Dnes je štvrtok 21.11.2024 - 13:17:04 29 užívateľov online - neprihlásený

Zaujímavé výročia z pohľadu numizmatiky

Tento blog zakladám pre pripomenutie si výročí významných historických osobností, ktoré vo svojej dobe poznamenali mincovníctvo a teda aj dnešnú numizmatiku. Boli to panovníci i rebeli, umelci i mincmajstri a minciari,, ministri aj jednoduchí baníci. Títo ľudia nám svojou existenciou, vplyvom či prácou zanechali nemých svedkov svojej doby, predmety ktoré naši predkovia denne držali v rukách – malé umelecké diela – mince.
Faktografické údaje do tohoto blogu budem čerpať, okrem svojho archívu, literatúry a poznámok, najmä zo stránok :
https://sk.wikipedia.org/…a/apr%C3%ADl
http://www.teraz.sk/…cky-kalendar

Komentáře

15. februára

1637 – zomrel Ferdinand II., rímsko-nemecký cisár, český a uhorský kráľ, najstarší syn arcivojvodu Karola Štajerského a Márie Anny Bavorskej pochádzal zo štajerskej línie rakúskych Habsburgovcov. Jeho starými rodičmi z otcovej strany boli cisár Ferdinand I. a Anna Jagelovská a z matkinej strany vojvoda Albrecht V. a Anna Habsburská.
https://sk.m.wikipedia.org/…sbursk%C3%BD
1637 – Ferdinand III., tretí syn Ferdinanda II. Habsburského a jeho prvej manželky Márie Anny Bavorskej, bol korunovaný za rímskeho cisára
https://cs.wikipedia.org/…sbursk%C3%BD
http://historie.stoplusjednicka.cz/…erdinand-iii
1710 – Ľudovít XV., francúzsky kráľ. Ľudovít XV. bol francúzsky a navarrský kráľ z rodu Bourbonovcov, ktorý vládol v rokoch 1715 – 1774. Bol pravnukom slávneho kráľa Ľudovíta XIV. a pokračoval v jeho absolutistickej vláde. Za jeho vlády viedlo Francúzsko v rokoch 1756 – 1763 tzv. sedemročnú vojnu. Veľký vplyv na kráľa Ľudovíta XV. mala jeho milenka Madame de Pompadour. V umení dominuje rokoko. Honosný kráľovský život Ľudovíta XV. ešte viac zaťažoval štátny rozpočet, ktorý bol na pokraji bankrotu už za vlády jeho predchodcu Ľudovíta XIV.
https://www.zones.sk/…-ludovit-xv/
1738 – zomrel Matyáš Bernard Braun, rakúsky sochár a rezbár, ktorý pôsobil prevažne v Čechách. Radí sa medzi najvýznamnejších predstaviteľov českej vrcholnej barokovej plastiky. Pred rokom 1710 založil v Prahe vlastnú dielňu. Do pražského sochárskeho cechu vstúpil majstrovským dielom súsošia sna slepej cisterciánky sv. Luitgardy na Karolovom moste z roku 1710. Najmä vďaka tomuto dielu získal v Čechách značnú popularitu a veľké množstvo zákaziek. Počas nasledujúcich pätnástich rokov sa z jeho dielne stala najväčšia sochárska dielňa v Prahe s najväčšími ziskami a šiestimi tovarišmi. Braun však ochorel na tuberkulózu, a tak vlastnú ťažkú sochársku prácu vykonávali jeho zamestnanci, kým on sa sústredil na tvorbu modelov a návrhov.
https://sk.m.wikipedia.org/…ernard_Braun
1741 – zomrel Georg Rafael Donner, rakúsky sochár, kovorytec a medailér priekopník barokového klasicizmu v strednej Európe. V Bratislave prežil 11 najplodnejších rokov svojho života a vytvoril tu svoje vrcholné diela (hlavný oltár dómu sv. Martina, z ktorého je olovená socha sv. Martina, sochárska výzdoba kaplnky sv. Jána Almužníka v dóme sv. Martina, sochárska výzdoba kostola alžbetiniek, mariánsky oltár v kostole sv. Trojice a ďalšie).
https://sk.m.wikipedia.org/…afael_Donner
1763 – bol podpísaný tzv. hubertsburský mier, ktorým sa skončila sedemročná vojna o Sliezsko medzi Pruskom a Rakúskom
1890 – v Pittsburghu (USA) vznikol Národný slovenský spolok, ktorý zohral dôležitú úlohu v oblasti kultúrneho a spoločenského života Slovákov v Amerike. Jeho zakladateľ bol Peter V. Rovnianek.
1942 – Japonci dobyli Singapur
1955 – zomrel Otakar Španiel, významný český sochár, rezbár a medailér. Učil sa na odbornej ryteckej škola v Jablonci nad Nisou. V roku 1901 absolvoval medailérsku školu viedenskej Akadémie u profesora Josefa Tautenhayna. V rokoch 1902 až 1904 pokračoval v štúdiu na Akademii výtvarných umění v Prahe pod vedením J. V. Myslbeka. Svoje výtvarné vzdelanie zavŕšil v Paríži, kde bol žiakom Alexandre Charpentiera. Počas nacistickej okupácie bol väznený v koncentračnom tábore. Jeho brat, československý generál Oldřich Španiel, odišiel po okupácii do zahraničia a v rokoch 1944 až 1946 bol prednostom vojenskej kancelárie prezidenta Beneša. Tvorba umelca vychádza zo secesie, je v nej viditeľný vplyv J. V. Myslbeka. V začiatkoch tvorby, kedy sa venoval klasickému sochárstvu, okrem tradičných tém aktov (Myjící se žena, 1906; Ženy v lázni, 1908) boli jeho častou témou športovci (Fotbalista, Skokan, 1908). Po návrate z Paríža je v jeho diele zreteľný vplyv Bouredella (Tanečnice, 1915; Dívka s rukávníkem, 1916). Jeho tvorba po prvej svetovej vojne mala bližšie k neoklasicizmu, stal sa takmer oficiálnym štátnym umelcom, čo sa odzrkadlilo aj v ďalšej tvorbe, kedy sa začal uňho prejavovať istý akademizmus. V jeho diele dominovala reliéfna tvorba, v ktorej dosiahol svetovú úroveň. Venoval sa medailám, minciam, plaketám a portrétom. Jednokorunová minca z roku 1921 patrí medzi najkrajšie a najhodnotnejšie mince na svete.
https://sk.m.wikipedia.org/…%C5%A0paniel
1965 – Kanada zaviedla zástavu s červeným štylizovaným javorovým listom (používaný od začiatku 18. storočia ako kanadský národný symbol) namiesto dovtedajšej britskej červenej zástavy (Red Ensign) so štítom vo vlajúcej časti

Editováno: 15.2.2017 08:06
0 0

16. februára

1141 – Gejza II. z rodu Arpádovcov bol korunovaný za uhorského kráľa
https://cs.wikipedia.org/…Uhersk%C3%BD
1335 – uskutočnil sa sobáš Anny Luxemburskej, dcéry Jána Luxemburského s rakúskym vojvodom Otom Habsburským
1573 – kráľ Maximilián II. vydal lesný poriadok pre stredoslovenské banské mestá a panstvá v ich obvode
1662 – kráľ Leopold I. nariadil trojzmennú prevádzku práce v baniach
1699 – kráľ Leopold I. potvrdil vytvorenie cirkevnej únie a udelil gréckokatolíckym kňazom rovnaké práva, aké mali katolícki kňazi
1727 – narodil sa v Leydene (Holandsko) botanik, chemik Mikuláš Jozef Jacquin, prvý profesor na Banskej akadémii v Banskej Štiavnici, kde vybudoval chemicko-metalurgické laboratórium. Jeho zásluhou sa v habsburskej monarchii začal používať Linného rastlinný systém. Vedecké práce písal v latinčine a nemčine.
1740 – zomrel v Norimbergu (Nemecko) uhorský barokový maliar, významný portrétista českého pôvodu Ján Kupecký, ktorý maľoval napríklad pre poľské knieža Alexandra Sobieskeho či taliansku aristokraciu. Počas viedenského pobytu namaľoval portréty cisára Jozefa I., Karola VI. alebo princa Eugena Savojského. Vytvoril aj portrét ruského cára Petra Veľkého.
https://en.wikipedia.org/…Kupeck%C3%BD
1852 – v Banskej Štiavnici vypukla vzbura baníkov
1862 – v českej metropole Prahe vznikla legendárna česká telocvičná organizácia Sokol, ktorá sa postupne premenila na masové hnutie s výrazným národnoemancipačným poslaním
http://mujweb.cz/…st-sokol.htm
1908 – zomrel Andrej Kmeť, slovenský kňaz, prírodovedec a archeológ
http://www.nbs.sk/…note-200-sk6
1918 – Litva vyhlásila nezávislosť od Ruska a Nemecka
1923 – tím vedený archeológom Howardom Carterom definitívne odkryl pohrebnú komoru hrobky faraóna Tutanchamóna
1959 – Fidel Castro sa stal premiérom Kuby po zvrhnutí prezidenta Fulgencia Batistu 1. januára 1959

