett známy ako investičný vizionár sa z času na čas delí so svojimi investičnými tipmi. Problémom však je podozrenie, čo tým sleduje.”
http://finweb.hnonline.sk/…m-investorom

0 0

Re: Ako zostať samostatným a pritom manažovaným investorom
Odpoveď na príspevok č. 5896

existuje množstvo kníh plných myšlienok a príkladov do velikánov ako Buffett alebo Kiyosaki ale platí bod 2 s predošlého príspevku

http://www.cs-mince.eu/forum/category/show/197 = OSVETA, ALEBO AKO SA NENECHAŤ DOBEHNÚŤ.

0 0

Pondelok mi volal nejaky ,, financny poradca" a ponukal mi svoje sluzby ohladom investovania do akcii. Prave som mal troska casu tak som zacal s nim odbornu debatu po 10 min . to vzdal dosli argumenty …

0 0

Re:
Odpoveď na príspevok č. 5899

Hi, áno, “finančný poradca”, to mi pripomína aforizmus klasika, ktorého parafráza sa sem hodí, že : “Literárny kritik je človek, ktorý píše o tom, ako by napísal román, ak by to vedel.” :-)
Finančný poradca v praxi je obvykle človek, ktorý chce vaše peniaze aby s nimi mohol podnikať. Ak zarobíte, rozdelí sa láskavo s vami. Ak prerobíte, je to váš problém. On svoju províziu za sprostredkovanie už dostal :-)

1 0

Je to pár dní staré, ale fakt z toho až mrazí, hlavne index S&P to je sila.
http://www.financnytrh.com/…ti-az-mrazi/

Editováno: 19.10.2016 20:51
0 0

Pred 8–10 rokmi bola situácia na numizmatickom trhu úplne iná ako teraz a nemyslím tým len cenu. Mince sa ,, recyklovali ´´ = tá istá minca sa cyklicky objavovala na trhu . Teraz je situácia úplne iná dobré veci na dlhúúú dobu miznú z trhu, slúžia ako úschova hodnoty majetku a tento trend stúpa raketovým tempom. Moc ľudí sa ma pýtalo do kedy budú ceny dobrých mincí stúpať. Ja som na to odpovedal nech mi povedia jediný faktor trhu prečo by tak nemali robiť . 2007 sa híkalo nad 12,000 SK za 2 dukáty ČSR dnes stoja 5 násobok a čuduje sa tomu niekto ? Rieši tú vysokú cenu niekto ? Nie, berie sa to ako fakt a aktuálna cena. Parádna výročná 100 Koruna F.J.I bola za 50,000 SK dnes na aukciách v USA spraví krásny kus 20–30 tis USD + % a čo sa deje nič . Prečo by o 5 rokov nemohli stáť 50 tis USD ?

1 0

Ono obecně se velmi přeceňuje, domnívám se, tzv. ta klasická školní ekonomie a z toho potom vychází značně pomýlené názory lidí na to, jak “to vlastně funguje”. Velmi přínosné jsou knihy např. Frederika Bastiata, Co je a co není vidět a kniha Ekonomie v jedné lekci. Ke stažení nebo koupi např. zde: http://www.libinst.cz/…prodej-knih/. Tato nevědomost se mimo jiné projevuje i při volebních preferencích; alespoň v Čechách. Mnohdy je mně z toho velmi smutno (eufemisticky řečeno), jak málo stačí na oblbnutí lidí…

0 0

Mne to niekedy pripada ako by skoly schvalne vychovavali financnych analfabetov. Tento celosvetovy trend uz je aj u nas. Partnerka je ucitelka matematiky, raz doucovala ziacku na monitor a ta nevedela z hlavy kolko je 4×6 a partnerke dala na to odpoved , ze ich pan ucitel im dovoluje pouzivat kalkulacku v mobile … Lutujem tuto mladu generaciu bude financne zozrana a bude tu model ako napr. v USA nic nevlastni, vsetko splacaj a drz hubu lebo nebudes mat za co splacat a v podstate je takto nastaveny zivot pre prevaznu cast populacie.

1 0

Re:
Odpoveď na príspevok č. 5987

čím väčší blbec, tým menej predvolebných gulášov treba :D

áno, stačí sa pozrieť ako sa správajú sardinky v húfe tuniakov a teraz si vyberme čím chceme byť

http://www.cs-mince.eu/forum/category/show/197 = OSVETA, ALEBO AKO SA NENECHAŤ DOBEHNÚŤ.

0 0

Re: Re:
Odpoveď na príspevok č. 5988

Přesně tak. Tuňáci to mají zmáklý… No prostě pro většinu sardinek už století stačí chléb a hry

1 0

Päť dôkazov, že banky nechcú vaše peniaze

Širší komentár je asi zbytočný…
http://ekonomika.sme.sk/…peniaze.html?…

1 0

Re: Päť dôkazov, že banky nechcú vaše peniaze
Odpoveď na príspevok č. 6015

ono je to napodiv logické:

prečo by mali peniaze stáť? veď sa musia točiť – ináč sa pozastaví ekonomický pohyb a následne aj rast

pracujem v určitom odvetví obchodu s obyčajnými ľuďmi aj tam je to najciteľnejšie

http://www.cs-mince.eu/forum/category/show/197 = OSVETA, ALEBO AKO SA NENECHAŤ DOBEHNÚŤ.

