Dnes je štvrtok 21.11.2024 - 12:48:30 37 užívateľov online - neprihlásený

Zaujímavé výročia z pohľadu numizmatiky

Tento blog zakladám pre pripomenutie si výročí významných historických osobností, ktoré vo svojej dobe poznamenali mincovníctvo a teda aj dnešnú numizmatiku. Boli to panovníci i rebeli, umelci i mincmajstri a minciari,, ministri aj jednoduchí baníci. Títo ľudia nám svojou existenciou, vplyvom či prácou zanechali nemých svedkov svojej doby, predmety ktoré naši predkovia denne držali v rukách – malé umelecké diela – mince.
Faktografické údaje do tohoto blogu budem čerpať, okrem svojho archívu, literatúry a poznámok, najmä zo stránok :
https://sk.wikipedia.org/…a/apr%C3%ADl
http://www.teraz.sk/…cky-kalendar

Komentáře

19. október

202 pred Kr. – bitka pri Zame, druhá púnska vojna končí porážkou Kartága
https://sk.m.wikipedia.org/…BAnska_vojna
1466 – V meste Toruň bol podpísaný mier medzi Poľskom a Rádom nemeckých rytierov, ktorým sa skončilo panstvo rádu v prusko-baltickej oblasti. Poľsku bolo odstúpené Chelmsko, Pomoransko a západné Prusko s mestami Gdansk, Elbing a Toruň.
1813 – Skončila sa (začala sa 16.10.) tzv. bitka národov pri Lipsku, dovtedy najväčšia bitka v histórii sveta. Zvíťazili spojené vojská Pruska, Rakúska a Ruska nad armádou Napoleona I. Bonaparta.
https://sk.m.wikipedia.org/…a_pri_Lipsku
1851 – zomrela Mária Terézia Bourbonská, francúzska princezná, dcéra Ľudovíta XVI. a Márie Antoinetty. 2. augusta 1830 sa stala na 20 minút francúzskou a navarrskou kráľovnou. Madame Royale, ako sa jej hovorilo, bola prvým potomkom francúzskeho kráľovského páru a tiež jediným, ktorý prežil Veľkú francúzsku revolúciu.
https://sk.m.wikipedia.org/…rbonsk%C3%A1
1945 – Prezident ČSR Edvard Beneš vydal 19. októbra 1945 dekrét o menovej reforme, ktorá sa uskutočnila 1. novembra 1945. Jej poslaním bolo vyriešiť v roku 1945 otázku jednotného obeživa na území obnoveného štátu. Dôvody na obnovu meny boli logické, výmena peňazí bola nevyhnutná. Po druhej svetovej vojne existovalo v Československu niekoľko mien – protektorátne a slovenské koruny, nemecké marky, maďarské pengő, poľské zloté. S prechodom sovietskych vojsk súvisela občasná platnosť ruských rubľov a ich násobkov – červoncov. Na území oslobodenom od Wehrmachtu sa postupne dostávali do obehu aj takzvané partizánske peniaze alebo československé poukážky, ktoré tlačili v sovietskej Moskve a plnili úlohu dočasného, už československého platidla na budúcom znovuzjednotenom území.
http://skolskyservis.teraz.sk/…-clanok.html

Editováno: 19.10.2016 07:14
0 0

20. október

1672 – Oravský hrad obsadili povstalci pod vedením Gašpara Piku, veliteľa stráže Oravského hradu a vodcu protihabsburského povstania na Liptove a Orave v roku 1672. Povstalci dobili tiež Prešov, Bardejov a iné mestá na východnom Slovensku. Povstanie sa podarilo potlačiť žoldnierskemu vojsku pod vedením generála Sporcka, ktorý dal Gašpara Piku i 25 liptovských a oravských richtárov, ktorí sa pripojili k povstaniu, popraviť narazením na koly.
http://dennik.hnonline.sk/…ckeho-hnutia
1677 – sa narodil Stanislav I. Leszczyński, poľský kráľ a vojvoda lotrinský
https://sk.m.wikipedia.org/…czy%C5%84ski
1740 – zomrel Karol III., rímskonemecký cisár, český a uhorský kráľ, mladší syn cisára Leopolda I. a jeho tretej manželky Eleonóry Magdalény Falcko-neuburskej. Bol posledným mužským príslušníkom habsburskej dynastie (manželstvom jeho dcéry Márie Terézie s Františkom Štefanom I. Lotrinským pokračoval rod ako habsbursko-lotrinský).
http://referaty.aktuality.sk/…eferat-24557
1740 – Na Rakúsko-Uhorský trón nastúpila po svojom otcovi Karolovi III. Mária Terézia. Stala sa kráľovnou na základe pragmatickej sankcie.
Na korunováciu, ktorá sa konala v Bratislave, prišla panovníčka 20. júna 1741. Už na hraniciach ju privítali predstavitelia uhorských stavov, čo bolo starým zvykom. Na rozdiel od svojich predchodcov absolvovala Mária Terézia cestu medzi jednotlivými zastávkami korunovačných obradov v koči. Nakoniec bola dňa 25. júna 1741 v Bratislave v Dóme sv. Martina korunovaná za uhorskú kráľovnú.
Na začiatku vlády mala okrem problémov so susednými krajinami, ktoré si robili nároky na jej územia, tiež problémy vnútri Rakúska. Mnohí totiž nepokladali za dobré, že im vládla žena.
Často je označovaná ako „Matka dvoch cisárov“. Bola to jediná žena, ktorá vládla na českom tróne.
Jej manžel sa 13. septembra 1745 stal rímskonemeckým cisárom.
Mária Terézia sa pričinila o ekonomické a školské reformy, podporovala obchod a rozvoj poľnohospodárstva a zreorganizovala armádu. Stala sa kľúčovou postavou v politike 18. storočia v Európe a Habsburskej monarchii priniesla jednotnosť. Bola považovaná za jednu z najschopnejších panovníkov vtedajších krajín a aj v súčasnosti sa o nej hovorí ako o jednej z najvýznamnejších panovníkov z Habsburského rodu.
Z jej detí sa najznámejšími stali Mária Antoinetta, francúzska kráľovná, Jozef II. Habsburský, rímskonemecký cisár, a jeho nástupca Leopold II. Okrem nemčiny plynulo hovorila po taliansky, francúzsky, ale aj po španielsky a latinsky.
https://sk.m.wikipedia.org/…Ter%C3%A9zia
1860 – panovník František Jozef I. vydal tzv. októbrový diplom, ktorým sa zriekol absolutistickej vlády v ríši a prisľúbil úpravu vnútropolitických pomerov v monarchii

Editováno: 20.10.2016 07:36
0 0

21. október

1125 – Zomrel v Prahe český kronikár, najznámejší český dejepisec z obdobia stredoveku a dekan pražskej kapituly Kosmas, autor Kroniky české (Chronica Boemorum). Narodil sa asi v roku 1045.
1422 – zomrel Karol VI., francúzsky kráľ z dynastie Valois. U kráľa v roku 1392 prepukla duševná choroba, ktorá sa prejavovalo v nepravidelných intervaloch a preto za neho vládla kráľovská rada vedená jeho bratmi. Oslabenie využilo Anglicko k obnoveniu storočnej vojny, v roku 1415 prehral Karol VI. v bitke pri Azincourte a uzavrel zmluvu s anglickým kráľom Henrichom V.
Karol VI. určil za nástupcu na francúzskom tróne svojho vnuka, anglického kráľa Henricha VI. na základe zmluvy z Troyes. Vlastný syn Karola VI. dauphin Karol bol z nástupníctva vylúčený, s čím sa ale odmietal zmieriť. Časť francúzskej šľachty sa postavila na stranu dauphina Karola a časť podporovala mocenské nároky vtedy len deväťmesačného Henricha VI.
Anglické vojska boli nakoniec porazené a dauphin Karol bol v roku 1429 oficiálne korunovaný v Remeši ako francúzsky kráľ Karol VII.
1520 – Magalhães objavil Magalhãesov prieliv, teda prieliv je prieliv medzi Južnou Amerikou a Ohňovou zemou, spájajúci Atlantický oceán s Tichým oceánom.
https://sk.m.wikipedia.org/…esov_prieliv
1805 – Odohrala sa bitka pri Trafalgare, kde zvíťazilo loďstvo Spojeného kráľovstva nad spojenou flotilou Francúzska a Španielska. Veľká Británia si zabezpečila námornú nadvládu. V bitke zahynul britský admirál vikomt Horatio Nelson, ktorý sa stal britským národným hrdinom.
https://sk.m.wikipedia.org/…i_Trafalgare
1833 – sa narodil Alfred Nobel, švédsky chemik a vynálezca. Patril k najvýznamnejším vynálezcom 19. storočia. Svojím závetom založil v súčasnosti najprestížnejšie ocenenie ľudskej činnosti v oblasti fyziky, chémie, literatúry, fyziológie alebo medicíny a mierotvorby, Nobelovu cenu.
https://sk.m.wikipedia.org/…Alfred_Nobel
1911 – sobáš Zity Bourbon-Parmskej a arcivojvodu Karola
http://www.habsburg.estranky.sk/…arol-i_.html
https://sk.m.wikipedia.org/…Parmsk%C3%A1
1919 – rakúske Národné zhromaždenie vo Viedni ustanovilo na základe zmluvy zo Saint-Germain názov štátu na Republika Rakúsko