Editováno: 16.2.2017 07:13
0 0

17. februára

364 – zomrel Jovianus, rímsky cisár. Na cisársky trón Rímskej ríše nastúpil v roku 363 ako nástupca Iuliana Apostatu. Iovianus bol čestný muž, ale ako už história mnohokrát ukázala, čestnosť nie je vždy rozhodujúcou vlastnosťou, ktorá by zabezpečila silu a veľkosť panovníka. Iovianovi na rozdiel od jeho predchodcu chýbala energickosť a rozhodnosť. Podarilo sa mu síce zvyšky Apostatovho vojska doviesť bezpečne späť domov, ako diplomat však veľké úspechy nedosiahol. Následný mier uzavretý s Perzskou ríšou výrazne oslabil rímske pozície na východe. Cisár totiž súhlasil s odstúpením rozsiahlych území na východe impéria a nárokov na Arménsko v prospech Perzie. Čo sa týka vnútorných záležitostí ríše, Iovianus zrušil všetky náboženské reformy cisára Iuliana Apostatu, a tým opäť zaručil kresťanstvu hegemóniu v oblasti náboženstva Rímskej ríše. Viac toho ale spraviť nestihol, zomrel totiž už v roku 364. Nastúpil na trón vo veľmi ťažkej situácii a na reformy v podstate ani nemal čas. Jeho nástupcom sa stal Valentinián I. (Flavius Valentinianus).
https://sk.m.wikipedia.org/wiki/Jovianus
1339 – zomrel Otto Habsburský, rakúsky vojvoda. Ota Habsburský bol posledným z mnoha synov rímskeho kráľa Albrechta I. a Alžbety Goricko-Tyrolskej. Bol dva krát ženatý, z prvého manželstva sa narodili dvaja synovia, obaja zomreli v roku 1344. Otto je stvárnený spoločne s bratmi na vitráži v Königsfeldene.
1568 – v Drinopoli (Edirne) bola uzavretá mierová zmluva medzi cisárom Maximiliánom II. a sultánom Selimom II. o rozdelení Uhorska na tri časti: habsburskú – dnešné západné Maďarsko, Chorvátsko a Slovensko – tureckú a samostatné Sedmohradsko
1598 – Boris Fiodorovič Godunov sa stal ruským cárom. Bol synom bojara a švagrom imperátora Fiodora Ivanoviča (vládol 1557 – 1598). Od roku 1587 sa postupne zmocnil vlády v Rusku. Posilnil ústrednú moc a zlepšil medzinárodné postavenie Ruska.
https://sk.m.wikipedia.org/…4%8D_Godunov
1600 – zomrel (upálili ho v Ríme) taliansky renesančný filozof, dominikánsky mních, ale prívrženec Koperníkovho učenia Giordano Bruno. Vo svojich dielach ako napríklad Večera na popolcovú stredu či O nekonečne, vesmíre a svetoch sa prihlásil ku Koperníkovi, vyložil však aj svoju známu kozmologickú teóriu o nekonečnosti vesmíru.
1632 – narodil sa v Košiciach kronikár a levočský richtár Gašpar Hain, autor obsiahleho diela Levočská kronika, ktoré je jedným z najvýznamnejších prameňov nielen k dejinám mesta a Spiša, ale aj každodenného meštianskeho života
http://www.viks.sk/…_158_162.doc
http://korzar.sme.sk/…j-marie.html
1864 – Narodil sa v Tajove katolícky kňaz, maliar, vynálezca a priekopník bezdrôtovej telegrafie Jozef Murgaš, signatár Pittsburskej dohody. Zomrel 11.5.1929 v Barre (USA).
http://www.nbs.sk/…/zberatelske
1867 – cisár František Jozef I. vymenoval členov uhorskej vlády. Od roku 1849 to bola prvá uhorská vláda, na jej čele stál Július Andráši.
1909 – zomrel jeden z najznámejších indiánskych bojovníkov a náčelníkov Apačov, známy pod menom Geronimo, ktorého apačské meno však bolo Goyathle (Ten, ktorý zíva). So svojimi bojovníkmi, patril medzi najvytrvalejších indiánskych odporcov bojujúcich proti vláde a armáde USA (až do obdobia okolo roku 1887). Narodil sa v roku 1829.
https://sk.m.wikipedia.org/wiki/Geronimo
1934 – zomrel Albert I., belgický kráľ
1972 – zomrel vo Viedni sochár Robert Kühmayer, ktorého sochárska tvorba súvisela predovšetkým s bratislavským kultúrnym prostredím. V roku 1907 vytvoril svoju prvú monumentálnu prácu – reliéf Nechajte maličkých ku mne prísť, po ktorej nasledovala kompozícia Vianoce v lese a bronzový reliéfny náhrobok Elsy Markowetz. Po dvojročnom parížskom pobyte vo Francúzsku sa vrátil do Bratislavy, pre ktorú na zákazku vytvoril známu Kačaciu fontánu na Šafárikovom námestí. Je autorom aj známej piešťanskej sochy Barlolámača či spoluautorom ďalšej známej bratislavskej sochy Dievča so srnkou.
http://www.gmb.sk/…a-bratislava
2002 – prestal platiť frank, Francúzsko sa rozlúčilo so svojou národnou menou. Definitívne prestal platiť francúzsky frank s vyše 600-ročnou tradíciou a jedinou menou v obehu zostalo euro.

Editováno: 17.2.2017 07:56
0 0

18. februára

999 – zomrel Gregor V., prvý nemecky hovoriaci pápež. Narodil sa ako tretí syn korutánskeho vojvodu Ota z Wormsgau a Judity z Kärntenu. Bol pravnukom cisára Otta I. Veľkého. Podľa legendy sa narodil v Stainachu (dnešné Štajersko v Rakúsku). Študoval vo Wormse u mainzského arcibiskupa Willigia, ďalším z jeho učiteľov bol Ján Philagathos. Potom čo bol krátko činný vo Wormse ako kaplán sprevádzal ako kráľov dvorný kaplán cisára Otta III. Na ceste do Ríma. Po smrti Jána XV. bol vo veku iba 24 rokov menovaný svojím bratancom Otom III., vnukom Otta Veľkého, pápežom, čím sa stal jedným z najmladších pápežov v histórii. Ešte v tom istom mesiaci (21. mája 996) stihol korunovať Otta III. za cisára.
1126 – pri Chlumci sa odohrala jedna z najslávnejších bitiek najstarších českých dejín, v ktorej knieža Sobieslav I. porazil vojská nemeckého cisára Lothara a dostal Čechy ako léno
http://www.bellum.cz/…chlumce.html
1294 – zomrel Chubilaj, mongolský veľký chán a vojvodca. Bol vnukom Temüdžina (Džingischána), synom Tulichána a bratom chánov Möngkeho (Möngkä) a Hülegüho. V jeho službách pôsobil dlhé roky benátsky cestovateľ Marco Polo, ktorý svoje zážitky aj z pôsobenia na dvore chána opísal vo svojej knihe Milión.
https://sk.m.wikipedia.org/wiki/Chubilaj
1374 – sa narodila Hedviga I., poľská panovníčka, dcéra uhorského a poľského kráľa Ľudovíta Veľkého a jeho druhej manželky Alžbety Kotromanićovej, v roku 1384 sa stala poľskou kráľovnou. Je uctievaná rímskokatolíckou cirkvou ako svätá Hedviga. Je patrónkou kráľovien a zjednotenej Európy.
http://encyklopedia.sme.sk/…jadwiga.html
1405 – zomrel Tímúr, turkický vojvodca a dobyvateľ. S legendárnou krutosťou vytvoril obrovskú ázijskú ríšu (Tímúrova/Timu­rova/Tamerláno­va ríša) medzi Osmanskou ríšou a Indiou, ktorá sa po jeho smrti čoskoro rozpadla.
https://sk.m.wikipedia.org/…3%ADm%C3%BAr
1516 – sa narodila Mária Tudorová, anglická kráľovná. Narodila sa v Greenwichskom paláci a ako jediné dieťa Henricha VIII. a jeho prvej manželky Kataríny Aragónskej sa dožila dospelosti. Jej krstným otcom bol vplyvný kardinál Thomas Wolsey. Stala sa panovníčkou 19. júla 1553, ako tridsaťsedemročná. Mária, tak ako Alžbeta, bola vyhlásená za nelegitímnu a prežila nie veľmi radostné detstvo. Dostalo sa jej veľmi dobrého vzdelania. Stala sa z nej presvedčená, až fanatická katolíčka. 25. júla 1554 sa vydala za španielskeho princa Filipa II., ktorý bol o jedenásť rokov mladší. Milovala deti a veľmi túžila po svojich vlastných. Tento sen sa jej nikdy nesplnil a zomrela bezdetná.
http://po-stopach-historie.blog.cz/…krvava-maria
1546 – zomrel Martin Luther, nemecký teológ, kazateľ a reformátor, zakladateľ protestantizmu
https://sk.m.wikipedia.org/…artin_Luther
1558 – zomrela Eleonóra Habsburská, portugalská kráľovná ako manželka Manuela I. a francúzska ako manželka Františka I.
https://sk.m.wikipedia.org/…sbursk%C3%A1
1564 – zomrel taliansky renesančný sochár, maliar, staviteľ a básnik Michelangelo Buonarroti, jedna z najvýznamnejších tvorivých osobností v dejinách umenia. Ťažiskom jeho tvorby bolo sochárstvo, v ktorom sa stretávalo úsilie o dynamickú kompozíciu, antická tradícia a kresťanská, respektíve náboženská tematika, čo sa výrazne prejavilo v sochách ako napríklad Bakhus, Pieta, Mojžiš, Madona v Bruggách a Dávid. Medzi jeho najznámejšie maliarske diela patria nástenné fresky v Sixtínskej kaplnke vo Vatikáne.
https://sk.m.wikipedia.org/…o_Buonarroti
1703 – zomrela v Tekirdagu (Turecko) jedna z najznámejších a najodvážnejších žien v uhorskej histórii, uhorská šľachtičná Helena Zrínska. Jej prvým manželom bol František I. Rákoci, druhým Imrich Tököli, s ktorým prežila posledných 12 rokov v tureckom vyhnanstve. V roku 1906 previezli jej pozostatky do Košíc. Bola matkou Františka II. Rákociho.
http://korzar.sme.sk/…-europy.html
1712 – zomrel Ľudovít Francúzsky, francúzsky dauphin a burgundský vojvoda. Ľudovít bol najstarší syn následníka francúzskeho trónu Ľudovíta a Márie Anny Bavorskej, brat španielskeho kráľa Filipa V. Bol najstarším vnukom Ľudovíta XIV. Z tvrdohlavého a prchkého dieťaťa sa vplyvom jeho vychovávateľa Fénelona stala nádej francúzskej monarchie. Fénelon pre neho napísal slávny román Les aventures de Télémaque. Zásluhou tejto vynikajúcej intelektuálnej a emocionálnej výchovy bol mladý burgundský vojvoda čoskoro veľmi inteligentný a politicky nadaný. Svojimi zručnosťami a záujmami prevyšoval vraj svojho otca, Grand Dauphina, ako aj syna, neskoršieho kráľa Ľudovíta XV. Jeho smrť na osýpky (resp. šarlach, tu nie sú historici jednotní) bola pre francúzsku monarchiu veľkou stratou. Obeťami smrtiacej epidémie v roku 1712 boli aj manželka a syn Ľudovít Bretónsky (* 1707). Pretože jeho otec zomrel už v roku 1711, následníkom trónu a neskôr kráľom sa stal syn Ľudovít (* 1710).
1861 – Viktor Emanuel prijal na zasadaní prvého talianskeho Národného zhromaždenia titul talianskeho kráľa
1890 – zomrel Gyula Andrássy, prvý uhorský premiér
1923 – zomrel Alois Rašín, český politik, národohospodár a prvý minister financií Československej republiky
https://sk.m.wikipedia.org/…C5%A1%C3%ADn
1929 – americká Akadémia filmových umení a vied ohlásila, že bude od tohto roka každoročne udeľovať Cenu Akadémie za zásluhy, známejšiu ako Oscar. Prvé odovzdávanie Oscarov sa konalo 16. mája 1929.
1937 – zomrel v Scrantone (USA) podnikateľ, bankár, podporovateľ činnosti slovenských spolkov v USA a popredný činiteľ zahraničného odboja Michal Bosák. Po odchode do USA pracoval najprv ako baník, obchodník s vínom a neskôr založil banku First National Bank a ako prezident tejto banky sa v roku 1907 podpísal na americkú desaťdolárovku. Bol aj jedným zo signatárov Pittsburskej dohody. Narodil sa 10.12.1869 v O­krúhlom.
http://www.slovacivosvete.sk/…lovenska.php
http://www.magistra-historia.sk/…icky-bankar/