0 0

Podľa mňa to logiku postráda slamec. Nenašli by sme asi v histórii situáciu, že peniaze pre banky stratili hodnotu, sú im na obtiaž, pretože ich to stojí peniaze. ECB natlačili toľko peňazí, že banky už nie su schopné ich, ani za dnešné nevídané úroky, rozpožičať, aby mali aspoň aký taký zisk. Zachytil som aktuálne info, že Grécku sa ide zas “požičať” nejaká 1,7 miliardy eur. Teda tisícsedemsto miliónov eur. Mimochodom, po tých šialených miliardách pred tým, to je zanedbateľné… Takže, ECB natlačili mraky peňazí ktoré nikto nechce, pretože by za to musel platiť. Tak sa tieto peniaze venujú Grécku, to tieto peniaze vráti zväčša bankám, ktoré o tieto peniaze vlastne ani nestoja. Tým sa to celé zas na chvíľu sanuje a život na dlh frčí veselo ďalej. Len jednoduchý človek sa k tým peniazom nedostane, stále má rovnaké problémy zaplatiť šeky a množstvo daní, poplatkov a platieb štátu, spoločnostiam, úradom, organizáciám… Jediný benefit sú možno tie aktuálne nízke úroky za pôžičky do ktorých ľudia dnes skáču hlvičku a nemyslia na to, že žúr nepotrvá večne. Akože to začala posledná svetová kríza v USA?
Bohužiaľ, nič tu nie je logické. Mám pocit, že sme vystúpili z jedného kolotoča, z ktorého nás už brucho bolelo a hneď nastúpili na oveľa väčší, ale ten má aj väčší rádius. Obávam sa, aby nás nie len brucho znovu nerozbolelo, ale aby sme sa z toho ešte aj neposr…

Editováno: 22.10.2016 20:35
1 0

Re:
Odpoveď na príspevok č. 6019

To, že ECB natlačila hrču-dve peňazí nie je moc dobrý signál a hlavne, keď sa tieto prach nedokážu plynule začleniť do kolotoča platieb.

Pomoc Grécku som odsudzoval ešte pred prvou pôžičkou. Viem, nie som bankový analytik, no o pohybe peňazí, aj keď s menej nulami čo-to ovládam.

  • zober si jednoduchý príklad: ku mne prídu minúť peniaze, ja si kúpim chleba, pekár si kúpi topánky, obuvník mäso a mäsiar zas príde ku mne – jednoduché až do vtedy, kým jeden z nás si nedá peniaze do banky s vysokým úrokom /kým to banky nestláčali tak bežné úroky boli cca 3–4% a šanca pokaziť kolotoč je vysoká/

PS: preto som zástancom bežného obchodu a hlavne židovskej obchodnej politiky – je jednoduchá, funkčná a majú z nej profit všetci zúčastnení

Editováno: 22.10.2016 20:38

http://www.cs-mince.eu/forum/category/show/197 = OSVETA, ALEBO AKO SA NENECHAŤ DOBEHNÚŤ.

1 0

Re: Re:
Odpoveď na príspevok č. 6022

Áno, to je múdre a súhlasím, židovská obchodná politika. Z tej sa treba učiť. Máš ale pocit, že to celé čo sa teraz deje má s touto židovskou obchodnom politikou niečo spoločné?
Osobne sa, práve v rámci židovskej tisícročiami overenej obchodnej múdrosti, držím. V rámci možností kupujem mince a iný zberateľský materiál…

Editováno: 22.10.2016 20:49
0 0

Re: Re: Re:
Odpoveď na príspevok č. 6023

… veď práve, že tento svet speje do riadnej … diery

nechcem sa opakovať, no je jednoduchšie pre finančných velikánov ovládať tupú, nevzdelanú a hlavne naslovo poslušnú masu ľudí, ktorá produkuje pre nich bohactvo ako ďalších aj keď menších finančníkov. nikomu nezávidím, hlavne tým čo točia peniaze a tie im zarábajú, len sa vždy divím a zaráža ma, keď masa ľudí závidí a sedí na lenivej zasr…j ri.i

tu som to písal, máme na výber http://www.cs-mince.eu/…log/show/415?…

http://www.cs-mince.eu/forum/category/show/197 = OSVETA, ALEBO AKO SA NENECHAŤ DOBEHNÚŤ.

0 0

Banky nevedia co a peniazmi je fakt. Ale okrem bank maju obrovske volne peniaze aj rozne investicne spolocnosti, fondy ale aj jednotlivci. Tu sa im otvoril obzor – numizmatika. Profi numizmatici pre hore spomenute subjekty drazia. Samotni investori maju zaujem na rastie cien a cyklicky ich ceny navysuju. K tomu sa pripajaju aj mali investori a zberatelia. Su to svajciarske hodinky na zhodnotenie kapitalu. Sledujte vyvoj cien a budete spravne investovat.