Editováno: 21.10.2016 07:36
0 0

22. október

741 – zomrel Karol Martel, majordóm, vládca Franskej ríše, otec Pipina Krátkeho a starý otec Karola Veľkého.
https://sk.m.wikipedia.org/…Karol_Martel
1383 – zomrel Ferdinand I., portugalský kráľ
https://cs.wikipedia.org/…ugalsk%C3%BD
1689 – sa narodil Ján V., portugalský kráľ. 27. septembra 1708 uzavrel manželstvo s arcivévodkyňou Máriou Annou Habsburskou (1683–1754), dcérou rímskeho cisára Leopolda I. Dlhé kraľovanie Jána V. Bolo charakterizované vzostupom kráľovskej moci vďaka príjmom prichádzajúcich z brazílskych baní na striebro a zlato.
https://cs.wikipedia.org/…ugalsk%C3%BD
1701 – sa narodila Mária Amália Habsburská, rakúska arcivojvodkyňa, sobášom bavorská kurfirstka, mladšia dcéra kráľa českého a uhorského, cisára rímskeho a markgrófa moravského Jozefa I. a jeho manželky Amálie Vilhelmíny Brunšvicko-lüneburskej.
https://sk.m.wikipedia.org/…sbursk%C3%A1
1906 – zomrel Paul Cézanne, francúzsky maliar a kresliar reprezentujúci prechod medzi impresionizmom konca 19. storočia a kubizmom zo začiatku 20. storočia. Bol jednou z najvýznamnejších postáv francúzskeho maliarstva, ktorú dnes radíme do obdobia postimpresionizmu.
https://sk.m.wikipedia.org/…C%C3%A9zanne
1953 – sa narodil Johannes Nollé, nemecký historik, epigrafik a numizmatik. Jeho vedecká práca je zameraná na dejiny Malej Ázie od doby Chetitov do raného stredoveku, ekonomické a náboženské dejiny rímskeho cisárstva a najmä na numizmatiku a epigrafiku.
1956 – budapeštianska demonštrácia solidarity s Poliakmi spustila Maďarské povstanie, alebo Maďarskú revolúciu proti vláde komunistickej strany a pomerom, ktoré vnucoval Sovietsky zväz. Po východonemeckom povstaní z roku 1953 a povstaní robotníkov v Poznani v roku 1956 sa jedná o v poradí tretí veľký a násilne potlačený konflikt ľudu s komunistickým režimom alebo priamo s okupačnými mocnosťami v bývalých európskych satelitoch ZSSR.
https://sk.m.wikipedia.org/…A9_povstanie
1978 – pápež Ján Pavol II. bol oficiálne uvedený do úradu pápeža

0 0

23. október

42 pred Kr. – zomrel Marcus Iunius Brutus, starorímsky politik žijúci na sklonku Rímskej republiky, jeden z vrahov Gaia Iulia Caesara. Marcus Iunius Brutus bol synom Marka Iunia Bruta staršieho a Servilie Caepionis. Jeho otec bol za nejasných okolností zabitý Pompeiom potom, čo sa zapojil do Lepidovej rebélie; matka bola nevlastná sestra Cata mladšieho a neskôr Caesarova milenka. Napriek tomu, že Caesar mal v čase Brutovho narodenia iba 15 rokov, niektoré zdroje naznačujú možnosť, že by mohol byť jeho biologickým otcom.
https://sk.m.wikipedia.org/…unius_Brutus
1956 – V Maďarsku vypuklo po masových demonštráciách ozbrojené povstanie proti komunistickému režimu, ktoré neskôr potlačili sovietske vojenské jednotky.
1967 – zomrel Schöne Náci, známa bratislavská postavička 20. storoči. Schöne Náci, vlastným menom Ignác Lamár (* 11. august 1897, Petržalka (dnes Bratislava) – † 23. október 1967 Lehnice, v roku 2007 boli jeho telesné pozostatky prevezené do Bratislavy) bol neodmysliteľnou súčasťou koloritu bratislavských ulíc a kaviarní takmer 40 rokov. Jeho pamätníci ho poznali ako slušného, tichého a chudobného človeka, vždy pekne oblečeného, vo fraku s cylindrom a paličkou.
https://sk.m.wikipedia.org/…ne_N%C3%A1ci
1989 – Komunistická strana Maďarska vyhlásila Maďarskú republiku a vzdala sa vedúcej úlohy v štáte
https://sk.m.wikipedia.org/…a%C4%8Farsko

Editováno: 23.10.2016 07:57
0 0

24. október

51 – Domicián, rímsky cisár z Flaviovskej dynastie, ktorý vládol v rokoch 81 – 96. Ako prvý cisár sa nechal mimo písaných stykov oslovovať ako Dominus et Deus, čiže “Pán a Boh”. Domitianus bol mladším synom cisára Vespasiana. Cisárom sa stal po smrti svojho brata Tita, ktorý bol postihnutý ťažkou chorobou. Na rozdiel od svojich predchodcov, ktorí boli priam ukážkovými vzormi dobrého cisára sa Domitianus stal vzorom tyrana na tróne. Za jeho vlády došlo k novým sporom so senátom a ku ich krutému prenasledovaniu. Zaviedol sieť platených donášačov, premrhal štátne prostriedky.
https://sk.m.wikipedia.org/…omici%C3%A1n
996 – zomrel Hugo Kapet, franský kráľ
https://sk.m.wikipedia.org/wiki/Hugo_Kapet
1503 – sa narodila Izabela Portugalská, cisárovná a španielska kráľovná ako manželka Karola V.
1537 – zomrela Jana Seymourová, anglická kráľovná ako tretia manželka Henricha VIII. Jeho manželkou sa stala len desať dní po poprave jeho druhej manželky Anny Boleynovej. Zomrela dva týždne po pôrode svojho jediného syna Eduarda VI. kvôli popôrodným komplikáciam.
https://sk.m.wikipedia.org/…mourov%C3%A1
1601 – Zomrel legendami opradený dánsky astronóm Tycho Brahe, ktorý pôsobil aj v Prahe na dvore kráľa Rudolfa II. Vytvoril originálnu kozmologickú teóriu, podľa ktorej je síce Zem stredom Vesmíru, ale okolo nej obieha iba Slnko a Mesiac a ostatné planéty obiehajú okolo Slnka. Bol to akýsi kompromis medzi geocentrickou teóriou gréckeho učenca Ptolemaia a heliocentrickou teóriou Mikuláša Koperníka. Je považovaný za najlepšieho a najpresnejšieho pozorovateľa hviezdnej oblohy, ktorý bol prekonaný až šesťdesiat rokov po vynájdení ďalekohľadu.
https://sk.m.wikipedia.org/…/Tycho_Brahe
1648 – podpísaním Vestfálskeho mieru skončila tridsaťročná vojna
https://sk.m.wikipedia.org/…%A1lsky_mier
1836 – američanovi Alonzovi Dwightovi Phillipsovi zo Springfieldu, štát Massachusetts, patentovali zápalku
1929 – krach na newyorskej burze – Čierny štvrtok, najväčší burzový krach v dejinách
https://cs.wikipedia.org/…%C3%A9_burze
1945 – založenie OSN

Editováno: 24.10.2016 08:09
0 0

25. októbra

1154 – zomrel Štefan z Blois, anglický kráľ, posledný normanských kráľ Anglicka. Vládol v rokoch 1135 – 1154, jeho vláda však bola poznačená dlhou vojnou so sesternicou Matildou, ktorá tiež chcela získať anglický trón. Spor bol vyriešený až korunováciou Matildinho syna Henricha II., ktorým sa dostala na anglický trón línia Plantagenetovcov.
http://referaty.aktuality.sk/…eferat-13288
1415 – bitka pri Azincourte v severnom Francúzsku ako súčasť storočnej vojny. Bojujúcimi boli anglická armáda kráľa Henricha V. a armáda francúzskeho kráľa Karola VI. Tejto nevelil kráľ, ktorý bol vyhlásený za nespôsobilého, ale konetábl Karol z Albretu a viacerí poprední francúzski šľachtici armagnackej strany. Bitka je pozoruhodná použitím anglického luku, ktorý pomohol Angličanom kompenzovať ich nižšie počty. Bitku tiež zvečnil (a do istej miery zbeletrizoval) William Shakespeare ako hlavný bod jeho hry Henrich V.
https://sk.m.wikipedia.org/…i_Azincourte
1760 – zomrel Juraj II., kráľ Veľkej Británie a Írska. Bol synom kráľa Juraja I. z hannoverskej dynastie. Narodil sa v Nemecku a bol posledným britským panovníkom narodeným mimo územia Veľkej Británie. Od roku 1727 do svojej smrti bol tiež kniežaťom Svätej ríše rímskej, pretože bol súčasne kurfirstom hannoverským.
1760 – Juraj III. sa stal kráľom Spojeného kráľovstva ako tretí panovník z Hannoverskej dynastie a súčasne prvý panovník tejto dynastie narodený v Británii. Za svoj materinský jazyk si zvolil angličtinu a Nemecko nikdy nenavštívil. Jeho dlhá vláda bola poznamenaná sériou vojen, ktoré pohltili takmer celú Európu. Na začiatku jeho vlády porazila Veľká Británia Francúzsko v sedemročnej vojne a stala sa dominantnou európskou mocnosťou v Severnej Amerike. Táto časť sedemročnej vojny na severoamerickom bojisku je označovaná ako Francúzsko-indiánska vojna, ale Veľká Británia tieto kolónie počas Americkej vojny za nezávislosť stratila a vznikli Spojené štáty americké. Neskôr sa Jurajove kráľovstvo zapojilo do bojov proti revolučnému a napoleonskému Francúzsku, ktoré nakoniec viedlo k porážke Napoleona v roku 1815.
1881 – sa narodil Pablo Picasso, španielsky maliar a sochár, významný umelec 20. storočia
https://sk.m.wikipedia.org/…ablo_Picasso
1973 – skončila Jomkippurská vojna, keď koalícia Egypta a Sýrie začala počas najvýznamnejšieho židovského sviatku Jom kipur (Deň zmierenia) prekvapivý útok na Izrael v oblasti Suezského prieplavu a Golanských výšin
https://sk.m.wikipedia.org/…%C3%A1_vojna

Editováno: 25.10.2016 08:01
0 0

26. októbra

899 – zomrel Alfréd Veľký, kráľ anglosaského kráľovstva Wessex, najvýznamnejší anglosaský panovník Anglicka v rokoch 886 – 899. Preslávil sa víťaznými bojmi s dánskymi Vikingami. Je oceňovaný pre obranu kráľovstva proti Vikingom a je jediným anglickým kráľom s prívlastkom Veľký. Bol prvým kráľom juhozápadných Sasov, ktorý bol titulovaný ako kráľ Anglicka. Bol vzdelaný, podporoval rozvoj školstva, inicioval zdokonalenie právneho systému a obranného systému krajiny.
https://sk.m.wikipedia.org/…C4%BEk%C3%BD
1580 – Zomrela Anna Habsburská, španielska kráľovná ako manželka Filipa II. Bola rakúska arcivojvodkyňa, španielska kráľovná (od r. 1570), najstaršia dcéra rímskonemeckého cisára a českého a uhorského kráľa Maximiliána II. a Márie Španielskej.
1814 – Bratislavu navštívil ruský cár Alexander I.
1864 – otvorili v tom čase najväčšie nemocničné zariadenie v Uhorsku Krajinskú nemocnicu v Bratislave
1919 – sa narodil Mohammed Reza Pahlavi, posledný iránsky šach
1939 – Jozef Tiso bol zvolený za prezidenta prvej Slovenskej republiky
https://sk.m.wikipedia.org/wiki/Jozef_Tiso
https://sk.m.wikipedia.org/…A1_republika