Editováno: 18.2.2017 06:49
0 0

19. februára

1473 – sa narodil Mikuláš Kopernik, poľský astronóm, matematik, filozof, humanista, kanonik v katolíckej cirkvi a ekonóm; významný predstaviteľ renesančnej filozofie; nahradil geocentrický obraz sveta heliocentrickým
https://sk.m.wikipedia.org/…%A1_Kopernik
1674 – Holandsko a Veľká Británia podpísali westminsterskú konvenciu, doplňujúcu mierovú dohodu z roku 1667, ktorou sa skončila druhá anglicko-holandská námorná vojna, pričom Anglicko získalo Nové Holandsko (New York, New Jersey a Delaware) v Severnej Amerike
1797 – pápež Pius VI. odstúpil Francúzsku na základe tolentínskej mierovej zmluvy provincie Romagna, Bologna a Ferrara
1803 – narodil sa v Györi (Maďarsko) vodohospodár a staviteľ Oto František Hieronymi, geodet, projektant a hlavný staviteľ prvej uhorskej konskej železnice Bratislava – Trnava
1861 – ruský cár Alexander II. vydal manifest o zrušení nevoľníctva. Slobodu ním získalo asi 22 miliónov nevoľníkov, predchádzajúce vlastnícke vzťahy však zostali zachované.
1902 – sa narodila Mária-Henrietta Habsbursko-lotrinská, rakúska arcivojvodkyňa a vydajom belgická kráľovná ako manželka Leopolda II.
https://sk.m.wikipedia.org/…trinsk%C3%A1
1906 – cisár František Jozef I. rozpustil uhorský snem a budovu parlamentu obsadilo vojsko
1959 – Grécko, Turecko a Veľká Británia podpísali v Londýne dohodu o nezávislosti Cypru
1997 – zomrel Jaroslav Siakeľ, slovenský filmový režisér a kameraman. V roku 1921 natočil prvý dlhometrážny nemý film Jánošík v slovensko-americkej koprodukcii, ktorý patrí medzi prvé dlhometrážne filmy na svete. Spolu s bratom Danielom bol držiteľom niekoľkých patentov v oblasti filmovej a kamerovej techniky.
https://sk.m.wikipedia.org/…_Siake%C4%BE
2000 – zomrel Friedensreich Hundertwasser, rakúsky maliar, sochár a architekt. Bol jedným z najznámejších a najkontroverznej­ších rakúskych umelcov 20. storočia. Vo svojej tvorbe sa venoval výtvarnému umeniu, architektúre, filozofii, ekológii a tiež dizajnu fasád domov, poštových známok, zástav, oblečeniu. Svoje výtvarné umenie vnášal aj do architektúry a zaradil sa tak svojou prácou medzi veľkých odporcov racionálnej, pravouhlej architektúry.
https://sk.m.wikipedia.org/…undertwasser

0 0

20. februára

1491 – v Spišskej Starej Vsi uzavrel uhorský kráľ Vladislav II. prímerie so svojím bratom Jánom Albrechtom, ktorému odstúpil časť Sliezska a dal do zálohu Prešov a Sabinov
1547 – Eduard VI. bol vo Westminster Abbey korunovaný za anglického kráľa. Bol to jediný syn Henricha VIII. a následník trónu. Eduard zomrel 6. júla 1553 v bolestiach po dlhotrvajúcej chorobe.
http://www.zsphorova.sk/…eduard6.html
1595 – zomrel Ernest Habsburský, rakúsky arcivojvoda a nizozemský miestodržiteľ, syn cisára Maximiliána II. Habsburského a Márie Španielskej. Matka ho spolu s o rok starším bratom Rudolfom, neskorším cisárom Rudolfom II., ako desaťročného poslala na dvor svojho brata, španielskeho kráľa Filipa II. do Madridu. Tu bol vychovávaný až do 18-tich rokov a výsledkom tohto pobytu bolo pevné primknutie sa ku katolíckej viere a súčasne celoživotné priateľstvo s Rudolfom. Až do svojej smrti ostal jeho najobľúbenejším súrodencom a Rudolf mu ako jedinému so svojich bratov dôveroval. V Rudolfovej blízkosti ostával Ernest i po návrate do Viedne. Po Rudolfovom nástupe na čelo habsburskej monarchie pôsobil ako miestodržiteľ v Hornom a Dolnom Rakúsku a po smrti svojho strýka Karola Štajerského v roku 1590 vykonával poručnícku vládu za jeho dosiaľ neplnoletého syna Ferdinanda vo vnútrorakúskych krajinách.
1685 – zomrela Žofia Amália Brunšvická, dánska kráľovná ako manželka Frederika III.
1790 – zomrel Jozef II., rímsko-nemecký cisár, český a uhorský kráľ, politický reformátor a predstaviteľ osvietenského absolutizmu. Jozef II. bol od roku 1764 kráľom resp. od roku 1765 (čiže po otcovej smrti) cisárom Svätej rímskej ríše nemeckého národa, od roku 1765 bol aj spoluvládcom Márie Terézie v Rakúskej monarchii. Po matkinej smrti v roku 1780 sa stal samostatným vládcom Rakúskej monarchie, teda rakúskym arcivojvodom, uhorským a českým kráľom. Bol najstarším synom Márie Terézie a Františka I. Lotrinského. V roku 1780 sa za českého ani uhorského kráľa nedal formálne korunovať ako jeho predchodcovia, aby nebol viazaný pri centralizácii monarchie. Jozef II. sa pričinil o množstvo reforiem, medzi ktoré patrí aj Tolerančný patent a Zrušenie nevoľníctva. Ešte počas svojho života však väčšinu zo svojich reforiem musel odvolať.
http://referaty.atlas.sk/…031/jozef-ii.
1811 – rakúska mena rozhodnutím panovníka Františka I. devalvovala na pätinu hodnoty
1816 – zomrela Mária I., portugalská kráľovná a prvá žena na portugalskom tróne. Máriin otec sa narodil v manželstve Jána V. s arcivojvodkyňou Máriou Annou Habsbursko a bol tak vnukom cisára Leopolda I. Jej matka Mariana Viktória, dcéra španielskeho kráľa Filipa V. a jeho druhej manželky Alžbety Farnese, pochádzala z rodu Bourbonovcov.
http://www.panovnici.cz/marie-i
1839 – korutánsky poštár Ferdinand Egarter z rakúskeho mestečka Spittal an der Drau zaslal prvý list označený poštovou známkou, na ktorej bola zobrazená jej cena a mena
1878 – Lev XIII. sa stal pápežom. Jeho najväčšou vášňou boli najrozličnejšie obchodné operácie a hra na vysokú diplomaciu. Za jeho pontifikátu sa Vatikán stal bankovou inštitúciou; pápež totiž rád obchodoval na burze. Z jeho iniciatívy bola v roku 1880 založená vatikánska Banco di Roma, ktorá existuje dodnes.
1981 – zomrel (niektoré zdroje uvádzajú ako deň úmrtia aj 22. február) v Bratislave ekonóm, pedagóg a politik Imrich Karvaš, ktorý bol v roku 1938 ministrom priemyslu, obchodu a živností a v rokoch 1939–1944 guvernérom Slovenskej národnej banky (SNB), keď hospodársky zabezpečoval prípravu Slovenského národného povstania (SNP)
 http://www.nbs.sk/…mrich-karvas