0 0

Najväčší burzový krach v dejinách, New York 1929

Na tieto dni pripadá 87. výročie najväčšieho burzového krachu v dejinách. Tieto udalosti na New Yorkskej burze ochromili hospodárstvo a kríza sa šírila do celého sveta a dnes sa označuje ako Svetová hospodárska kríza. Prudko stúpla nedôvera v politický a ekonomický systém, čo malo za následok masívne vyberanie vkladov v bankách a tým spôsebený krach viac ako 2000 bánk. Nezamestnanosť v USA vyskočila v nasledujúcich rokoch z 1,6 až na 12,8 milióna osôb. Na celom svete bolo nezamestnaných cca 40 miliónov ľudí. Výroba v USA poklesla až o 50%, vo svete o 38%, zahraničný obchod padol o 34%.
O dôvodoch spustenia krízy bolo napísaných mnoho kníh a analyzuje sa vlastne do dnes. Medzi často udávané dôvody jej vzniku patrí silná expanzia ponuky peňazí zo strany centrálnej banky USA, ktorá nebola krytá zlatom, čo viedlo k inflácii vo výške približne 63 % v priebehu rokov 1921 až 1929. (Čo mi to len evokuje?) Dôvodov udávaných analytikmi je samozrejme viac a je len na diskusiu, ktorý z nich sa do akej miery na situácii podieľal.
Nechcem tu teraz prichádzať s nejakou ďaľšiu analýzou, najlepšie je, ak si každý vytvorí svoj názor sám. Možno ale do veľkej miery je, v poznaní príčin a okolností, v odpovedi ukryté “prečo numizmatika” :-) Tú odpoveď si musí dať už každý sám. Takže ja už len vložím zopár objektívnych faktov pre štúdium…
Niektoré články sú staršieho dáta, ale v tomto prípade je to nepodstatné.
“Krach na newyorské burze (též zvaný Černý čtvrtek, anglicky Black Thursday) 24. října 1929 byl největší burzovní krach v dějinách. Většinou je ale ve Spojených státech nazýván Černé úterý, anglicky Black Tuesday, protože největší propad nastal v úterý 29. října 1929, které bývá v anglicko-jazyčných zdrojích označováno za počátek krachu.”
https://cs.wikipedia.org/…%C3%A9_burze
“Nereálne očakávania a nesprávne hodnotenie rastu americkej ekonomiky spôsobili, že pred necelými 82 rokmi, 24. októbra 1929, nastal dramatický krach newyorskej burzy. V tom čase sa začala …”
http://www.aktuality.sk/…a-cely-svet/
“Krach na newyorské burze v roce 1929. redakce Peníze.CZ. Když se světové hospodářství zotavilo z následků první světové války, otevřela se cesta pro "zlatá dvacátá léta”, jak bylo toto období všeobecného rozmachu …“
http://www.penize.cz/…-v-roce-1929
"Nereálne očakávania a nesprávne hodnotenie rastu americkej ekonomiky spôsobili, že pred 80 rokmi – 24. októbra 1929 – nastal krach newyorskej burzy.”
http://ekonomika.sme.sk/…a-kriza.html

Editováno: 24.10.2016 09:46
0 0

Vo Venezuele vzdali počítanie peňazí. Vážia ich.

Nechcem tu politizovať a hodnotiť ďaľší zo socialistických experimentov, ktorý začal Hugo Chávez a teraz pokračuje jeho učeň, pôvodne šofér autobusu. Nechcem ani strašiť alebo pôsobiť negativisticky. Ale môžeme sa tak povediac v priamom prenose pozrieť na to, čo v minulom storočí zažilo viacero našich susedných štátov, isteže z iných príčin, čo sme mohli zažiť aj sami v roku 1953, teda čo sa môže stať s papierikmi ktoré sa volajú peniaze keď sa niečo pokašle… Tu je ešte asi vhodné povedať, že Venezuela, štát s najväčšími zásobami ropy na svete, a nie tak dávno štát s najvyššou životnou úrovňou spomedzi juhoamerických štátov, je dnes je na pokraji občianskej vojny a hladomoru. Matky nemajú čo dať deťom jesť. Kruté, šialené a reálne.
http://www.etrend.sk/…o_dna-2.html

0 0

V dnešných dňoch je krásne vidieť ako zberatelia dôverujú peniazom – nakupujú mince ako o život. Ich stúpajúca cena ich len utvrdzuje v ich investičných zámeroch.

0 0

Je to teraz asi nevhodné porovnanie a trochu sa mi prieči, ale zas je to reálny život. V tej ťažko skúšanej Venezuele by dnes za jednu obyčajnú novorazbu dukátu nakúpili asi chleba že by ho neuniesli. A dá sa len domýšľať akú hodnotu by mali náročnejšie mince, napríklad pre tých, čo vidia ako denne prichádzajú o majetok.

0 0
Kontaktný formulár

Administrátori: Ivan, Jan

Moderátori: Korlen, majo2291, michal bb, Ševci

VIP partneri: 118apo118, Caesar, minca1, Radek, rudi2, sparky, trobo

Seznam registrovaných uživatelů ( 770 )

Partneri

Reklama