Editováno: 26.10.2016 07:16
0 0

27. októbra

939 – zomrel Athelstan, anglosaský kráľ, ktorý vládol v Anglicku v rokoch 924 – 939.
https://sk.m.wikipedia.org/wiki/Athelstan
1430 – zomrel Vytautas, litovské knieža. známy aj ako Vitold (poľ. Witold Kiejstutowicz, lat. Alexander Vitoldus), veľké litovské knieža 1401 – 1429 (reálne 1392 – 1429), 1422 – 1423 súčasne i český kráľ, a litovský kráľ (1429 – 1430). Syn veľkého kniežaťa litovského Kęstutisa, bratanec Vladislava II. Jagela. Keď od kráľa Vladislava II. Jagela nedostal dedičné kniežatstvo trocké, ale iba Podlesie s Grodnom, spolčil sa s križiakmi a v roku 1390 dvakrát zaútočil na Vilno, ktoré však obliehaniu odolalo. V roku 1391 sa Vilnu podarilo útokom veľmajstra Rádu nemeckých rytierov Konrada Wallenroda a Vytautasa znovu odolať. Viedol litovské vojská po boku poľského kráľa Vladislava II. Jagela v bitke pri Grunwalde (1410).
1439 – zomrel Albrecht II. Habsburský, uhorský, český a nemecký kráľ, rakúsky vojvoda
https://cs.wikipedia.org/…sbursk%C3%BD
1467 – sa narodil Erasmus Rotterdamský, holandský mysliteľ. Patril medzi najvýznamnejších a najvplyvnejších predstaviteľov európskeho humanizmu, je považovaný za predchodcu reformácie. Svojim najznámejším spisom, satirou Chvála bláznovstva (Encomium moriae, 1509), sa s výsmechom aj vážnosťou venoval hlboko zakoreneným omylom doby a farbisto ich zobrazoval.
https://sk.m.wikipedia.org/…rdamsk%C3%BD
1505 – zomrel Ivan III., zvaný Veľký, veľkoknieža moskovský a celej Rusi
http://www.mravenec.cz/…omanovcu.rtf
1862 – bolo založené americké mesto Philadelphia
1907 – odohrala sa Černovská tragédia. V Černovej (časť Ružomberka) si obyvatelia z vlastných financií a z iniciatívy Andreja Hlinku, rodáka obce, postavili katolícky kostol. Dedinčania trvali na tom, aby kostol požehnal ich rodák. Spišský biskup Párvy rozhodol inak. Hlinka bol v tom čase suspendovaný a odsúdený pre „poburovanie proti maďarskej národnosti“. V čase udalostí v Černovej bol na prednáškovom turné na Morave. Do Černovej tak prišli dva panské koče s cieľom požehnať kostol cudzím farárom Martinom Pazúrikom. Keď dedinčania protestovali, uhorskí žandári začali do ľudí strieľať. Táto tragédia si vyžiadala 15 mŕtvych, 10 ťažko zranených a 60 ľahko zranených. 38 dedinčanov (22 mužov a 16 žien) bolo odsúdených na 36,5 roka väzenia. Udalosti pripomína pamätník na cintoríne a tiež je na mieste tragédie pamätná tabuľa. Dedina si každoročne pripomína túto udalosť.
https://sk.m.wikipedia.org/…rag%C3%A9dia

Editováno: 27.10.2016 05:37
0 0

28. október

312 – bitka pri Mulvijskom moste medzi rímskymi cisármi Konštantínom I. a Maxentiom. Odohrala sa 28. októbra roku 312. Konštantín vyhral bitku, jeho víťazstvo viedlo ku koncu tetrarchie a stal sa jediným vládcom Rímskej ríše. Podľa kronikárov ako Eusebius a Lactantius s bitkou sa začína konvertovanie Konštantína na kresťanstvo.
https://sk.m.wikipedia.org/…ijskom_moste
1017 – sa narodil Henrich III., nemecký kráľ a rímsky cisár
1412 – zomrela Margaréta I., panovníčka Dánska, Švédska a Nórska. Iniciovala vznik Kalmárskej únie, ktorá spojila škandinávske krajiny do personálnej únie.
1492 – Krištof Kolumbus sa vylodil na Kube
1740 – zomrela Anna I., ruská cárovná, imperátorka Ruska v rokoch 1730 – 1740, dcéra Ivana V. Nová imperátorka spočiatku panovala len s ohraničenými právomocami, čoskoro však s pomocou mocibažných poradcov rozohnala Najvyššiu tajnú radu a získala neobmedzenú moc.
1813 – Sasko sa ako dobytá krajina dostalo pod priamu správu Pruska a Ruska (do 8. júna 1815)
1886 – svetoznámu Sochu slobody v USA na ostrove pred newyorským prístavom odhalil 22. americký prezident (1885–1889) Grover Cleveland
1918 – Deň vzniku samostatného Česko-slovenského štátu ako jedného z nástupníckych štátov po rozpade Rakúsko-uhorskej monarchie. Česko-slovenská národná rada vyhlásila vznik Česko-slovenskej republiky na severných územiach Rakúsko-Uhorska.
https://sk.m.wikipedia.org/…A1_republika
1958 – Ján XXIII. bol zvolený za pápeža. Ján XXIII. patril k najvýznamnejším pontifikom v cirkevných dejinách, a to nielen z duchovného ale i svetského pohľadu. Pápež s prívlastkami „dobrý pápež“ alebo „červený pápež“ sa významnou mierou podieľal na mierovom usporiadaní politických pomerov vo svete v období tzv. studenej vojny a ráznym postojom stál za odvrátením hrozby nukleárnej vojny v roku 1962.

Editováno: 28.10.2016 07:42
0 0

29. október

1422 – Karol VII. sa stal francúzskym kráľom. Jeho meno je neodmysliteľne spojené s menom Johanky z Arku. V jej prítomnosti bol korunovaný ako kráľ Karol VII. 17. júla 1429 v Reims. Jej zásluhou doviedol Francúzsko k úspešnému ukončeniu storočnej vojny. Radom ordonancií zaistil tiež relatívny pokoj v krajine. Výrazne upevnil kráľovskú moc, čím podporil vzrastajúce centralistické tendencie vtedajšieho Francúzska. Vykonal dve dôležité reformy – peňažnú a vojenskú. Zaviedol pevné dane a stále žoldnierske vojsko závislé od kráľovskej moci. V jeho reformách ďalej pokračoval jeho syn Ľudovít XI.
Príbeh Jany z Arku je nielen o osobnej odvahe a statočnosti, ale predovšetkým o zinscenovanom inkvizičnom procese a o justičnej vražde, ktorej obeťou sa stala mladá žena vo veku devätnástich rokov.
http://www.zsphorova.sk/…/karol7.html
http://www.magistra-historia.sk/…ata-kacirka/
1815 – sa narodil v Uhrovci politik, jazykovedec, pedagóg, publicista a novinár Ľudovít Štúr, najvýznamnejší predstaviteľ slovenského národného života v polovici 19. storočia, kodifikátor súčasného slovenského spisovného jazyka
http://historyweb.dennikn.sk/…ludovit-stur
1923 – V Osmanskej ríši sa k moci dostal Mustafa Kemal, ktorý krajinu zbavil vplyvu moslimského Východu a priblížil ju k európskemu Západu. Osmanská ríša sa zároveň stala Tureckou republikou.
1950 – zomrel Gustáv V., švédsky kráľ

Editováno: 29.10.2016 06:57
0 0

30. októbra

1611 – zomrel Karol IX., švédsky kráľ. Oficiálne bol Karol IX. švédskym kráľom od roku 1604 a korunovaný bol až v roku 1607. Jeho niekoľkoročná vláda bola v podstate nepretržitým konfliktom s Poľskom, Ruskom a v poslednom roku vlády aj s Dánskom (boj o Laponsko).
https://cs.wikipedia.org/…%A9dsk%C3%BD
1905 – Ruský cár Mikuláš II. vydal tzv. Októbrový manifest, v ktorom sľúbil okrem konštitučnej monarchie a dodržiavania základných ľudských práv aj vytvorenie nového parlamentu – Štátnej dumy.
1918 – V Turčianskom Sv. Martine sa konalo deklaračné zhromaždenie okolo 200 slovenských politických predstaviteľov, ktoré za predsedníctva Matúša Dulu zvolilo Slovenskú národnú radu (SNR) a prijalo Deklaráciu slovenského národa – tzv. Martinskú deklaráciu, pripravenú evanjelickým kňazom Samuelom Zochom. Deklarácia oficiálne zrušila spojenie Slovákov s Uhorskom a stala sa štátoprávnym aktom prispievajúcim k vzniku Československa.
1922 – taliansky kráľ Viktor Emanuel III. poveril zostavením novej vlády vodcu fašistov Benita Mussoliniho
1938 – Po odvysielaní rozhlasovej hry podľa utopického sci-fi románu Herberta G. Wellsa The War of the Worlds (Vojna svetov) zavládla hlavne v juhovýchodnej časti USA panika. Hru režíroval Orson Wells, ktorý prenikavý účinok dosiahol tým, že klasické prerozprávanie príbehu nahradil realistickou dramatizáciou, napríklad odvysielaním správ o útoku vesmírnych bytostí z Marsu.
1995 – občania kanadskej provincie Québec rozhodli v referende, že táto najväčšia frankofónna provincia zostane súčasťou Kanady