Editováno: 20.2.2017 06:55
0 0

21. februára

1397 – sa narodila Izabela Portugalská, burgundská vojvodkyňa. Izabela bola vzdelaná a rozumná žena, ktorá sa zaujímala o umenie. V politike mala veľký vplyv na svojho manžela a neskôr aj na svojho jediného preživšieho syna Karola Smelého.
1431 – začal sa súd s Janou z Arku
1437 – zomrel Jakub I., škótsky kráľ
1440 – v noci z 21. na 22. februára toho roku Helena Kottannerová, komorná uhorskej kráľovnej vdovy Alžbety, ukradla kráľovskú korunu z Vyšehradu (Maďarsko). Priniesla ju do Komárna, kde kráľovná 22.2.1440 porodila syna Ladislava V. Ten bol za necelé tri mesiace touto korunou korunovaný za kráľa.
1513 – zomrel Július II., pápež, jeden z najvýznamnejších pontifikov v dejinách cirkvi. Júliusovej vláde dominovali vojny a politika. V cirkevných dejinách sa stal tento pápež známy prívlastkom „bojovný“. Vyniesla mu ho osobná účasť na niekoľkých vojenských ťaženiach na čele pápežských oddielov. Nehynúcu slávu dosiahol Július II. ako štedrý mecenáš umelcov. Významné pamiatky Vatikánu za svoj dnešný vzhľad vďačia práve Júliusovým stavebným a umeleckých aktivitám. Do obdobia jeho pontifikátu spadá pôsobenie takých velikánov renesančnej epochy akými boli Michelangelo, Donato Bramante či mladý Raffael.
http://www.rozhlas.cz/…-ii--1275460
1613 – ruským cárom sa stal Michail Fiodorovič Romanov ako prvý z dynastie Romanovcov
http://otma.blog.cz/…ov-1596-1645
1728 – sa narodil Peter III., ruský cár nemeckého pôvodu a manžel Kataríny II. Veľkej. Peter bol veľkým obdivovateľom Pruska a jeho panovníka Fridricha II. Jeho obdiv šiel tak ďaleko, že cár nariadil, aby sa v armáde nosili pruské uniformy a aby sa pravoslávni duchovní oholili a nosili nemecké sutany. Cár Peter III. bol muž s nízkou inteligenciou a s hrubými spôsobmi, ktoré len zhoršovala jeho slabosť pre alkohol. Petrova vláda trvala len šesť mesiacov. Cár Rusom nedôveroval, obklopoval sa skôr nemeckými radcami a dôstojníkmi, aj jeho telesný strážny pluk bol z Holštajnska. Jeho deklarovaný plán vyhlásiť vojnu Dánsku aby obnovil pôvodný územný rozsah Holštajnska prijala armáda s veľkou nevôľou. Cár bol nepopulárny najmä v dvoch gardových plukoch – Preobraženskom a Semenovskom. Bolo len otázkou času, kedy sa radcovia a dôstojníci odhodlajú k jeho odstráneniu palácovým prevratom. Pred plánovaným ťažením proti Dánsku chcel ešte Peter III. vyriešiť „rodinné problémy“ a začiatkom júna dal cár Peter III. príkaz uväzniť svoju manželku Katarínu Alexejevnu. Príkaz bol síce na návrh jeho radcov odvolaný, ale keď sa o ňom dozvedela Katarína, sama začala iniciovať prevrat, ktorý napokon zrealizovali príslušníci gardy. Na čele sprisahancov boli bratia Alexej a Grigorij Orlovovci (Grigorij bol v tom čase Kataríniným milencom). K prevratu došlo 28. júna 1762. Peter bol uväznený a prevezený do pevnosti Ropša, kde ho o niekoľko dní jeho väznitelia po prudkej hádke zavraždili. O fakte, že tým v podstate splnili očakávania Kataríny II., svedčí to, že nik z nich nebol potrestaný, práve naopak – všetci realizátori prevratu boli neskôr odmenení peňažne a udelením vysokých šľachtických titulov.
1730 – zomrel Benedikt XIII., pápež. Jeho pontifikát sa vyznačoval nezvyčajnou skromnosťou a štedrosťou, aj po svojom zvolení žil ako mních. Nešťastným momentom jeho pontifikátu bolo vymenovanie márnotratného Niccola Cosciu, ktorý bol neskôr exkomunikovaný Benediktovým nástupcom. Politika Cosciu spočívala v obohacovaní predajom ofícií, prijímaním úplatkov a zaistením, aby pápežovi radili jedine oni.
1878 – v New Haven v štáte Connecticut bol vydaný prvý telefónny zoznam
1921 – generál Rezá Pahlaví obsadil za pomoci niekoľkých tisícok perzských jazdcov hlavné perzské mesto Teherán a zvrhol vládnuceho cisára Ahmeda Šacha (Ahmeda Mirzu), posledného panovníka dynastie Kadžárovcov. Cieľom jeho štátneho prevratu bolo skoncovať s korupciou vo vládnych kruhoch a pripraviť podmienky pre vylúčenie vplyvu cudzích mocností v krajine. V Perzii nastolili vojenskú diktatúru.
1937 – sa narodil Harald V., nórsky kráľ
2012 – Eurozóna schválila druhý balík pomoci Grécku vo výške 130 miliárd eur

Editováno: 21.2.2017 07:44
0 0

22. februára

1371 – zomrel Dávid II., škótsky kráľ
1403 – sa narodil Karol VII., francúzsky kráľ. Jeho meno je neodmysliteľne spojené s menom Johanky z Arku. I jej zásluhou doviedol Francúzsko k úspešnému ukončeniu storočnej vojny.
http://www.zsphorova.sk/…/karol7.html
1440 – narodil sa Ladislav Pohrobok (arci)vojvoda rakúsky, uhorský kráľ ako Ladislav V., český kráľ ako Ladislav I., jediný syn cisára Albrechta II. a Alžbety Luxemburskej, dcéry cisára Žigmunda Luxemburského. Narodil sa v Komárne štyri mesiace po smrti svojho otca, preto dostal prídomok Pohrobok (lat. Posthumus). Teoreticky bol od okamihu svojho narodenia vládcom Rakúskeho arcivojvodstva, oficiálnou hlavou habsburskej dynastie a kráľom uhorským a českým. Jeho kráľovské tituly však neboli zatiaľ potvrdené. Aj keď jeho matka energicky bojovala za Ladislavove nároky na trón za pomoci Jána Jiskru z Brandýsa, uhorské stavy si zvolili za kráľa Vladislava Jagelovského (vládol v Poľsku ako kráľ Vladislav III.). Dvornej dáme Alžbety sa podarilo ukradnúť uhorskú svätoštefanskú korunu z Vyšehradu (maď. Visegrád) a odniesla ju do Viedenského Nového Mesta (Wiener Neustadt). Podľa legendy sa práve pri tejto krádeži stalo, že sa ohol krížik na korune. Alžbeta potom prinútila prímasa korunovať 15. mája 1440 v Stoličnom Belehrade (Székesfehérvár) Ladislava za uhorského kráľa. Následne vypukla dvojročná občianska vojna medzi prívržencami Vladislava a Ladislava Pohrobka (jeho matky Alžbety). V roku 1442 zomrela Ladislavova matka a jeho poručníkom sa stal jeho strýc Fridrich III., ktorý ho fakticky držal ako rukojemníka na hrade Orth v Rakúsku.
Po smrti Vladislava Jagelovského v bitke pri Varne 10. novembra 1444 uznali uhorské stavy za veľkých sporov Ladislava Pohrobka za uhorského kráľa a vyzvali rakúskeho cisára, aby Ladislava prepustil a vydal uhorskú kráľovskú korunu. Regentom Uhorského kráľovstva sa počas kráľovej neprítomnosti stal Ján Huňady a v Českom kráľovstve túto funkciu vykonával (od r. 1451/52) Jiří z Poděbrad. Po Ladislavovej smrti sa Jánov syn Matej Huňady stal uhorským kráľom a v Čechách nastúpil na trón Jiří z Poděbrad. Ladislava korunovali za českého kráľa 28. októbra 1453 a prebýval striedavo v Prahe a vo Viedni. Po smrti Jána Huňadyho v roku 1456 menoval svojho ochrancu Ulricha Celjského regentom Uhorska. V novembri 1456 Ulricha zavraždil Jánov syn a brat neskoršieho kráľa Mateja, Ladislav Huňady. Kráľ Ladislav ho dal za trest sťať, čo vyvolalo také nepokoje v Uhorsku, že musel natrvalo presídliť do Prahy, kde prežil posledné mesiace života. Koncom roka 1457, počas príprav na sobáš s Magdalénou, dcérou francúzskeho kráľa Karola VII., Ladislav náhle zomrel. Dlho sa špekulovalo o tom, že ho otrávili, ale výskumy z 20. storočia ukázali, že zomrel s najväčšou pravdepodobnosťou na leukémiu.
https://sk.m.wikipedia.org/…lav_Pohrobok
1512 – zomrel Amerigo Vespucci, taliansky moreplavec. V rokoch 1499 – 1502 podnikol dve plavby pri ktorých preskúmal východné pobrežie Južnej Ameriky. Pri druhej plavbe zistil, že Južná Amerika siaha oveľa ďalej, než bolo Európanom dovtedy známe. Toto zistenie ho doviedlo k odvážnemu tvrdeniu, že táto zem je súčasťou kontinentu. Mnoho moreplavcov a bádateľov si myslelo, že cez Atlantický oceán doplávajú do Ázie. V roku 1499 Vespucci preskúmal severovýchodnú časť Južnej Ameriky, druhú cestu vykonal roku 1501 a zistil, že objavil nový kontinent. Nemecký kartograf Martin Waldseemüller pomenoval na počesť Ameriga Vespucciho nový svetadiel Amerika.
https://sk.m.wikipedia.org/…igo_Vespucci
1718 – zomrel Sigbert Heister, rakúsky maršal a vojvodca. Heister bojoval proti Osmanskej ríši v roku 1683 neďaleko Viedne, V roku bol 1686 povýšený na generálmajora. V roku 1697 sa zúčastnil v Sedmohradsku významnej bitky proti Osmanom, ktorým velil sultán Mustafa II. na rieke Tise, neďaleko Zenty. Sigbert Heister pod velením princa Eugena Savojského velil pravému krídlu. V roku 1703 bojoval v Bavorsku a Tirolsku, kde potlačil sedliacke povstanie. V roku 1704 bol povýšený na poľného maršala a menovaný najvyšším veliteľom na území dnešného Slovenska. Bojoval proti kuruckým povstalcom. 26. decembra 1704 sa mu podarilo dosiahnuť víťazstvo nad kurucmi v bitke pri Trnave. Jeho straty však o tretinu prevyšovali straty jeho nepriateľa. Po bitke prikázal všetkých ranených a chorých povstalcov, ktorých našli jeho vojská v meste, nemilosrdne popraviť. Neskôr bol povolaný do Talianska. Odtiaľ ho cisársky dvor vyslal bojovať proti povstaleckým vojskám Františka II. Rákociho.
Dňa 4. augusta 1708 sa zúčastnil ako hlavný veliteľ bitky pri Trenčíne, kde proti kuruckej prevahe dosiahol spolu s generálom Jánom Pálffim rozhodujúce víťazstvo. Po bitke v Trenčíne dobýjal jeden povstalecký hrad za druhým, (od leta 1709 cisárske vojská ovládali celý Liptov) až kým nebol podpísaný Satmársky mier 1. mája 1711. V roku 1716 velil v protitureckej bitke v Banáte a v roku 1717 velil v bitke pri Belehrade, v ktorej padol aj jeho syn. Jeho rodinné sídlo zámok Kirchberg an der Raab v Štajersku v roku 1704 prešiel významnou prestavbou a je považovaný za jednu z najkrajších barokových stavieb vo východnom Štajersku. V okolí obce založil Heister niekoľko rybníkov a začal chovať dobytok i kone. Od roku 1876 nesie jedna z ulíc 20. mestského obvodu vo Viedni meno “Heistergasse”.
https://sk.m.wikipedia.org/…bert_Heister
1732 – sa narodil George Washington, prvý americký prezident
1819 – Španielsko predalo Spojeným štátom americkým polostrov Florida
1958 – Egypt a Sýria vytvorili spoločne Zjednotenú arabskú republiku
1987 – zomrel Andy Warhol, americký malia, filmový tvorca, autor a dôležitá osobnosť v hnutí pop art. Warhol sa narodil ako Andrew Warhola v Pittsburghu v Pensylvánii, USA, prisťahovalcom rusínskej národnosti z dediny Miková pri Stropkove na Slovensku. Umelecký talent sa prejavil skoro, študoval priemyselné (komerčné) umenie na Carnegie Institute of Technology (dnes známe ako Carnegie Mellon University) v Pittsburghu. Po absolvovaní školy sa v roku 1949 presťahoval do New Yorku a začal úspešnú kariéru ako ilustrátor časopisov a v reklame. Stal sa známym hlavne rozmarnými atramentovými maľbami topánok v charakteristickom štýle. V 60. rokoch začal s maľbami slávnych amerických produktov ako série plechoviek Campbellovej polievky a Coca-Coly. Prešiel na sieťovú tlač, so snahou nielen o tvorenie umenia masového tovaru, ale aj k masovej tvorbe umenia. Zamestnal a usmerňoval „umeleckých pracovníkov“ v tvorbe výtlačkov, topánok, filmov a ďalších diel vo svojom štúdiu, The Factory, umiestnenom v Union Square v New Yorku. V 70. rokoch a v 80. rokoch vytváral výtlačky slávnych ľudí ako Marilyn Monroe a Elvis Presley. Ikonické figúry a slávni ľudia sú hlavné témy v tvorbe Warhola. Andy Warhol Museum je umiestnené vo štvrti North Shore v Pittsburghu v Pensylvánii. Je to najväčšie múzeum amerického umenia venované jedinému umelcovi, v ktorom je viac ako 4 000 Warholových diel.
https://sk.m.wikipedia.org/…/Andy_Warhol

