Dnes je štvrtok 3.4.2025 - 8:07:53 24 užívateľov online - neprihlásený

Faleristika - medaily, vyznamenania.

Priatelia, aby sa faleristi necítili nepovšimnutí, zakladám tento blog, aby sa zberatelia medailí a vyznamenaní mali kde realizovať v prípade potreby. Niektoré medaily a vyznamenania sú skutočne krásne diela často popredných umelcov ktorých poznáme z numizmatiky. Myslím si, že pohľad na niektoré kúsky a zopár informácií nijako nevyruší numizmatika a mnohí sa radi nie len pozrú, ale aj poučia.

Komentáře

Československá medaila za víťazstvo

A hneď by som chcel bolg aj uviesť niečím, čo nie je vidieť každý deň. Dnes som získal hneď tri zaujímavé vyznamenania. Nie síce nejak extra vzácne finančne, ale veď posúdite sami.
Prvá je “Československá medaile za vítezství”
Je to medzispojenecká víťazná medaila.
Bronz, 35 mm, hrúbka 2 mm
Stuha 38 mm široká je zložená z farieb dúhy, červená v strede, žltá k jednému okraju a fialová k druhému.
Sú dve varianty – z podpisom medailéra a bez podpisu.
Na tejto medaily si ale najviac cením prítomnosť udeľovacieho dekrétu vlastnoručne podpísaného vtedajším ministrom národnej obrany a najmä Prezidentom T. G. Masarykom.
Ako zaujímavosť možno tiež uviesť, že minister národnej obrany František Machník bol pri podpise tohoto dekrétu vo funkcii prvý deň po menovaní.
Medaila bola udelená 5. júna 1935 v Prahe, teda v roku úmrtia T. G. Masaryka. Autorom medaily je Otakar Španiel.

Editováno: 19.4.2016 16:49
0 0

Československá revolučná medaila

Bronz, 41 – 44 mm na šírku a 47 mm na výšku
Bez podpisu medailéra, teda vydanie z rokov 1920 – 1938. Bohužiaľ, bez stuhy.

0 0

Pamätná medaila 12. streleckého pluku Generála Milana Rastislava Štefánika

Bronz, priemer 35 mm, hrúbka 1,75 mm
Stuha 38 mm široká, modrej farby. Stredom a pri modro začistenom okraji prebiehajú 3,5 mm široké biele pruhy, preťaté 1 mm širokými tmavočervenými prúžkami.
Je to pomerne vzácna a vyhľadávaná medaila. Tu si tiež obzvlášť cením autentický udeľovací dekrét číslo 173 z 2. mája 1948.

0 0

tiež stojí zato, hoci autor sa teraz nenosí :)

0 0

Nie som žiadny veľký falerista, ale toto poteší a nedalo sa odolať. S “bumaškami” je to zas iný level. Aj keď Rád vlasteneckej vojny je bez matice..

1 0

Dnes dve medaile Františka Jozefa, možno nie až tak zaujímavé vzácnym výskytom, ale iste stavom a pôvodným príslušenstvom.
Jubilejný kríž

0 0

a záslužná medaila Signum Lavdis na vojenskej stuhe. Pozlátený bronz, 32 mm + korunka cca 20 mm

Editováno: 25.1.2017 14:11
1 0

A ešte zopár maličkostí FJ pre potešenie

1 0

Vojenský záslužný kríž založený cisárom Františkom Jozefom dňa 22. októbra 1849 na priamy popud polného maršálka Jozefa Radetzkého z Radče, ako vyznamenanie pre rakúskych dôstojníkov za chválitebné jednanie vo vojne, za zásluhy preukázané pred nepriateľom a v dobe mieru za preukázanú služobnú horlivosť… Škoda preveliká poškodeného smaltu na zadnej strane, ale zas veľké plus je pôvodná krabička. Už len tie sa v súčasnosti predávajú po 60 eur…

Editováno: 6.2.2017 17:47
0 0

Rad práce

Bežný človek, nefalerista, takúto vec nevidí každý deň. Nás niektorých, bohužiaľ už musím povedať, pamätníkov ani vo sne nenapadlo, že by sme raz mohli, ak by sme chceli, nosiť Rad práce na pyžame, alebo ho mať vo vitríne. Tieto rady sa ďalej delia na vydania do roku 1960 a neskoršie. Vydania do roku 1960 (ČSR) sa pomerne výrazne kvalitatívne líšili od neskorších (ČSSR). Postupom času kvalita výroby výrazne upadala. V päťdesiatych rokoch ešte dobiehali znárodnené manufaktúry a dielne zväčša s nejakými pôvodnými pracovníkmi – odborníkmi. Smalt bol smalt a nie fermežová farba takpovediac. I cenový rozdiel je niekoľko násobný.
Rad na obrázku je po roku 1960, ale ešte v “smaltovanej” kvalite a navyše s dekrétom, ktorý zas radu pridáva zberateľskú hodnotu. Rad je vzadu puncovaný Ag rýdzosti 925/1000, vyrobila Mincovňa Kremnica.