Editováno: 30.10.2016 08:23
0 0

31. október

802 – Nikefor I. sa stal byzantským cisárom. Počas vlády cisárovnej Ireny bol jej hlavným finančným správcom, logothetom. Za cisára ho vyhlásila 31. októbra 802 skupina dvorských sprisahancov po prevrate, ktorý s vojenskou podporou Irenu zvrhol. Ešte v ten istý deň ho korunovali za cisára. Napriek tomu, že Irene sľúbil, že ju nechá dožiť v jej konštantínopolskom paláci, poslal ju vzápätí do vyhnanstva v kláštore na ostrove Prinkipo (v Marmarskom mori) a potom až na ostrov Lesbos.
http://www.ukm.ff.ukf.sk/…ia/index.php?…
1391 – sa narodil Eduard I., portugalský kráľ, nazývaný Výrečný alebo Kráľ filozof bol jedenásty portugalský kráľ. Pochádzal z dynastie Avis. Bol synom Jána I. a Filipy Lancasterovej. Bol pomenovaný po svojom starom otcovi, anglickom kráľovi Eduardovi III.
1424 – sa narodil Vladislav I., uhorský a poľský kráľ. Vladislav bol najstarší syn poľského kráľa Vladislava II. Jagela. Za kráľa bol zvolený ako desaťročný, preto počas jeho neplnoletosti fakticky vládol krakovský biskup Zbigniew Oleśnicki. Ten v roku 1345 zlikvidoval litovské povstanie. V roku 1440 zvolila uhorská šľachta Vladislava uhorským kráľom (ako Vladislav I.), aby lepšie odolala stupňujúcím sa náporom Osmanskej ríše. V roku 1443 začal spoločne s Jánom Huňadym zo začiatku úspešnú výpravu proti Turkom a dobyl Niš a Sofiu. V roku 1444 uzavrel s Turkami prímerie (Segedínsky mier), ktoré však porušil na naliehanie papežského legáta Giuliana Cesariniho. Ďalšie vojenské akcie skončili katastrofálnou porážkou kresťanských vojsk v bitke pri Varne v roku 1444. Kráľ pravdepodobne v bitke padol.
http://latrynask.blog.cz/…i-jagelovsky
1732 – zomrel Viktor Amadeus II., savojský vojvoda, kráľ Sicílie a kráľ Sardínie. Bol vynikajúci politik, ktorý obratným lavírovaním medzi veľmocami (najmä medzi Francúzskom a Habsburgovcami) pozdvihol savojskú dynastiu zo stavu vojvodského do stavu kráľovského.
1984 – zomrela (bola zavraždená) Indira Gándhiová, predsedníčka vlády Indie. Patrila medzi najvýznamnejších politických lídrov modernej indickej histórie.
https://sk.m.wikipedia.org/…ndhiov%C3%A1

Editováno: 31.10.2016 07:09
0 0

1. november

846 – sa narodil Ľudovít II., francúzsky kráľ. Ľudovíta korunoval 8. decembra 877 Hincmar, arcibiskup v Reims. Druhý raz dostal západofranskú korunu od pápeža Jána VIII. v Troyes, keď sa pápež v septembri 878 zúčastnil na tamojšom koncile. Pretože Ľudovít zomrel už na jar nasledujúci rok, mal na priebeh dejín len malý vplyv. Jeho posledným činom bol vojenský pochod proti Vikingom, ktorí sužovali Európu. Ľudovít bol už ale chorý a krátko po začiatku výpravy zomrel. Po jeho smrti si vládu nad Západofranskou ríšou rozdelili jeho dvaja synovia Ľudovít III. a Karolman II.
1339 – sa narodil Rudolf IV. Habsburský, rakúsky a korutánsky vojvoda, najstarší syn Albrechta II. Habsburského zvaného Chromý, a Jany z Pfirtu. Na čelo rodu sa dostal v roku 1358. V roku 1353 sa jeho manželkou stala Katarína Luxemburská, dcéra moravského markgrófa, neskoršieho cisára, Karola IV. V osemnástich rokoch spravoval Horné zeme a aj jeho svokor cisár posilňoval jeho postavenie. Po smrti otca prvorodený Rudolf získal pokojnú, bohatú a pevnú krajinu. Prvá tvrdá rana prišla od Karola IV. v roku 1356. Zlatá bula Karola IV., ktorá určovala ako má byť rímsko-nemecký kráľ volený, uzákonila výsady kurfirstov a ich zemí. Karol IV. mal už oddávna na Habsburgovcov ťažké srdce, keď jeho brata pripravil Rudolfov otec Albrecht spolu s bratom Ottom o Korutánsko. Zrada Otta bola o to závažnejšia, že mal za manželku Annu Luxemburskú, sestru Karola IV. Ale pretože spravodlivý cisár nikdy nemal sklony k malicherným odplatám, nemožno jeho odmietnutie habsburského rodu brať ako trest. Skôr múdre rozhodnutie načas pozastaviť rýchly vzostup habsburskej moci. V roku 1364 sa obaja muži uzmierili a podpísala sa habsbursko-luxemburská dedičská zmluva. V roku 1361 získali Habsburgovci zmluvné dedičské právo aj na Uhorsko a položili tak základy budúceho mocného habsburského súštátia. Iba 26-ročný, ale cítiaci svoju blížiacu sa smrť, uzavrel so svojimi bratmi zmluvu o nedeliteľnosti zemí v ktorých majú vládnuť muži spoločne, ale pod rukou najstaršieho. Zomrel nečakane v Miláne, pochovaný je vo Viednie.
http://referaty.aktuality.sk/…eferat-19341
1351 – sa narodil Leopold III. Habsburský, rakúsky, korutánsky a štajerský vojvoda, najmladší potomok Albrechta II. Chromého a Jany z Pfirtu. Zakladateľ leopoldovskej línie habsburskej dynastie zomrel v bitke pri Sempachu.
1512 – verejnosti bola prvýkrát sprístupnená výzdoba stropu Sixtínskej kaplnky, ktorú namaľoval Michelangelo
1587 – v Uhorsku začal patiť tzv. gregoriánsky kalendár. Prakticky to znamenalo, že po 21. októbri nasledoval hneď 1. november
1700 – zomrel Karol II., španielsky kráľ prezývaný El Hechizado (Očarovaný) bol posledný španielsky, neapolský a sicílsky kráľ z rodu Habsburgovcov.
http://referaty.atlas.sk/…jepis/57131/?…
1747 – vznik Afganistanu
https://sk.m.wikipedia.org/wiki/Afganistan
1781 – rakúsky cisár Jozef II. vydal patent o zrušení nevoľníctva v Čechách, na Morave a v Sliezsku. V Uhorsku bol patent vydaný až 25.8.1785.
1849 – cisárskym nariadením bola zrušená uhorská ústava z roku 1848, krajinský snem, ministerstvá i župná samospráva a Uhorsko bolo začlenené do jednotnej monarchie ako korunná krajina
1894 – zomrel Alexander III., ruský cár, predposledný ruský imperátor, otec Mikuláša II.. Na trón nastúpil po náhlom úmrtí svojho otca Alexandra II. Vládol v období 13. marec 1881 až 1. november 1894.
http://referaty.aktuality.sk/…eferat-23535
1906 – zomrel Otto František Jozef Habsburský, rakúsky arcivojvoda z habsbursko-lotrinskej dynastie, druhorodený syn arcivojvodu Karola Ľudovíta Habsburského a jeho druhej manželky Márie Annunciaty Neapolsko-Sicílskej.
V rokoch 1895 – 1898 sa s Ottom vážne uvažovalo ako s následníkom trónu počas ochorenia staršieho brata Františka Ferdinanda. I cisár František Jozef I. ho začal poverovať úlohami pri reprezentácii krajiny a dynastie. Na jeho príkaz dostal Otto k dispozícii palác Augarten a početnejšie služobníctvo. No ľahkovážny Otto po úlohe hlavy rodu a štátu vôbec netúžil. Politika ho v podstate nezaujímala. Jeho bezstarostný život a milostné avantúry, ktoré vyhľadával a ktorými sa nijako zvlášť netajil, boli príčinou mnohých klebiet…
https://sk.m.wikipedia.org/…sbursk%C3%BD
1945 – Uskutočnila sa menová reforma a zaviedla sa nová menová jednotka československá koruna. Výmena starých platidiel sa uskutočňovala v pomere 1:1.

Editováno: 1.11.2016 07:33
0 0

2. november

743 – po porážke pri Sardách koniec vlády byzantského proticisára Artabasda
https://sk.m.wikipedia.org/wiki/Artabasdus
1534 – sa narodila Eleonóra Habsburská, dcéra cisára Ferdinanda I., rodom arcivojvodkyňa rakúska, sobášom vojvodkyňa mantovská a z Montferratu
1549 – sa narodila Anna Habsburská, rakúska arcivojvodkyňa, španielska kráľovná (od r. 1570), najstaršia dcéra rímskonemeckého cisára a českého a uhorského kráľa Maximiliána II. a Márie Španielskej
1755 – sa narodila Mária Antoinetta, dcéra Márie Terézie a jej manžela Františka I. Lotrinského, sa ako pätnásťročná stala manželkou francúzskeho následníka trónu, dauphina. Od roku 1774 bola francúzskou kráľovnou. Ona a jej muž Ľudovít XVI. boli popravení počas Veľkej francúzskej revolúcie.
https://sk.m.wikipedia.org/…a_Antoinetta
1889 – Severná Dakota a Južná Dakota sa stali 39. a 40. štátom USA
1914 – Rusko vyhlásilo vojnu Osmanskej ríši
1938 – Pod diktátom hitlerovského Nemecka bola vo Viedni medzi Maďarskom, Poľskom a ČSR podpísaná tzv. viedenská arbitráž. Na jej základe horthyovské Maďarsko okupovalo južné a východné Slovensko a Poliaci obsadili niektoré obce na Spiši a Orave.
https://sk.m.wikipedia.org/…%C3%A1%C5%BE

Editováno: 2.11.2016 07:15
0 0

3. november

1527 – Ferdinand I. Habsburský, zakladateľ rakúskej línie Habsburgovcov, bol korunovaný za uhorského kráľa
https://sk.m.wikipedia.org/…sbursk%C3%BD
1604 – sa narodil Osman II., sultán z Osmanskej dynastie. Na trón nastúpil ako 14 ročný po povstaní proti jeho strýkovi Mustafovi I. Napriek svojmu veku začal skoro ťaženie proti Poľsku, kde bol Republikou oboch národov v roku 1621 porazený. Jeho reštrikcie voči janičiarom a pokus o vytvorenie novej lojálnej armády, viedli k vzbure janičiarov. Mladý sultán bol promptne uväznený. Bol zavraždený uškrtením. Evliya Çelebi, uvádza inú verziu, že sultán bol zavraždený veľkovezírom stlačením semenníkov, čo bol „spôsob popravy hodný podľa zvykov pre osmanských sultánov“.
1815 – cisár František II. založil Prešovskú eparchiu
https://sk.m.wikipedia.org/…rchieparchia
1901 – sa narodil Leopold III., belgický kráľ zo sasko-cobursko-gothajskej dynastie. Abdikoval v roku 1951, keď nastúpil na trón jeho starší syn Baudouin I.
1956 – prvé vysielanie Československej televízie Bratislava
1957 – začiatok pravidelného vysielania Československej televízie Bratislava