Editováno: 22.2.2017 06:44
0 0

23, februára

303 – rímsky cisár Dioklecián nariadil všeobecné prenasledovanie kresťanov, jedno z najväčších v dejinách ľudstva vôbec
1393 – uhorský kráľ Žigmund Luxemburský rozšíril privilégiá obyvateľov Kremnice. Odvtedy mohol Kremničanov súdiť len ich vlastný richtár alebo kráľovský taverník.
1443 – sa narodil Matej Korvín, uhorský kráľ, od roku 1486 rakúsky vojvoda a od roku 1469 si nárokoval aj titul českého kráľa. Matej Korvín pochádzal z rodu Huňadyovcov a jeho otec Ján Huňady bol najbohatším veľmožom v Uhorsku. Za jeho vlády došlo k ekonomickému a kultúrnemu rozkvetu krajiny. Bojoval s Jiřím z Poděbrad a Fridrichom III., dobyl Sliezsko, Lužicu a Moravu a dal sa tam korunovať za českého kráľa (ako protikráľ). Dobyl aj Dolné Rakúsko a svojím sídlom urobil Viedeň. V roku 1465 založil v Bratislave Universitas Istropolitana a v roku 1480 aj univerzitu v Pešti.
Za svoju prvoradú úlohu považoval likvidáciu bratríckych skupín na Slovensku. V máji 1458 pri Blatnom Potoku porazili kráľovské vojská bratríkov. Posledný bratrícky tábor zničili v roku 1467 pri Veľkých Kostoľanoch. Vodcu bratríkov Švehlu a ďalších kapitánov dal popraviť. Radových vojakov prijal do svojho „čierneho vojska“ ako žoldnierov. Vojsko tvorili bývalí Jiskrovi a bratrícki bojovníci, približne 20 000 až 30 000 mužov. Po likvidácii vnútorného nepriateľa a dobytí Nitry v 1472 roku, podnikol tri výpravy proti Osmanskej ríši, v ktorých dosiahol iba čiastočné úspechy. K rozvoju vzdelanosti počas jeho vlády výrazne prispela jeho manželka Beatrix Aragónska, dcéra neapolského kráľa. Manželia boli veľmi vzdelaní a vzdelanosť aj podporovali. Do krajiny pozývali zahraničných, najmä talianskych umelcov, staviteľov a učencov. Matej sa usiloval zabezpečiť si potomstvo a tak s rakúskou meštiankou Barbarou Edelpack mal nemanželského syna Jána Korvína.
Do uhorského kráľovstva za vlády Mateja Korvína prenikali myšlienky humanizmu a renesancie. Z domácich učencov bol známy Vavrinec Koch z Krompách. Vybudovali slávnu knižnicu Bibliotéku Corvinianu (preklady antických diel), ktorá bola postavená v renesančnom slohu v Budíne.
Matej zomrel 6. apríla 1490 vo Viedni. Príčinou smrti bolo rozčúlenie, keď mu služobníctvo donieslo neumyté figy. Dostal mozgovú mŕtvicu a o dva dni jej podľahol. Po jeho smrti bol za kráľa zvolený Vladislav II. Jagelovský, ktorý bol od roku 1471 českým kráľom. Vladislav bol zvolený uhorskými stavmi, ktoré nerešpektovali Matejovu vôľu, aby sa kráľom stal jeho nemanželský syn Ján Korvín. Ako jeden z mála uhorských panovníkov sa uchoval v pamätiach a povestiach ako dobrý kráľ.
https://sk.m.wikipedia.org/…_Korv%C3%ADn
1455 – Johannes Gutenberg začal hromadné tlačenie tzv. Gutenbergovej Biblie, prvej Biblie, ktorá sa na svete objavila vo väčšom náklade
1660 – Karol XI. sa stal švédskym kráľom
1766 – zomrel Stanislav I. Leszczyński, poľský kráľ a vojvoda lotrinský. Po celé 5-ročné obdobie Leszczyńského panovania trvala v Poľsku vojna proti švédskej okupácií, pri čom August II Wettin až v r.1706 sa zriekol poľskej koruny v prospech nového kráľa. Po porážke ruskou expedičnou armádou, pri Poltave, 8. júla 1709, Švédi opustili územie Poľska. Hneď za nimi sa vrátil August II, znovu, ako kráľ Poľský a Leszczyński, utiekol so svojimi mnohými stúpencami do Istanbulu. Tam sa snažil primäť sultána k vojne Turecka proti Rusku a Poľsku, čo sa mu nepodarilo.
Nasledujúcich 22 rokov sa zdržiaval vo Francúzsku. V roku 1725 sa jeho dcéra Mária vydala za, o osem rokov mladšieho francúzskeho kráľa, vtedy 15-ročného Ľudovíta XV. Neskôr sa Ľudovít XV. osobne neúspešne angažoval za návrat svojho svokra na poľský trón, po smrti Augusta II. V r. 1733. Leszczyński vtedy odišiel na voľby do Varšavy, podporovaný peniazmi svojho zaťa. Jeho opätovné zvolenie za kráľa sa stalo príčinou nástupníckej vojny o poľský trón. Nasledovala vojenská intervencia Ruska, Rakúska a Saska, za ktorých podpory sa stal kráľom August III. Wettin. Leszczyńského strana sa postavila na väčší odpor iba v Gdansku, čakajúc tam na pomoc Francúzska. Prišiel však iba neveľký intervenčný oddiel o počte 2400 mužov, ktorý Rusi a Sasi rýchlo rozprášili. Gdansk sa tak vzdal a kapituloval po niekoľkomesačnom obliehaní (obliehanie trvalo od októbra 1734 do 30. júna 1735). Leszczyńského stúpenci potom uznali Augusta III. a on sám preoblečený za sedliaka utiekol do Kráľovca (teraz Kaliningrad) v Prusku. Tam sa uzavrela nová vojenská konfederácia na obranu jeho voľby. Po jej rozbití a po dohode Francúzska s Rakúskom – bol Leszczyński nútený zriecť sa koruny a vrátiť sa do Francúzska. 26. januára 1736 definitívne abdikoval na poľský trón a ako kompenzáciu prijal titul vojvodu a stal sa doživotným vládcom bohatého Lotrinského vojvodstva, ktoré múdro a spravodlivo spravoval, čím si získal u domáceho obyvateľstva prídomok „kráľ dobrodinec“. Celý zvyšok života venoval vede a dobročinnosti. Bol známy hlavne ako zakladateľ Akadémie v Lunéville, mecenáš umenia a vied. Zomrel vo veku 88 rokov. Bol najdlhšie žijúcim kráľom Poľska.
1896 – sa narodil Jozef Cíger-Hronský, slovenský spisovateľ, učiteľ, maliar, redaktor, nakladateľ, publicista, autor literatúry pre mládež, neskôr tajomník a správca Matice slovenskej
http://www.nbs.sk/…iger-hronsky
1934 – Leopold III. sa stal kráľom Belgicka