Editováno: 14.2.2017 10:29
0 0

Re: Rad práce
Odpoveď na príspevok č. 8640

Fakt je to špecificka vec ale zaujimava je zaujimava

MEMENTO MORI CARPE DIEM

0 0

Ešte by som si dovolil poprosiť o foto nosného materiálu – pyžama.

Inteligentní ľudia sa snažia problémy riešiť , geniálni sa ich snažia nerobiť . " Albert Einstein"

0 0

:-)
0 0

Darujem

privátny katalóg “Rakouské, Rakousko-Uherské vojenské a občanské záslužné a pamětní medaile”, 2. časť, venovaná krížom (viď foto). Mám k darovaniu dva exempláre. Záujemcom ich odovzdám osobne, alebo sprostredkovane na burze v Trenčíne 11. 3.

0 0

Toto naozaj nemusí zaujímať každého, ale minimálne niekoho poteším a niekomu možno aj rozšírim obzory, aj keď sám vo faleristike našľapujem veľmi opatrne a s rešpektom. Týka sa to príspevku 8640 – Radu práce.
Vždy kým zaradím mincu, medailu, vyznamenanie či iný zberateľský materiál do zbierky, sa snažím získať o ňom vyčerpávajúce informácie, ktoré aj poznamenávam prípadne pre nasledujúce generácie. Niekedy je to rutina, niekedy aj celkom zaujímavá detektívka a často aj nejaký dávny príbeh. Ja hovorím, že niektorý zberateľský materiál “má dušu.” Vysoké štátne vyznamenania boli prísne evidované a dnes sa dajú podľa čísla, prípadne aj dekrétu, čo je ešte lepší prípad, v archíve Pražského hradu dopátrať podrobnosti a súvislosti. Tak som zistil, komu a kedy bolo vyznamenanie ktoré vlastním udelené. No a tu je zaujímavosťou to, že len o jedno číslo nižšie, teda č. 7773 bolo udelené v rovnaký deň (19. 6. 1985.) aj Rudolfovi Hegenbartovi, pamätníci si pamätajú, že bol dokonca miestopredsedom vlády ČSSR. Rudolf Hegebart toto vyznamenanie vrátil kancelárii Pražského hradu dňa 17. 5. 1990. Medzi nositeľov Radu práce patrilo napríklad aj Filmové studio Barandov. No, škoda len, že som nemal šťastie na Rad o číslo nižšie, bolo by to zberateľsky ešte zaujímavejšie.

0 0

Re:
Odpoveď na príspevok č. 8653

Tak to áno niekedy je ten jeden stupeň , schodík , priečka , umiestnenie veľkou výzvou ale z odtupom času si uvedomíme že to mohlo byť aj horšie

MEMENTO MORI CARPE DIEM

0 0

Re: Darujem
Odpoveď na príspevok č. 8652

Korlen napsal:

privátny katalóg “Rakouské, Rakousko-Uherské vojenské a občanské záslužné a pamětní medaile”, 2. časť, venovaná krížom (viď foto). Mám k darovaniu dva exempláre. Záujemcom ich odovzdám osobne, alebo sprostredkovane na burze v Trenčíne 11. 3.

Jeden katalóg rezervovaný, jeden exemplár ešte voľný.

0 0

Re:
Odpoveď na príspevok č. 8460

..tak pridávam aj ja jednu fotku dekorácií RU Vojenského záslužného kríža – vľavo kríž s vojnovou dekoráciou – typ 1866/67 (bez puncu a značenia) v privátnej etuji, v strede klasický kríž bez VD (značený výrobcom “FR” – Franz Rothe Viedeň) v etuji od firmy M.Tiller s nápisom “Verdienstkreuz” na vrchnáku a vpravo typický kríž udeľovaný v období 1.svetovej vojny – s vojnovou dekoráciou a mečmi na stuhe, puncovaný a značený “V.M.” – Vinzenz Mayers Sohne v etuji od toho istého výrobcu s nápisom “Militär – Verdienstkreuz KD” …

Editováno: 17.2.2017 10:07
0 0

Re: Re: Darujem
Odpoveď na príspevok č. 8699

Korlen napsal:

Korlen napsal:

privátny katalóg “Rakouské, Rakousko-Uherské vojenské a občanské záslužné a pamětní medaile”, 2. časť, venovaná krížom (viď foto). Mám k darovaniu dva exempláre. Záujemcom ich odovzdám osobne, alebo sprostredkovane na burze v Trenčíne 11. 3.

Jeden katalóg rezervovaný, jeden exemplár ešte voľný.

Aj druhý katalóg už má svojho budúceho majiteľa.