Editováno: 3.11.2016 07:50
0 0

4. november

1428 – zomrela Žofia Bavorská, druhá manželka Václava IV. a rímska a česká kráľovná. Václav IV. zomrel v roku 1419 po správach o prvej pražskej defenestrácii a zrejme komplikované, ale relatívne spokojené manželstvo tak skončilo. Ani z Václavovho druhého manželstva sa nenarodil dedič. Po Václavovej smrti sa Žofia uchýlila pod ochranu švagra Žigmunda, ktorého nástupníctvo na český trón podporovala. Nejaký čas bola Žofia správkyňou kráľovstva a 6. októbra 1419 predný českí páni uzavreli s kráľovnou Žofiou spolok na obranu „práva a rádu zemského“.
Doba však donútila Žofiu úrad zložiť a Žigmund musel svoje záujmy hájiť sám. Kráľovná-vdova si na ňom vydobyla pevné sídlo v Pressburgu, kam odišla na Narodenie Ježiša Krista (25. decembra 1419). So Žigmundom sa tiež prela o náhrady za svoj majetok. Z tohto pohľadu sú zvláštne zvesti o tom, že s ním Žofia mala pomer. Uhorský kráľ vraj uvažoval o tom, že kráľovnú-vdovu znovu vydá. Žofia Bavorská zomrela 4. novembra 1428 v dnešnej Bratislave. Podľa poslednej vôle chcela byť uložená k poslednému odpočinku v Mníchove v rodnom Bavorsku, jej prianie však nebolo splnené – bola pochovaná v bratislavskej katedrále sv. Martina.
1918 – v roku 1918 v Prahe bez predchádzajúcej konzultácie so Slovenskou národnou radou (SNR) vymenovali dočasnú slovenskú vládu na čele s Vavrom Šrobárom
1922 – v Egypte objavil britský archeológ Howard Carter vchod do hrobky faraóna Tutanchamona v Údolí kráľov
https://sk.m.wikipedia.org/…oward_Carter
https://sk.m.wikipedia.org/…/Tutanchamon
1956 – sovietske vojská vstúpili do Maďarska, aby potlačili maďarské povstanie
1975 – zomrel František Dvorník, český byzantológ svetového významu. Bol najväčším českým byzantológom. Venoval sa štúdiu vzťahov Byzancie k slovanským národom, vzťahu duchovnej a svetskej moci v Byzancii, obdobiu schizmy počas patriarchátu Fotia. Pápež Pavol VI. mu za vedecké zásluhy v obore cirkevných dejín udelil titul monsignore. V roku 1992 mu bol udelený in memoriam Rád Tomáša Garrigua Masaryka III. triedy.
https://sk.m.wikipedia.org/…Dvorn%C3%ADk

Editováno: 4.11.2016 07:59
0 0

5. november

Keďže sparky nás ženie na burzu do TN už na štvrtú ráno, vložím historický kalendár už dnes, aby tým, ktorí si na neho zvykli pri rannej káve, nechýbal.
1370 – zomrel Kazimír III. Veľký, poľský kráľ. Bol posledným poľským kráľom z rodu Piastovcov v rokoch 1333 – 1370. Usiloval sa o dokončenie zjednotenia Poľska a bol skvelým diplomatom. Poľskí historici ho tradične považujú za jedného z najvýznamnejších stredovekých vládcov Poľska.
1414 – v Konstanz sa začal koncil, v ktorého priebehu bol súdený Jan Hus, významný stredoveký český teológ, kazateľ a náboženský reformátor. V rokoch 1409–1410 pôsobil ako rektor celej trojfakultnej Karolovej univerzity. Zohral dôležitú úlohu pri vydaní Kutnohorského dekrétu (roku 1409).
V roku 1411 bol z cirkvi exkomunikovaný ako kacír. Začiatkom roka 1414 cisár Žigmund vyzval Husa, aby svoje názory obhájil pred cirkevným koncilom (snemom) v nemeckej Kostnici. Koncil obvinil Husa z kacírstva. Napriek nátlaku, dlhému väzneniu a telesným útrapám trval na svojich postojoch a preto bol 6. júla 1415 Ján Hus za živa upálený na hranici.
Ján Hus je považovaný za predchodcu protestantstva. Po jeho smrti vypukla v Čechách husitská revolúcia.
https://sk.m.wikipedia.org/wiki/Jan_Hus
1514 – korunovácia francúzskej kráľovnej, Márie Tudorovej, manželky francúzskeho kráľa Ľudovíta XII. Mária Tudorová bola mladšia sestra anglického kráľa Henricha VIII. a ako manželka francúzskeho kráľa Ľudovíta XII. sa stala kráľovnou. Po manželovej smrti sa druhýkrát vydala za Karola Brandona, prvého vojvodu zo Suffolku.
1615 – sa narodil Ibrahim I., sultán Osmanskej ríše, v rokoch 1640 až 1648 sultán Osmanskej ríše.

Editováno: 4.11.2016 17:35
0 0

6. november

1494 – sa narodil Süleyman I., sultán osmanskej dynastie, porazil v bitke pri Moháči Uhorsko. Pozdvihol Osmanskú ríšu v šestnástom storočí k najslávnejším okamihom. Bol vynikajúci vojenský stratég, ale aj panovník, ktorý svojej zemi dokázal dať zákony a rady. Vládol štyridsaťšesť rokov.
https://sk.m.wikipedia.org/…3%BCleyman_I.
1611 – Zomrel český šľachtic, politik a vzdelanec Petr Vok z Rožmberka. Narodil sa 1.10.1539.
https://cs.wikipedia.org/…%C5%BEmberka
1861 – Americká občianska vojna: Jefferson Davis bol zvolený za prezidenta Konfederácie. Bol americký politik, v rokoch 1853–1857 vedúci ministerstva vojny a predovšetkým prvý a jediný prezident Konfederovaných štátov amerických.
https://sk.m.wikipedia.org/…ianska_vojna
1918 – bola vyhlásená Druhá poľská republika
https://sk.m.wikipedia.org/…A1_republika
1945 – prezident Edvard Beneš vymenoval druhú povojnovú vládu vedenú Zdeňkom Fierlingerom
https://sk.m.wikipedia.org/…k_Fierlinger
1998 – Hugo Chávez bol zvolený za prezidenta Venezuely. Chávez propagoval víziu demokratického (kresťanského) socializmu, latinskoamerickej integrácie a boj proti imperializmu. Krajina je veľmi bohatá na ropu, železnú rudu, diamanty a bauxit. Pestuje sa tu káva, kakao, banány, cukrová trstina. Chová sa tu hovädzí dobytok a kozy. Chávez v roku 2013 podľahol rakovine. Jeho miesto zaujal Nicolás Maduro. Krajina, ktorej príjmy sú výrazne závislé na cenách ropy sa dostala v nasledujúcom období do veľmi ťažkej ekonomickej situácie. V januári 2016 bola Venezuelská vláda nútená vyhlásiť stav núdze v ekonomike krajiny. V krajine už dlhšiu dobu chýbajú základné životné potreby, lieky aj potraviny.
https://sk.m.wikipedia.org/wiki/Venezuela

0 0

7. november

630 – sa narodil Konstans II., byzantský cisár. Počas jeho vlády bol dovŕšený prechod medzi neskorou antikou a stredovekom. Jeho otcom bol cisár Konštantín III., dedom zakladateľ herakleiovskej dynastie Herakleios.
1491 – Po dvojmesačnom rokovaní uzatvorili v Bratislave český kráľ Vladislav II. a rakúsky cisár Maximilián dohodu, tzv. Bratislavský mier. Potvrdzovala staršie dohody (z roku 1462) medzi Maximiliánovým otcom cisárom Fridrichom III. Habsburským a uhorským kráľom Matejom Korvínom o nástupníctve na uhorskom tróne.
https://sk.wikipedia.org/…C3%A1_zmluva
1620 – poľskí kozáci v cisárskych službách vydrancovali Kladno
1659 – Francúzsko a Španielsko podpísali tzv. pyrenejský mier. Španielsko odstúpilo niektoré svoje územia Francúzsku a Pyreneje sa stali hranicou medzi Francúzskom a Španielskom.
1917 – Výstrelom z krížnika Aurora a útokom revolučných síl na Zimný palác v Petrohrade sa začala (podľa juliánskeho kalendára 25.10.) Veľká októbrová socialistická revolúcia (VOSR) v Rusku, v ktorej boľševici pod vedením Vladimíra Iľjiča Lenina a Leva Davidoviča Trockého zvrhli demokratickú vládu Alexandra Fiodoroviča Kerenského a Rusko sa stalo štátom spravovaným komunistickou stranou.
https://sk.m.wikipedia.org/wiki/VOSR
1938 – Poľský židovský mladík Herschel Grynszpan zastrelil v Paríži nemeckého diplomata Ernsta von Rath. Nacistickou odpoveďou bola tzv. Krištáľová noc v Nemecku (9.11.).
https://sk.wikipedia.org/…ov%C3%A1_noc
1957 – V roku 1957 sa v bývalej Nemeckej demokratickej republike (NDR) začalo vyrábať legendárne auto Trabant. Prvým modelom bol Trabant P50.
1992 – zomrel Alexander Dubček, slovenský politik a hlavná osobnosť Pražskej jari 1968
https://sk.m.wikipedia.org/…sk%C3%A1_jar
2011 – zomrel legendárny americký boxer Joe Frazier, ktorý sa preslávil aj tým, že 8.3.1971 porazil v newyorskej Madison Square Garden Muhammada Aliho

Editováno: 7.11.2016 07:28
0 0

8. november

35 – sa narodil Nerva, rímsky cisár. Na trón nastúpil v 63 rokoch a vládol len 16 mesiacov. Adoptovaním Trajána založil tradíciu tzv. adoptovaných cisárov. Traianus sa stal aj jeho nástupcom, čím si udobril dovtedy znesvárené vojsko. Jeho vláda patrila k pokojným obdobiam.
https://sk.m.wikipedia.org/wiki/Nerva
1226 – zomrel Ľudovít VIII., francúzsky kráľ z dynastie Kapetovcov, ktorý vládol v rokoch 1223 – 1226
1414 – Žigmund Luxemburský bol korunovaný za rímskeho kráľa
https://sk.m.wikipedia.org/…mbursk%C3%BD
1519 – španielsky dobyvateľ Hernando Cortés dorazil na svojej ceste do ríše Aztékov do ich hlavného mesta Tenochtitlánu
https://sk.m.wikipedia.org/…htitl%C3%A1n
1620 – české stavovské vojsko bolo porazené v v bitke na Bielej hore pri Prahe
https://sk.m.wikipedia.org/…_Bielej_hore
1889 – Montana sa stala 41. štátom USA
1940 – zomrel Neville Chamberlain, britský politik, britský ministerský predseda, (1937 – 1940), známy predovšetkým politikou ústupkov (appeasementu) voči hitlerovskému Nemecku, ktorá v konečnom dôsledku zapríčinila rozpad Česko-Slovenska, zánik Rakúska a celkový rozpad povojnového Versaillského usporiadania Európy
https://sk.m.wikipedia.org/…_Chamberlain