Editováno: 23.2.2017 07:53
0 0

24. februára

1386 – zomrel Karol II. Malý, uhorský a neapolský kráľ z rodu Anjouovcov. Za uhorského kráľa bol korunovaný 31. decembra 1385. V Uhorsku vládla kráľovná vdova Alžbeta a palatín Mikuláš I. Gorjanský (Miklós Garai). Mnoho veľmožov bolo nespokojných, preto ponúkli trón Karolovi z Drača, ktorého sa počas jeho detstva ujal Ľudovít I. Vymenoval ho za chorvátskeho a slavónskeho vojvodu, v roku 1381 mu pomohol dostať sa na neapolský trón. Karol však musel Ľudovítovi odprisahať, že neohrozí práva jeho dcér. Keď mu však bol ponúknutý uhorský trón, tiahol s vojskom na Budín. Kráľovné sa nepostavili na odpor, pravdepodobne dúfali, že splní sľub. Ale Karol bol napokon korunovaný 31. decembra 1385 v Stoličnom Belehrade za uhorského kráľa. Kráľovná Alžbeta sa mu preto odmenila rovnakou zradou. Poverila svojho dôverníka, Blažeja Forgáča z Kozmáloviec, aby spáchal na Karola atentát. 7. februára 1386 zaútočil na kráľa, preťal mu obočie, pričom mu vytieklo oko. Nato kráľa odvliekli na Vyšehrad, kde ho podľa jednej z verzií otrávili, podľa druhej zaškrtili. Zomrel teda po 38 dňoch vládnutia.
http://www.pluska.sk/…du-smrt.html
1500 – sa narodil Karol V., španielsky kráľ, rímsko-nemecký cisár a rakúsky arcivojvoda. 23. augusta 1556 postúpil svojmu synovi Filipovi II. španielsky trón a svojmu bratovi Ferdinandovi cisársku hodnosť. Vďaka novým dŕžavám, ktoré získalo Španielsko v Amerike, mohol Karol V. povedať: „Nad mojou ríšou Slnko nezapadá.“ Bol posledným cisárom Svätej ríše rímskej korunovaným pápežom. Korunovácia Klementom VII. ale už nebola v Ríme, ako to bolo nevyhnutné v stredoveku, ale v Bologni.
http://referaty.atlas.sk/…jepis/57131/?…
1525 – víťazstvom rímsko-nemeckého cisára Karola V. v bitke pri Pavii sa skončila prvá vojna medzi cisárom a Francúzskom, ktorá vypukla roku 1521, pričom Francúzsko stratilo svoju nadvládu v Taliansku a sám francúzsky kráľ František I. padol do zajatia
http://svetvpreklade.sk/…rancuzskeho/
1530 – pápež Klement VII. korunoval v talianskej Bologni za rímsko-nemeckého cisára Karola V. Bola to posledná korunovácia pápežom v Svätej ríši rímskej nemeckého národa.
1538 – Ferdinand I. a Ján Zápoľský uzavreli mier vo Veľkom Varadíne
http://referaty.aktuality.sk/…eferat-13816
1557 – sa narodil Matej II. Habsburský, rímsko-nemecký cisár, český a uhorský kráľ, syn cisára Maximiliána II. Habsburského a Márie Španielskej. Starými rodičmi z otcovej strany bol rímskonemecký cisár, český a uhorský kráľ Ferdinand I. a Anna Jagelovská, z matkinej strany rímskonemecký cisár a španielsky kráľ Karol V. Habsburský a Izabela Portugalská.
https://sk.m.wikipedia.org/…sbursk%C3%BD
1582 – pápež Gregor XIII. vyhlásil bulou Inter gravissimas reformu reformu dovtedy používaného juliánskeho kalendára. Reforma mala odstrániť disproporciu medzi dĺžkou trvania roku podľa juliánskeho kalendára (365,25 dňa) a tropickým rokom (365,2422 dňa), ktorá sa premietala do oneskorovania kalendára oproti okamihom rovnodennosti a iným udalostiam viazaným na obeh Zeme okolo Slnka.
1918 – Estónsko vyhlásilo nezávislosť od Ruska

Editováno: 24.2.2017 07:28
0 0

25. februára

1570 – pápež Pius V. exkomunikoval anglickú kráľovnú Alžbetu I. Jej vláda bola obdobím rozkvetu umenia, ktoré sa označuje ako takzvaná alžbetínska renesancia. Narodila sa v Greenwichi ako dcéra Henricha VIII. a Anny Boleynovej. Dostalo sa jej vynikajúceho vzdelania. Bola ovplyvnená reformistickými názormi svojich tútorov, ale vo veciach náboženstva sa naučila riadiť vlastným rozumom. Po jej boku stál jej radca William Cecil. Ten roku 1559 predložil parlamentu Nový zákon o supremácii, ktorý obnovoval panovníkovo cirkevné vodcovstvo a tiež protestantské vyznanie podľa Cranmerovej Knihy modlitieb z roku 1552. Panovník dostal titul „najvyšší správca“ anglickej cirkvi. V roku 1563 bolo schválených 39 článkov Thomasa Cranmera – základ anglikánskej doktríny – zakladajúcich sa na 42 článkoch z roku 1552. Pápež Pius V. Alžbetu v roku 1570 exkomunikoval a tá na to zareagovala odvolaním anglického veľvyslanca z Vatikánu. Reforma anglickej cirkvi sa dovŕšila zákonom o jednote z roku 1571, ktorý ukladal všetkým duchovným v štáte prijať 39 článkov.
http://www.zsphorova.sk/…lzbeta1.html
http://server.sk/…etkych-cias/
1634 – zomrel Albrecht z Valdštejna, český vojvodca, cisársky generál a vojvoda Frýdlantský. Albrecht Václav Eusebius z Valdštejna (alebo aj Vojtěch Václav Eusebius z Valdštejna, skrátene tiež Valdštejn, v zahraničnej literatúre Wallenstein alebo Waldstein) bol český vojvodca a politik, vedľa Jana Tserclaesa Tillyho najvyšší veliteľ cisársko-ligistických vojsk počas tridsaťročnej vojny. Bojoval na strane cisára Ferdinanda II. Habsburského proti Protestantskej únii, neskôr padol v nemilosť a bol cisárskymi dôstojníkmi úkladne zavraždený. Bol vôbec prvý, kto začal vydržiavať stálu armádu nie z cisárskej apanáže, ale z kontribúcii nepriateľských i spojeneckých území. Zomrel ako jeden z najvplyvnejších ľudí v Európe.
https://sk.m.wikipedia.org/…d%C5%A1tejna
http://www.albrechtzvaldstejna.cz/…dstejna.html
http://referaty.aktuality.sk/…eferat-29350
1713 – zomrel Fridrich I., posledný pruský vojvoda (1688–1701) a prvý pruský kráľ (1701–1713), braniborský kurfist a markgróf jako Fridrich III. (1688–1713), knieža oranžské (1702–1713) a knieža Neuchâtelské (1707–1713)
https://cs.wikipedia.org/…_Prusk%C3%BD
1919 – československé Národné zhromaždenie schválilo zákon o odluke československej meny od meny platnej v bývalej monarchii. Zmocňovací zákon a nariadenie ministerstva financií o okolkovaní rakúsko-uhorských bankoviek umožnil vznik novej československej meny, tvorcom menovej reformy bol minister financií Alois Rašín.
1948 – bol dovŕšený Februárový prevrat, alebo podľa komunistov Víťazný február, komunistický prevrat v Česko-Slovensku. V Prahe sa konala na Václavskom námestí manifestácia, na ktorej oznámil Klement Gottwald, že prezident Edvard Beneš prijal demisiu 12 nekomunistických ministrov a schválil (pod tlakom aktuálnych okolností – najmä nátlaku komunistov vrátane organizovania ozbrojených robotníckych milícií) návrh novej vlády pod vedením Klementa Gottwalda. KSČ týmto aktom prebrala moc do svojich rúk, postupne prestala rešpektovať všetky princípy parlamentnej demokracie a nastolila komunistickú diktatúru v ČSR. Tento deň bol počas obdobia socializmu v ČSSR slávený ako “Víťazný február”.
https://sk.m.wikipedia.org/…3%BD_prevrat