0 0

Řády a vyznamenání Habsburské monarchie

V Českej republike vyšla táto zaujímavá publikácia

O knihe

Tato monografie poprvé v Českých zemích umožňuje v tak mimořádném rozsahu poznat vývoj řádů a vyznamenání na území Habsburské monarchie. Rovnoměrně postihuje vývoj řádových společenstev v zemích Koruny české od středověku až do roku 1918. Autorovy údaje o dochovaných faleristických objektech jsou dosud nejúplnější publikovaným přehledem. Důležitý je například jeho popis dosud opomíjených řádových miniatur. Významným přínosem jsou pasáže o středověkém vývoji dvorských řádů v lucemburském období. Poprvé jsou v nebývalé úplnosti publikovány dosud rozptýlené údaje o členech některých řádů či nositelích vzácných vyznamenání. Text je doplněn téměř 500 výhradně původními fotografiemi, dobovými portréty a ilustracemi, které jsou zde publikovány zpravidla poprvé. Kniha se snaží nebýt suchopárným vědeckým pojednáním, svým jazykem i obsahem je určena širší veřejnosti k popularizaci této zajímavé části naší historie. Dárkový charakter publikace podtrhují čtyřjazyčné souhrny každé kapitoly.

Editováno: 17.2.2017 19:25
0 0

Jubilejný kríž 1908

…všetky tri varianty Jubilejného kríža 1908 – kríž rovnaký, rozdiel bol len v stuhe (viac v článku tu http://www.kvhbeskydy.sk/…skreuz-1908/ )…

1 0

Na mnohych krizoch a vyznamenaniach su poskodene smalty, skrabance a ine defekty. Rozmyslal som preco je tomu tak. Z fotografii nizsie je to jasne. Ak by nosil kazdy pripnute vyznamenania ako FJ I., cize kazde vyznamenanie pekne samostatne pripnute, tak by sa zachovalo viac kvalitnych kusov. Druhy obrazok ukazuje, preco su poskodene. Cim viac oceneni na hrudi, tym horsie pre zberatelov dnes. :-) :-)

0 0

Komplet

Tak pre dnes jednu chuťovku – Vojenský služobný odznak pre dôstojníkov 2.triedy za 35 odslúžených rokov, na krúžku značený výrobcom “JZ” – Josef Zimbler z Viedne v pôvodnej etuji od firmy Moritz Tiller s nápisom “Dienstzeichen”, náprsná stužka na poľnú uniformu a dekrét na meno major a “gardista” prvej arciérnej osobnej gardy Franz slobodný pán (barón) Reisner von Liechtenstern…

0 0

Bez preháňania, paráda. Mňam.

0 0

...medaila za jedno zranenie...

......domobranecký pešiak 126. pešieho pluku (pôvodne IV.práporu 26. pešieho pluku) Ján Šandor (Sandor Johann) z Lovče (Nagylócsa) pri Žiari nad Hronom… legitimácia k medaili za jedno zranenie z 25. septembra 1918…

0 0

Nič extra vzácne, ale tri takéto kúsky pospolu, pre mňa utešený pohľad. A majú v zbierke aj nejakých súrodencov, tak ich pekne popárim, nech im je veselšie.

Editováno: 28.2.2017 09:59
0 0

A len pre naozaj zaujímavosť, ocenenie pre C. Brehmera zo súťaže vo vzpieraní za výkon 100 kg, z roku 1957. Je zaiste hodné povšimnutia, ako si dokázali dať pred šesťdesiatimi rokmi záležať na stvárnení dekorácie. Neviem o tom viac a nemal som čas pátrať, ak by niekto pre poučenie vedel čosi bližšie…

0 0

No a aj niečo fajnšmekeršie, Rad víťězného února, jedno z najvyšších štátnych vyznamenaní bývalej éry. Celkovo bolo udelených 856 Radov. Rady udeľoval prezident republiky. Tento konkrétny bol udelený dňa 17. 12. 1982. a má číslo 477. Na zoznam nositeľov sa dá nahliadnuť vo verejne prístupnom archíve KPR na Pražskom hrade http://www.prazskyhradarchiv.cz/…load/rvu.pdf
Medzi nositeľov patrili napríklad Gustáv Husák, Ludvík Svoboda, Vasiľ Biľak, Colotka, Hoffman, Kapek, Lenárt, Štrougal, Jakeš, Marie Kabrhelová a viacero organizácií a pracovných kolektívov, i zahraničných občanov a kolektívov.

0 0

Vojnová medaila 1873, Čestná medaila za 25ročnú záslužnú činnosť na poli hasičskom a záchranárskom (“rakúska” verzia) a Bronzová vojenská záslužná medaila… klasika, ale krásna… stuha na VM1873 ešte stará s našitým háčikom… super, blahoželám…

0 0

Tak aj na dnes jedna drobnosť – Rad nemeckých rytierov – Mariánsky kríž II.triedy, na ušku punc pre striebro a značka výrobcu “VM” v pôvodnej etuji od toho istého výrobcu, na vrchnáku nápis “Marianerkreuz”…

0 0
Kontaktný formulár

Administrátori: Ivan, Jan

Moderátori: Korlen, majo2291, michal bb, Ševci

VIP partneri: 118apo118, Caesar, minca1, Radek, rudi2, sparky, trobo

Seznam registrovaných uživatelů ( 770 )

Partneri

Reklama