Editováno: 8.11.2016 07:12
0 0

9. november

959 – zomrel Konštantín VII., Porfyrogenet (po grécky “Porfyrogennétos” = „v purpure zrodený“) bol oficiálne byzantským cisárom v rokoch 913–959. Bol grécko-arménskeho pôvodu. Učený cisár sa však viac venoval literárnej činnosti ako vládnutiu. Zo začiatku za neho vládla regentská rada na čele s patriarchom Nikolaom Mystikom a v rokoch 920–944 jeho spolucisár a svokor Roman I. Lakapenos. Až po jeho smrti sa Konštantín sám ujal vládnych úloh.
1609 – zomrel Valentín I. Drugeth, uhorský šľachtic. Valentín I. bol kráľom Rudolfom menovaný za zemplínskeho župana 1. marca 1600 po smrti svojho staršieho brata. Udržal si po otcovi reformovanú vieru. Aj on sa zúčastnil na bojoch proti Turkom. Roku 1604 sa pridal k Bocskayovmu povstaniu a v apríli 1605 ho zvolili za jedného z hlavných veliteľov povstaleckých vojsk. Vo februári 1605 bol Bočkaj (Bocskay) zvolený za sedmohradské knieža a na sneme v Serncsi aj za knieža Uhorska. Štefan Bočkaj vo svojom testamente Valentína Drugeta ustanovil za svojho nástupcu, ale sedmohradským kniežaťom sa stal Žigmund Rákoci. V roku 1608 sa zúčastňuje spolu s Jurajom III. Drugetom na korunovácii Mateja II. Valentína Drugeta nový kráľ povýšil na krajinského sudcu Juraja vymenoval za župana zemplínskej stolice.
Valentín I. sa zmieril s cisárom Rudolfom a pomohol Matejovi II. (1608 – 1619) dostať sa na uhorský trón. Zomrel vo veku 32 rokov dňa 9. novembra 1609 na svojom Užhorodskom hrade. Príčinou smrti bolo pravdepodobne otrávenie nepriateľmi. Šarišskopotocký kronikár zaznamenal, že „zomrela veľká opora národa s božej matky cirkvi cum suspicione veneni“ (na podozrenie z otravy) Z prvého manželstva mal Valentín I. jedného syna Štefana VI., ten však už už o tri roky po smrti svojho otca zomiera, ako to uvádza blatnopotocký kronikár.
https://sk.m.wikipedia.org/…n_I._Drugeth
1683 – sa narodil Juraj II., britský kráľ. Bol synom kráľa Juraja I. z hannoverskej dynastie. Narodil sa v Nemecku a bol posledným britským panovníkom narodeným mimo územia Veľkej Británie. Od roku 1727 do svojej smrti bol tiež kniežaťom Svätej ríše rímskej, pretože bol súčasne kurfirstom hannoverským.
1799 – generál Napoleon Bonaparte zvrhol francúzske direktórium a utvoril provizórnu vládu, ktorá vypracovala konzulárnu ústavu
1841 – zomrel Eduard VII., britský panovník. Vo veku 59 rokov sa stáva najstarším mužom nastupujúcim na trón v britskej histórií. Ako kráľ Eduard VII. dosiahol väčší úspech než sa čakalo, patril k najmocnejším mužom sveta, vládol britskej ríši v dobe, kedy bola najväčšou priemyslovou i koloniálnou veľmocou na svete. Väčšiu časť svojho života však prežil mimo vladárske povinnosti a preto sa venoval najmä cestovaniu. Jeho vláda trvala len 9 rokov a počas nej sa podarilo mierovou cestou vyriešiť viacero vojnových konfliktov v kolóniách, napr. v Južnej Afrike.
1918 – nemecký cisár Wilhelm II. abdikoval a krajina bola vyhlásená za republiku
http://www.fdb.cz/…helm-ii.html
1989 – Vedenie bývalej Nemeckej demokratickej republiky (NDR) oznámilo zmeny v oblasti cestovania na Západ, keď otvorilo pre občanov hranice s Nemeckou spolkovou republikou (NSR), uzavreté od augusta 1961. Považuje sa to aj za začiatok pádu Berlínskeho múra.

Editováno: 9.11.2016 07:36
0 0

10. november

461 – zomrel Lev I. Veľký, 45. pápež. V dejinách sa pozitívne zapísal v cirkevných dejinách, i ako svetská osobnosť. Keď v roku 452 vyplienili Miláno kočovní Huni a obrátili svoje ťaženie na juh, Lev I., na prianie cisára Valentiniana III., vyšiel proti nim v ústrety. Neďaleko Mantovy prišlo k historickému stretnutiu pápeža s hunským vodcom Attilom. Pápežovi sa podarilo Attilu (za veľké výkupné) presvedčiť, aby Rím ušetril od plienenia. Nedokázal však zabrániť skaze Ríma pri vpáde Vandalov v roku 455. Svojím pričinením však dokázal presvedčíť ich vodcu Geisericha, aby obyvateľov Ríma ušetril na životoch.
1241 – zomrel Celestín IV., pápež. Do cirkevnej histórie sa zapísal ako pápež s jedným z najkratších pontifikátov; na pápežskom stolci sedel iba šestnásť dní (po Urbanovi VII. a Bonifácovi VI. bol Celestínov pontifikát tretím najkratším).
1444 – V bitke pri Varne (Bulharsko) sultán Murad II. porazil uhorsko-poľské vojská. V bitke zahynul aj uhorský kráľ Vladislav I. Jagelovský.
https://sk.m.wikipedia.org/…ka_pri_Varne
1483 – sa narodil Martin Luther, nemecký teológ, kazateľ a reformátor, zakladateľ protestantizmu
https://sk.m.wikipedia.org/…artin_Luther
1549 – zomrel Pavol III., 220. pápež. Ako pápež bol Pavol III. klasickým predstaviteľom nepotizmu, ako ostatní renesanční pápeži. 18. decembra 1534 vymenoval za kardinálov dvoch svojich vnukov, štrnásť a šestnásťročných chlapcov. (V čase kým nebol biskupom splodil synov.)
1673 – zomrel Michał Korybut Wiśniowiecki, poľský kráľ. V roku 1672 Osmanská ríša vypovedala vojnu Poľsku. V júni stotisícová turecká armáda, vedená sultánom Mehmedom IV., obkľúčila Kamenec-Podolski, ktorý 26. augusta kapituloval. Turkom však zostali iba zrúcaniny pevnosti, pretože veliteľ delostrelectva vyhodil zámok súčasne s osemstočlennou posádkou do vzduchu (zahynul tiež plukovník Wolodyjovski). V októbri potom v Buczaczi uzatvorili Turecko a Poľsko mierovú zmluvu. Osmanská ríša získala Podolie a Ukrajinu získali kozáci, ako poddaní Veľkej porty.
Krátka vláda mladého a neskúseného Wišnowieckeho sa ukázala ako neveľmi šťastná.
https://sk.m.wikipedia.org/…%9Bniowiecki
1928 – v Japonsku slávnostne korunovali cisára Hirohita
1938 – zomrel Mustafa Kemal Atatürk, turecký vojvodca a štátnik, zakladateľ a prvý prezident Tureckej republiky
https://sk.m.wikipedia.org/…Atat%C3%BCrk
1982 – Leonid Iľjič Brežnev, sovietsky komunistický politik, generálny tajomník ÚV KSSZ
https://sk.m.wikipedia.org/…Bre%C5%BEnev

Editováno: 10.11.2016 07:19
0 0

11. november

1050 – sa narodil Henrich IV., cisár Svätej rímskej ríše
http://www.stredovek.wz.cz/rimskonem.html
1526 – Ján Zápoľský bol korunovaný za uhorského kráľa
http://referaty.atlas.sk/…jan-zapolsky
1604 – vodca protihabsburského povstania Štefan Bočkaj slávnostne vtiahol do Košíc
http://www.valka.cz/…fana-Bockaja
1605 – Veľkovezír Lalla Mehmet (Lala Mohamed) v Pešti vymenoval Štefana Bočkaja za uhorského kráľa a odovzdal mu aj kráľovskú korunu. Bočkaj však korunu prijal iba ako dar a titul kráľa neužíval.
1606 – pri ústí rieky Žitavy uzavreli Osmanská ríša a Habsburgovci mierovú zmluvu. Mier sa nazýva podľa rieky Žitavy, pri ktorej ústí bola zmluva podpísaná, v mieste dnešnej obce Radvaň nad Dunajom. Žitavský mier ukončil pätnásťročnú vojnu s Turkami a zároveň aj protihabsburské povstanie Štefana Bočkaja.
1748 – sa narodil Karol IV., španielsky kráľ
1882 – narodil sa švédsky kráľ Gustáv VI. Adolf
1889 – Washington sa stal 42. štátom USA
1917 – zomrel Liliuokalani, posledný panovník Havajského kráľovstva
https://sk.m.wikipedia.org/…Liliuokalani
1918 – rakúsky cisár Karol I. podpísal abdikačnú listinu. V ten istý deň opustil Schönbrunnský zámok vo Viedni. Rakúsko-Uhorsko sa rozpadlo.
https://sk.m.wikipedia.org/…Asko-Uhorsko
1918 – obnovenie samostatnosti Poľska (štátny sviatok Poľska)
https://sk.m.wikipedia.org/…/Po%C4%BEsko
1918 – osamotené Nemecko 11. novembra 1918 o 11-tej hodine a 11-tej minúte podpísalo prímerie v Compiègnskom lese, čím sa skončila prvá svetová vojna