Editováno: 25.2.2017 07:51
0 0

26. februára

364 – Valentinián I. bol vyhlásený za rímskeho cisára. Stal sa následníkom cisára Ioviana, ktorý na tróne nepobudol ani jeden celý rok. Bol kresťan, ale do náboženských vecí nezasahoval. Bohužial veľmi nezasahoval ani do politiky, ekonomiky a administratívy ríše. Úspešne bojoval proti Germánom, Saxom, Piktom, Škótom aj africkým Isaurom; pri trestnej výprave proti Kvádom prenikol aj do dnešného Slovenska. Zomrel pri svojom ťažení proti Kvádom počas rokovaní s Kvádmi vo vojenskom tábore pri Komárne (Brigetio – v Maďarsku oproti ústia Váhu).
http://rim.me.cz/…tinianus.php
1361 – sa narodil Václav IV., český a rímsko-nemecký kráľ, syn cisára a českého kráľa Karola IV. a jeho tretej manželky Anny Svídnickej. Jeho narodenie bolo veľmi očakávané, najmä keď situácia Karola IV. nevyznievala v otázke dediča rodu a nástupcu na tróne priaznivo. Niet preto divu, že príchod na svet mužského potomka priniesol cisárovi obrovskú úľavu. Na krste, konanom 11. apríla 1361 v Norimbergu, sa zišli najvyšší svetskí a cirkevní hodnostári Svätej rímskej ríše. Po takmer poldruha roku od Václavovho narodenia jeho matka zomrela. Prvá reakcia hlboko zasiahnutého Karola bola snaha zabezpečiť svojmu synovi český trón. V tejto súvislosti sa obrátil na české mestá, aby Václavovi vzdávali hold ako budúcemu panovníkovi. Korunovácia dvojročného Václava za českého kráľa sa konala v Svätovítskej katedrále v Prahe 15. 6. 1363. Dva roky pred svojou smrťou (21. 12. 1376) vydal Karol IV. politický závet, ktorým vymedzil dedičské nároky Václava a jeho dvoch nevlastných bratov, Žigmunda a Jána, pričom Václavovi pripadlo České kráľovstvo a česká koruna s kurfirstským hlasom, Sliezsko, Budišínsko, Svídnicko a všetky léna Českého kráľovstva.
http://husitstvi.cz/…lucembursky/
https://svet.sme.sk/…ny-kral.html
1577 – zomrel Erik XIV., švédsky kráľ
1603 – zomrela Mária Španielska, cisárovná, česká a uhorská kráľovná ako manželka Maximiliána II. Habsburského
https://sk.m.wikipedia.org/…%A0panielska
1657 – jágerský biskup Benedikt Kišdy založil v Košiciach Studium generale – univerzitu
1797 – britská centrálna banka Bank of England vydala svoju prvú jednolibrovú bankovku
1815 – Napoleon Bonaparte ušiel z vyhnanstva na ostrove Elba aby sa vrátil ešte raz do Francúzska, kde vládol 100 dní
https://sk.m.wikipedia.org/…on_Bonaparte
1832 – ruský cár Mikuláš I. vydal novú ústavu Poľska (Organický štatút), ktorá kodifikovala nerozlučné spojenie Poľska s Ruskom a vo veľkej miere obmedzila poľskú samostatnosť
1848 – bola vyhlásená Druhá francúzska republika
https://sk.m.wikipedia.org/…nc%C3%BAzsko

Editováno: 26.2.2017 07:48
0 0

27. februára

272 – alebo 273, sa narodil Konštantín Veľký, cisár Rímskej ríše. Bol od roku 306 rímsky cisár, od roku 324 jediný rímsky cisár. V roku 324 vyšiel víťazne z bojov o rímsky trón, ktoré vypukli po odchode cisára Diokleciána a znovuzjednotil rímsku ríšu pod jedným cisárom. Ešte v roku 313 (počas bojov o trón) tzv. Milánskym ediktom prvýkrát povolil kresťanstvo ako oficiálne náboženstvo. Nadviazal na Diokleciánove reformy a v roku 330 na mieste staršej gréckej osady Byzantion založil Konštantínopol (po slovensky Carihrad, dnes: Istanbul), ktorý sa stal novým hlavným mestom ako protiklad „pohanského“ Ríma. Roku 332 uzákonil dedičné pripútanie kolónov k pôde. Tesne pred smrťou prijal krst.
https://sk.m.wikipedia.org/…C4%BEk%C3%BD
1594 – Henrich IV. bol korunovaný za francúzskeho kráľa. Vládol malému Navarrskému kráľovstvu na juhu medzi Francúzskom a Španielskom. Do dejín vstúpilo toto kráľovstvo práve svadbou Henricha IV. s Margarétou z Valois, dcérou Henricha II. a Kataríny Medicejskej. Henrich IV. bol hugenot. To však prekážalo katolíckej šľachte a tak kráľ Karol IX. na nátlak svojej matky Kataríny Medicejskej nariadil po svadbe Henricha a Margaréty vyvraždiť všetkých hugenotov, ktorí prišli na svadbu – bartolomejská noc.
http://www.zsphorova.sk/…enrich4.html
1673 – uhorský kráľ Leopold I. zrušil uhorskú ústavu a krajinu vyhlásil za provinciu habsburskej monarchie. Za svojho miestodržiteľa vymenoval Johanna Caspara Ampringena
1700 – Angličan William Dampier objavil ostrov juhozápadnej časti Tichého oceánu, ktorý nazvali Nová Británia
https://cs.wikipedia.org/…liam_Dampier
1812 – sa narodil Samo Chalupka, slovenský romantický básnik
1872 – panovník František Jozef I. podpísal živnostenský zákon, ktorý definitívne zrušil cechy, ktoré nahradili tzv. živnostenské spoločenstvá
1902 – sa narodil Ľudovít Fulla, slovenský maliar, zakladateľ slovenskej modernej maľby. Je považovaný za jedného zo zakladateľov moderného maliarstva a grafiky na Slovensku. Inšpiroval ho najmä slovenský folklór. Fullove tapisérie sú považované za základné diela tohto umenia na Slovensku. Ako ilustrátor sa zapísal do povedomia výtvarným spracovaním ľudových rozprávok Pavla Dobšinského.
https://sk.m.wikipedia.org/…C3%ADt_Fulla
1910 – Milan Hodža začal v Budapešti vydávať Slovenský denník

Editováno: 27.2.2017 07:51
0 0

28. februára

1302 – uhorský kráľ Ladislav V. daroval Matúšovi Čákovi Nitriansku, Komárňanskú a Trenčiansku stolicu, spolu s hodnosťou župana
1326 – zomrel Leopold I. Habsburský, rakúsky vojvoda
http://referaty.aktuality.sk/…eferat-19332
http://www.geni.com/…001500929879
1409 – sa narodila Alžbeta Luxemburská, uhorská kráľovná a rímsko-nemecká cisárovná. Bola jedinou dcérou Žigmunda Luxemburského a jeho druhej manželky Barbory Celjskej, manželka rímskonemeckého cisára Albrechta II. Habsburského (= rakúskeho vojvodu Albrechta V.) a faktická vládkyňa Uhorska v rokoch 1439 – 1442.
https://sk.m.wikipedia.org/…mbursk%C3%A1
1882 – sa narodil v Banskej Bystrici-Radvani národný pracovník, národohospodár, redaktor, publicista a priekopník sporiteľníctva na Slovensku Ivabn Thurzo, ktorý sa ako jeden z prvých na Slovensku venoval filatelii
1897 – Francúzsko zosadilo poslednú kráľovnú Madagaskaru Ranavalonu III. a Madagaskar sa stal francúzskou kolóniou
1914 – začala sa prevádzka električiek poháňaných elektrickým prúdom v Košiciach, čím sa ukončila prevádzka košickej konskej železnice a parných električiek
1922 – Veľká Británia vyhlásila nezávislosť Egypta, čím sa vzdala protektorátu nad ním, no ponechala si právo kontroly plavby v Suezskom prieplave, obrany krajiny a ochranu zahraničných záujmov a menšín v krajine
1941 – zomrel Alfonz XIII., španielsky kráľ