Editováno: 11.11.2016 07:30
0 0

12. november

Keďže zajtrajšie ráno bude, vzhľadom na burzu Vajnorská, opäť rušné, vkladám historický kalendár s predstihom už dnes, aby tým, ktorí sú na neho zvyknutí, nechýbal pri rannej káve.
607 – zomrel Bonifác III., pápež
1035 – zomrel Knut Veľký, vikingský kráľ Dánska, Anglicka, Nórska a časti Švédska. Takisto mal pod kontrolou územia na južnom pobreží Baltského mora a Šlezvicko v Nemecku. Bol v spojenectve s nemeckými kráľmi Henrichom II. a Konrádom II. ako aj s pápežom. Vládol takmer 20 rokov a moc Dánska sa šírila po celej Škandinávii a Britských ostrovoch. Síce mal prezývku Veľký (okrem Alfréda Veľkého jediný vládca s touto prezývkou), stále vyhlasoval, že aj kráľovská moc má svoje hranice. To demonštroval, keď sa pokúsil rozkazovať moru, ktoré ho samozrejme neposlúchlo. Na znak svojej podriadenosti prestal nosiť kráľovskú korunu.
Je opisovaný ako vysoký a mocný muž, s peknou tvárou, ktorú špatil len jeho vysoko položený krivý nos. Mal bledšiu pleť a plavé vlasy. Opisom vlastne zodpovedal typickému obyvateľovi Škandinávie.
https://sk.m.wikipedia.org/…C4%BEk%C3%BD
1605 – zomrel Akbar Veľký, indický panovník. Bol synom Nasiruddina Humájúna, vládcu Mogulskej ríše. Je všeobecne považovaný za najväčšieho mogulského panovníka. Na trón sa dostal v roku 1556, kedy vládli Mogulovia len Paňdžábu. O rozšírenie ríše, de facto o jej vznik z pomerne malého kráľovstva sa zaslúžil práve Akbar, ktorý k ríši čoskoro po svojom nástupe na trón, v roku 1560, pripojil Džajpur, Džódpur a ďalšie územia, v roku 1573 pripojil Gudžarát, v roku 1574 Urísu, 1576 Bengálsko, 1586 Kašmír, 1592 Sindh a 1594 Kandahár. Za zmienku tiež stojí, že presunul hlavné mesto, ktoré bolo v Dillí do Agry, kde vystaval slávnu pevnosť, a založil mesto Fatéhpur Síkrí neďaleko Agry, ktoré mu malo slúžiť ako sídelné mesto. Z tohto plánu však zišlo.
https://sk.m.wikipedia.org/…C4%BEk%C3%BD
1840 – sa narodil Auguste Rodin, jeden z najväčších sochárov 19. storočia. Vychádzal zo štúdia antiky, gotiky, renesancie a orientálneho umenia. Za základ svojej umeleckej činnosti pokladal prírodu. Z nej stále vychádzal a zostával jej verný až do smrti. Ľudské telo bolo pre neho najvhodnejším prostriedkom, ktorým možno vyjadriť každý vnútorný duševný stav. Ním začína éra moderného sochárstva.
https://sk.m.wikipedia.org/…uguste_Rodin
1893 – zomrel Alexander Bach, rakúsky politik. Po potlačení revolúcie roku 1848 prešiel na stranu reakcie, v rokoch 1849–1859 ako minister vnútra hlavný predstaviteľ absolutizmu (Bachov absolutizmus), centralizácie a germanizácie.
https://sk.m.wikipedia.org/…exander_Bach
1918 – Rakúsko sa stalo republikou
https://sk.m.wikipedia.org/…Rak%C3%BAsko
1929 – sa narodila Grace Kellyová, Oscarom ocenená americká herečka a po svadbe s monackým kniežaťom Rainierom III. v roku 1956 sa stala Jej jasnou výsosťou kňažnou Monaka, ale všeobecne je známa pod menom Kňažná Gracia Patricia monacká. Kňažná mala po sobáši dvojité občianstvo, americké i monacké. Súčasným panovníkom kniežatstva je Albert II., syn kniežaťa Rainiera III. a Grace Kellyovej.
https://sk.m.wikipedia.org/…ellyov%C3%A1

0 0

13. november

354 – sa narodil svätý Augustín, kresťanský teológ, filozof a mystik. Je považovaný za jedného z najväčších mysliteľov; jeho život sa stal významnou kapitolou dejín filozofie a ľudského myslenia. Spolu so sv. Ambrózom, sv. Gregorom I. a sv. Hieronýmom patrí medzi štyroch veľkých západných cirkevných Otcov. Písal diela, ktoré sa dodnes vydávajú, z jeho spisov citovali stredovekí biskupi a vladári, ale aj pápeži moderných čias. Stal sa prvým filozofom na Západe od rozkvetu antických gréckych filozofických škôl.
https://sk.m.wikipedia.org/…%ADn_z_Hippa
1312 – sa narodil Eduard III., anglický kráľ, jeden z najúspešnejších anglických kráľov v stredoveku. Jeho 50-ročná vláda začala, keď bol jeho otec Eduard II. 25. januára, 1327 zosadený z trónu, a vydržala až do roku 1377. Medzi jeho predchodcami iba Henrich III. vládol tak dlho ako on, a trvalo viac ako 400 rokov, kým ďalší panovník zotrval na tróne tak dlho. Eduardova vláda bola výrazná rozširovaním anglického teritória prostredníctvom vojen v Škótsku a vo Francúzsku. Eduardovi predkovia a jeho fenomenálne potomstvo poskytlo základ pre dve zdĺhavé udalosti v britských a európskych dejinách, storočnú vojnu a vojnu ruží.
http://www.zsphorova.sk/…eduard3.html
1635 – otvorili Trnavskú univerzitu, ktorú založil ostrihomský arcibiskup Peter Pazmáň
1726 – zomrela Žofia Dorotea z Celle, brunšvicko-lüneburská princezná, sobášom hannoverská kurfirstka a nekorunovaná kráľovná Veľkej Británie
1810 – zomrela Mária Jozefína Savojská, titulárna francúzska kráľovná ako manželka Ľudovíta XVIII.
1918 – v Česko-Slovensku bola Národným výborom prijatá Dočasná ústava, ktorú v roku 1920 nahradila Ústavná listina Československej republiky
1942 – Druhá svetová vojna: v oblasti Šalamúnových ostrovov sa začala jedna z najväčších námorných bitiek vojny v Tichomorí. Japonské námorníctvo chcelo vytlačiť Američanov z Guadalcanalu.
https://sk.m.wikipedia.org/…/Guadalcanal
1988 – Univerzita v Bologni (Taliansko) udelila Alexandrovi Dubčekovi čestný doktorát za snahu o demokratizáciu socializmu v Československu v roku 1968. Na odovzdávaní sa zúčastnil aj samotný Dubček, ktorému komunistická moc po veľkých prieťahoch udelila vycestovaciu doložku. O udalosti informovali mnohé svetové média okrem československých.

Editováno: 13.11.2016 06:39
0 0

14. november

1263 – zomrel Alexander Nevský, ruský štátnik, novgorodské knieža a veľkoknieža vladimirský. Je jednou z najvýznamnejších osobností ruských dejín.
https://sk.m.wikipedia.org/…_Nevsk%C3%BD
1501 – Artur Tudor sa v Katedrále svätého Pavla zosobášil s Katarínou Aragónskou. Artur Tudor bol prvorodený syn kráľa Henricha VII., anglického kráľa, a Alžbety z Yorku, a teda bol následníkom anglického a waleského trónu. Kráľom sa však nikdy nestal, zomrel toriž skôr ako jeho otec. Po smrti Henricha VII. na trón nastúpil Arturov mladší brat, Henrich VIII. Henrich sa stal po Arturovej smrti dedičom a na trón nastúpil v roku 1509. Na túto svoju pozíciu nebol dostatočne pripravený, a to bolo vidieť v prvých rokoch panovania vo veľkom vplyve starších štátnikov, akým bol napríklad kardinál Thomas Wolsey. Katarína sa osem rokov po Arturovej smrti vydala za Henricha, ktorý bol od nej o šesť rokov mladši.
https://sk.m.wikipedia.org/…/Artur_Tudor
1918 – v Prahe sa konala prvá schôdzka Revolučného (Dočasného) Národného zhromaždenia. Československo bolo vyhlásené za republiku, do prezidentského kresla bol zvolený Tomáš Garrigue Masaryk, za predsedu vlády Karel Kramář
1918 – Józef Pilsudski bol zvolený za prvého prezidenta nezávislého Poľska. Józef Klemens Piłsudski bol poľský revolucionár, štátnik a maršal, zakladateľ poľskej armády (20. storočie), obnoviteľ slobodného Poľska, hlava poľského štátu (1918 – 1922) a diktátor v Poľsku v medzivojnovom období (1926 – 1935).
https://sk.wikipedia.org/…%C5%82sudski
1919 – v Maďarsku sa ujali moci konzervatívne kruhy pod vedením admirála Miklósa Horthyho. Bol rakúsko-uhorský admirál, maďarský politik a v rokoch 1920 – 1944 správca ríše (regent) Maďarska. Počas 2. svetovej vojny (v apríli 1941) sa Maďarsko stalo členom Osi. Na jej konci (1944) sa Horty snažil zachrániť samostatnosť Maďarska separátnou kapituláciou Spojencom. Bol internovaný v Nemecku a vládu prevzala fašistická strana Šípových krížov. Po skončení vojny, so súhlasom veľmocí, odišiel do portugalského exilu, kde v roku 1957 zomrel. Jeho ostatky boli v roku 1993 prevezené do Maďarska.
Medzi rokmi 1908 a 1914 pôsobil ako osobný tajomník rakúskeho cisára Františka Jozefa I., ktorého si osobne veľmi vážil.
Počas prvej svetovej vojny sa vyznamenal v Rakúsko-Uhorskom vojnovom loďstve, najprv vo funkcii kapitána na krížniku Novara, neskôr ako admirál. Počas vojny sa mu v niekoľkých bitkách podarilo opakovane poraziť talianske vojnové loďstvo, v bitke o úžinu Otranto v Jadranskom mori bol ranený. Vďaka vojenským úspechom bol v marci 1918 povýšený do hodnosti vrchného veliteľa vojnového loďstva monarchie. V tejto funkcii však zostal iba 31. októbra, keď mu cisár Karol I. nariadil vzdať sa námornej flotily v prospech novo vzniknutého Štátu Slovincov, Chorvátov a Srbov.
V apríli 1920 sa obnovilo maďarské národné shromaždenie, v ktorom mali výraznú prevahu konzervatívne sily monarchiu, ale rozhodli sa nepovolať posledného rakúskeho cisára Karola I. (ktorý bol zároveň posledný český kráľ Karol III. a posledný uhorský kráľ Karol IV.), ktorý by mal inak na uhorskú korunu nárok. Miesto neho bol admirál vo výslužbe a vojnový hrdina Miklós Horthy vyhlásený za tzv. Regenta Maďarska, pričom sa stal hlavou štátu na neobmedzenú dobu. V marci a v októbri 1921 sa síce Karol I. pokúsil znovuzískať uhorský trón (prvýkrát formou presvedčovania, druhýkrát aj ozbrojenou silou), oba pokusy však Horthy prekazil (pri druhom porazil pri Budapešti Karlove jednotky) a koncom roku nakoniec Habsburgovcov oficiálne detronizoval. Karol I. bol prinútený odísť do exilu a Horthy zostal regentom nasledujúcich 24 rokov, kedy vládol maďarskému „kráľovstvu bez kráľa“.
https://sk.wikipedia.org/…3%B3s_Horthy
1954 – Generál Muhammad Alí Nagíb bol pozbavený funkcie prezidenta Egyptskej republiky a internovaný do domáceho väzenia. Vlády v krajine sa následne ujal plukovník Gamál Abdal Násir.

0 0

15. november

1316 – sa narodil Ján I., francúzsky kráľ. Narodil sa ako kráľ z rodu Kapetovcov po smrti svojho otca Ľudovíta X. jeho druhej manželke Klementíne Uhorskej. Žil iba niekoľko dní, pochovali ho v bazilike Saint-Denis. Po jeho smrti sa veľa ľudí domnievalo, že mu ju privodil jeho strýko Filip V., aby získal trón. Takisto sa objavili príbehy, že Filip dieťa uniesol a nahradil ho mŕtvolkou iného dieťaťa.
1629 – Zomrel sedmohradský knieža Gabriel Betlen, organizátor a hlavný veliteľ troch (1619, 1623, 1626) výprav proti Habsburgovcom. Jeho vojská sa dostali až na územie Slovenska. V 1613 Betlen viedol veľké vojsko proti kniežaťu Bátorimu, ale v tom istom roku bol Bátori zavraždený dvomi jeho dôstojníkmi a Betlen bol Osmanskou ríšou dosadený na trón za nesúhlasu rakúskeho cisára Mateja, ktorý by mal radšej na tróne niekoho nakloneného viac Viedni než Carihradu. 13. októbra 1613 sedmohradský snem v Kluži (dnes Cluj-Napoca; maď. Koloszvár, nem. Klausenburg) formálne potvrdil túto voľbu tureckého sultána. V roku 1615 cisár Matej tiež formálne uznal Betlena ako knieža Sedmohradska, ale Betlen tajne sľúbil, že bude bude pomáhať Habsburgovcom proti Turkom.
https://sk.m.wikipedia.org/…briel_Betlen
1630 – zomrel nemecký astronóm, fyzik a matematik Johannes Kepler, objaviteľ troch základných zákonov pohybu nebeských telies
1670 – zomrel Jan Amos Komenský, český teológ, filozof, pedagóg a spisovateľ
1790 – Leopold II., syn cisára Františka I. Štefana Lotrinského a Márie Terézie, bol korunovaný za uhorského kráľa. Leopold bol tretím synom Márie Terézie a preto sa nepredpokladalo jeho nástupníctvo. Bol preto určený na cirkevnú kariéru a tým smerom sa uberalo i jeho vzdelávanie a výchova.
http://referaty.aktuality.sk/…eferat-19339
1853 – zomrela Mária II., portugalská panovníčka
1889 – v Brazílii sa uskutočnil republikánsky puč, cisár Pedro II. bol zosadený a odišiel do európskeho exilu
1916 – Zomrel poľský spisovateľ a dramatik Henryk Sienkiewicz, laureát Nobelovej ceny za literatúru (1905). Autor románov ako Quo vadis, Pan Wolodyjowski, Ohňom a mečom alebo Križiaci.
1983 – Turci obývajúci severnú časť stredomorského ostrova Cyprus vyhlásili nezávislý cyperský štát. Došlo tak definitívne k rozdeleniu ostrova.
https://sk.m.wikipedia.org/…C3%BD_Cyprus

Editováno: 15.11.2016 07:36
0 0

16. november

42 pred Kr. – sa narodil Tiberius, rímsky cisár. Bol v rokoch 14 po Kr. – 37 po Kr. druhým cisárom Rímskej ríše. Bol to nevlastný syn cisára Augusta, člen juliánsko-klaudiovskej dynastie. Obdobie vlády cisára Tiberia (14 – 37) je obzvlášť dôležité pre rímsky principát, keďže to bola prvá udalosť, kedy pocty a právomoci zverené v predošlých rokoch do rúk Octaviana Augusta boli prevzaté inou osobou, a teda osobou Augustovho nástupcu.
http://rim.me.cz/…tiberius.php
534 – Justinián I. publikuje Codex Iustinianus repetitae praelectionis. Ioustinianos Flabios Petros Sabbatios bol byzantský cisár, jeden z najdôležitejších vladárov neskorého staroveku a najpozoruhodnejších byzantských (východorímskych) cisárov vôbec. Najväčší význam sa prikladá jeho reforme zákonodarstva (Corpus iuris civilis) a rozsiahlej vojenskej expanzii, ktorej cieľom bolo získať naspäť územie bývalej Rímskej ríše v západnej Európe (severná Afrika, dnešné Taliansko, Pyrenejský polostrov). V jej dôsledku sa Byzantská ríša rozšírila do celého Stredomoria. Pravoslávna cirkev ho považuje za svätého.
http://www.stredovek.wz.cz/byzan.html
1272 – zomrel Henrich III., anglický kráľ z rodu Plantagenetovcov. Narodil sa ako syn Jána I. Bezzemka a Izabely z Angoulême. Usiloval sa o získanie sicílskeho kráľovstva pre mladšieho syna Edmunda. Zvyšovanie daní a cudzí (francúzski) radcovia vyvolali veľkú nespokojnosť šľachty, ktorá proti kráľovi povstala. V roku 1264 bol Henrich porazený a zajatý opozíciou vedenou francúzskym šľachticom Simonom z Montfortu v bitke pri Lewes. Povstalci ho prepustili až potom, čo nad nimi zvíťazil kráľov syn Eduard I. v roku 1265 pri Eweshame. Kráľovi spojenci sa potom vzbúrencom kruto pomstili. Potom bol v Anglicku ustanovený parlament, stredoveké stavovské zastupiteľstvo, zložené zo zástupcov šľachty a miest, ktoré sa stalo protiváhou kráľovskej moci.
http://www.zsphorova.sk/…enrich3.html
1632 – zomrel Gustáv II. Adolf, švédsky kráľ. Jeho reformy zmenili švédsku armádu zo sedliackej domobrany na efektívny vojnový stroj, pravdepodobne najlepší v Európe. Zomrel v tridsaťročnej vojne v bitke pri Lützene.
1918 – Maďarská národná rada vyhlásila republiku na čele s prezidentom Mihálym Károlyim. Jeho vláda vyvíjala veľké úsilie, aby udržala integritu krajiny v rozsahu čo najbližšom územiu historického Uhorska.

Editováno: 16.11.2016 08:25
0 0

17. november, Deň boja za slobodu a demokraciu

9 – sa narodil Vespazián, rímsky cisár, zakladateľ Flaviovskej dynastie, pôvodne politik a generál rímskych légií. Vládol v rokoch 69 – 79. Na rozdiel od predchádzajúcich cisárov neoplýval urodzeným pôvodom – bol príslušníkom jazdeckého stavu (equites), teda triedy nižšej než senátorská.
https://sk.m.wikipedia.org/…spazi%C3%A1n
375 – zomrel Valentinianus I., rímsky cisár. Úspešne bojoval proti Germánom, Saxom, Piktom, Škótom aj africkým Isaurom; pri trestnej výprave proti Kvádom prenikol aj do dnešného Slovenska. Zomrel pri svojom ťažení proti Kvádom počas rokovaní s Kvádmi vo vojenskom tábore pri Komárne.
474 – zomrel Lev II., byzantský cisár
1231 – zomrela Alžbeta Uhorská, uhorská princezná a svätica. Je jej zasvätená najväčšia sakrálna stavba na Slovensku Dóm sv. Alžbety v Košiciach. Je patrónkou žobrákov, vdov a sirôt, chorých, prenasledovaných, núdznych, pekárov, čipkárov; charitatívnych organizácií. Sv. Alžbeta bola dcérou uhorského kráľa Ondreja II. a jeho manželky Gertrúdy, pochádzajúcej z Bavorska. V Bratislave prežila prvé štyri roky života.
http://referaty.aktuality.sk/…eferat-23272
1328 – uhorský kráľ Karol I. Róbert udelil Kremnici mestské výsady podľa vzoru Kutnej Hory a zároveň jej pridelil privilégiá na prevádzkovanie mincovne, ktorá je najstaršou dodnes fungujúcou mincovňou v Európe
1558 – zomrela Mária Tudorová, anglická kráľovná. Narodila sa v Greenwichskom paláci a ako jediné dieťa Henricha VIII. a jeho prvej manželky Kataríny Aragónskej sa dožila dospelosti. Jej krstným otcom bol vplyvný kardinál Thomas Wolsey.
http://po-stopach-historie.blog.cz/…krvava-maria
1755 –sa narodil Ľudovít XVIII., francúzsky kráľ, vnuk Ľudovíta XV., brat popraveného Ľudovíta XVI. a svojho nástupcu Karola X., príslušník kráľovského rodu Bourbonovcov
1796 – zomrela Katarína II. Veľká, ruská cárovná
http://korzar.sme.sk/…i-velka.html
1800 – Federalista John Adams, 2. prezident USA sa nasťahoval do novopostaveného Bieleho domu a americký Kongres zasadal prvýkrát v novej budove Kapitol.
1855 – škótsky cestovateľ a misionár David Livingstone objavil Viktóriine vodopády v Afrike
1869 – bol otvorený Suezský prieplav
1873 – spojením miest Budín, Pešť a Óbuda vzniklo mesto Budapešť
1905 – zomrel Adolf I., vojvoda z Nassau a luxemburský veľkovojvoda
1939 – nacisti uzavreli české vysoké školy, množstvo študentov deportovaných do koncentračných táborov. O dva roky v Londýne vyhlásili 17. november ako Medzinárodný deň študentstva.
1989 – násilný zásah štátu proti študentskej manifestácii v Prahe znamenal začiatok Nežnej revolúcie v Česko-Slovensku

Editováno: 17.11.2016 08:38
0 0
Kontaktný formulár

Administrátori: Ivan, Jan

Moderátori: Korlen, majo2291, michal bb, Ševci

VIP partneri: 118apo118, Caesar, minca1, Radek, rudi2, sparky, trobo

Seznam registrovaných uživatelů ( 744 )

Partneri

Reklama