Editováno: 28.2.2017 07:55
0 0

1. marca

1131 – zomrel uhorský kráľ Štefan II. z rodu Arpádovcov, ktorého panovanie sa nieslo v duchu konfliktov s Čechmi, Benátčanmi či s Byzantskou ríšou. Korunovaný za uhorského kráľa bol už v roku 1105.
http://latrynask.blog.cz/0901/stefan-ii
1396 – zomrel Jan Zhořelecký, zhořelecký vojvoda, syn Karola IV.
https://cs.wikipedia.org/…9eleck%C3%BD
1445 – sa narodil Sandro Botticelli, taliansky maliar, jeden z vrcholných predstaviteľov renesančného výtvarného umenia
https://sk.m.wikipedia.org/…o_Botticelli
1456 – sa narodil Vladislav II. Jagelovský, český a uhorský kráľ z rodu Jagelovcov, syn poľského kráľa Kazimíra IV. a rakúskej vojvodkyne Alžbety Habsburskej. Tradične býva hodnotený ako jeden z najslabších českých panovníkov, lebo jeho vláda viedla k veľkému úpadku kráľovskej moci. V dynastickej politike však dosiahol významný úspech, keď bol zvolený a korunovaný za uhorského kráľa, a to napriek zámerom krakovského dvora.
http://referaty.aktuality.sk/…eferat-19367
1562 – vojvoda František Lotrinský, vojvoda de Guise, nechal vyvraždiť hugenotov zhromaždených vo francúzskom meste Vassy (tzv. krvavý kúpeľ), čo bol začiatok ôsmich hugenotských vojen, ktoré sa skončili Nantským ediktom 13.4.1598.
1565 – vzniklo mesto Rio de Janeiro
1792 – zomrel Leopold II., rakúsky arcivojvoda, rímsko-nemecký cisár, uhorský a český kráľ, syn cisára Františka I. Štefana Lotrinského a Márie Terézie
http://www.ceskatelevize.cz/…-habsbursky/
http://cadil.blog.idnes.cz/blog.aspx?…
1867 – Nebraska sa stala 37. štátom USA
1868 – sa narodila Žofia Chotková, manželka rakúskeho následníka trónu Františka Ferdinanda d'Este. Grófka Žofia Mária Jozefina Albína Chotková od roku 1909 vojvodkyňa z Hohenbergu, bola manželka následníka trónu arcivojvodu Františka Ferdinanda, česká šľachtičná, ktorá pochádzala zo starého šľachtického rodu Chotkovcov. Jej otcom bol gróf Bohuslav Chotek z Chotkova a Vojnína, rakúsko-uhorský vyslanec na württemberskom dvore a matkou Vilhelmina, grófka Kinska. Žofia bola piatym dieťaťom svojich rodičov. Keď mala Žofia osemnásť rokov zomrela jej matka. Potom ako sa jej povydávali staršie sestry, zostala žiť so svojím otcom a mladšími sestrami v Drážďanoch. No čoskoro aj ona musela opustiť teplo rodinného krbu. V roku 1888 ju cisár povolal za dvornú dámu arcivojvodkyne Izabely manželky rakúskeho arcivojvodu Friedricha, ktorý bol tiež vojvodom Tešínskym. Dvadsaťročná Žofia bola na dvornú dámu primladá. Post dvornej dámy sa často pokladal za „konečnú stanicu“ dám, ktoré sa nemohli vydať. V Žofiinom prípade to istotne neplatilo. Bola pekná a mimoriadne múdra, okrem toho veselá, vtipná a mala všestranné záujmy. Jej rodina však žila v ťažkých finančných pomeroch a ona im mohla uniknúť iba tak, že prijala zamestnanie. Ale všetko sa čoskoro zmenilo. Žofia sa zaľúbila do muža, ktorý bol stavom vysoko vysoko nad ňou. Bol to rakúsky arcivojvoda, budúci následník trónu tridsaťročný František Ferdinand d’Este. Príbeh tejto lásky je naozaj dojímavý, plný tajných stretnutí, bojov za spoločné šťastie, krásneho manželstva i tragickej smrti. V roku 1914 cestovali manželia do Sarajeva na reprezentatívnu návštevu. 28. júna 1914, keď sedeli v aute na ceste k radnici bol na nich spáchaný atentát. Atentátnik Gavrilo Princip zasiahol najprv arcivojvodu a hneď nato aj jeho manželku Žofiu.
https://sk.m.wikipedia.org/…hotkov%C3%A1
1953 – Josif Vissarionovič Stalin utrpel mozgovú porážku, na následky ktorej o štyri dni zomrel
https://sk.m.wikipedia.org/…C4%8D_Stalin
1990 – Slovenská národná rada (SNR) schválila ústavné zákony o názve, štátnom znaku, vlajke, pečati a hymne Slovenskej republiky, pričom názov Slovenská socialistická republika sa zmenil na Slovenská republika (SR)

Editováno: 1.3.2017 05:55
0 0

2. marca

986 – zomrel Lothar, západofranský kráľ v rokoch 954 až 986. Jeho otcom bol kráľ Ľudovít IV., matkou Gerberga Saská, sestra cisára Otta I.
https://cs.wikipedia.org/…C3%AD%C5%A1e
1282 – zomrela Anežka Česká, česká princezná, opátka a svätica z rodu Přemyslovcov, najmladšia dcéra českého kráľa Přemysla Otakara I. a jeho druhej manželky Konštancie Uhorskej
https://sk.m.wikipedia.org/…%8Cesk%C3%A1
1333 – zomrel Vladislav I. Lokietok, poľský kráľ z dynastie Piastovcov. Do roku 1300 bol vojvodom, neskôr od roku 1305 princom krakovským a 20. januára 1320 bol korunovaný za kráľa, ktorým zostal až do smrti v roku 1333. Svoje priezvisko získal na základe svojho nízkeho vzrastu a odvodené je od lakťa, vtedajšej dĺžkovej miery. Vladislav Lokietok sa narodil sa do obdobia, kedy bolo poľské kráľovstvo rozdrobené. V priebehu svojej vlády ho dokázal do veľkej miery zjednotiť. Pritom musel o poľský trón bojovať s vonkajšími nepriateľmi. Od roku 1289 začal Václav II. rozširovať svoju lénnu zvrchovanosť nad jednotlivými sliezskymi kniežatstvami a v roku 1291 ovládol Krakovsko a nakoniec aj Veľkopoľsko. Okolo roku 1311 zorganizoval župník Albert povstanie proti Vladislavovi Lokietkovi .On bol nútený utiecť z krajiny. Ušiel preto do Uhorska a hľadal ochranu u Omodejovcov a Matúša Čáka Trenčianskeho .Roku 1312 bojovali Omodejovci a Matúš Čák Trenčiansky proti Karolovi Róbertovi z Anjou (Uhorskému kráľovi )a župníkovi Albertovi pretože boli spojencami Vladislava Lokietka (Omodejovci a Matúš Čák). Najprv bola bitka pri Rozhanovciach (pri Košiciach) a potom proti zupnikovi Albertovi,ktorý prehral .alberta vraj zajali Matúšovi ľudia a vzali na Slovensko.V obci Lančar (na Slovensku) sa našlo telo muža a pečatidlo s nápisom “a Alberti zupnic”,preto sa pretpoklada že to bol Albert ktorý zorganizoval povstanie proti Vladislavovi Lokietkovi .
https://cs.wikipedia.org/…Lok%C3%BDtek
1458 – Jiřího z Poděbrad zvolili za českého kráľa. Do kráľovského stavu bol zvolený šľachtou, a bol jediným českým panovníkom, ktorý nepochádzal z panovníckej dynastie, ale z panského stavu domácej šľachty. Po jeho smrti vládli už iba králi z cudzích dynastií.
https://www.fdb.cz/…odebrad.html
1710 – sa narodil Dionýz Ignác Staneti, sliezsky barokový sochár. rvý hodnoverný údaj o jeho pôsobení na Slovensku pochádza z roku 1741 v súvislosti s prácami v piaristickom Kostole Najsvätejšej Trojice v Prievidzi, počas ktorých nadviazal dlhoročnú plodnú spoluprácu s viedenským maliarom, usadeným v neďalekej Banskej Štiavnici, Antonom Schmidtom. V roku 1745 sa definitívne usadil v Kremnici, kde sa aj v tom istom roku oženil (s manželkou Terezou, rod. Gürtlerovou, mal päť detí). Získal mestské občianstvo a časom tu založil sochársku dielňu. K Stanetiho vrcholným dielam patrí sochárska výzdoba dvoch unikátnych pamiatok na strednom Slovensku – Trojičného stĺpu v Banskej Štiavnici a Trojičného stĺpu v Kremnici.
https://sk.m.wikipedia.org/…%A1c_Staneti
1835 – zomrel František II., rakúsky cisár, uhorský a český kráľ, posledný rímskonemecký cisár (ako František II., v r. 1792 – 1806), od r. 1804 rakúsky cisár (ako František I.) z habsbursko-lotrinskej dynastie, syn Leopolda II. Habsburského a Márie Ludoviky Španielskej
http://forum.valka.cz/…/Frantisek-I-
1835 – na rakúsky cisársky trón nastúpil Ferdinand I. Dobrotivý, druhý rakúsky cisár (v rokoch 1835 – 1848), uhorský kráľ a posledný korunovaný český kráľ
http://encyklopedia.sme.sk/…brotivy.html
1836 – Texas vyhlásil nezávislosť od Mexika
1855 – Alexander II. sa stal ruským cárom. Alexander II. Nikolajevič bol ruský cár z rodu Romanovcov. Známy aj ako Osloboditeľ, kvôli svojej reformnej činnosti a zrušeniu nevoľníctva. Cár zomrel 13. marca 1881 (1. marca podľa juliánskeho kalendára) na následky zranení, ktoré utrpel pri bombovom atentáte, ktorý na neho spáchali príslušníci tajnej organizácie Narodnaja.
http://referaty.aktuality.sk/…eferat-23535
1917 – americký Kongres schválil zákon Jones Act, ktorým sa Portoriko stalo územím USA a jeho obyvatelia americkými občanmi
1917 – Mikuláš II. sa vzdal trónu v prospech svojho brata Michala II.
http://referaty.aktuality.sk/…eferat-23535
1939 – bývalý apoštolský nuncius v nemeckom Mníchove a Berlíne a štátny sekretár Eugenio Pacelli sa stal po rekordne krátkom, iba jednodňovom konkláve pápežom, pričom prijal meno Pius XII. Takmer dvadsaťročný pontifikát tohto rodeného Rimana, jemného a klasicky vzdelaného muža navonok vystupujúceho s jemu vrodenou noblesou, prebiehal na pozadí dôležitých udalostí svetodejinného významu. Začal v čase ozbrojenej expanzie hitlerovského Nemecka (na pápežský stolec zasadol 12. marca 1939, t. j. tri dni pred okupáciou Československa), prebiehal počas trvania druhej svetovej vojny a uzavrel sa v období, kedy nad svetom opäť visela hrozba vojnového konfliktu medzi jadrovými veľmocami. Hovoril latinsky, taliansky, francúzsky, nemecky, anglicky, španielsky, portugalsky, holandsky, slovensky a maďarsky; ku koncu života sa dokonca učil arabsky.

Editováno: 2.3.2017 08:08
0 0

3. marca

1111 – zomrel Bohemund Tarentský, taliansko-normanský vojnový vodca, bojovník a dobrodruh, knieža z Tarentu a jeden z predných účastníkov prvej krížiackej výpravy…
https://sk.m.wikipedia.org/…rentsk%C3%BD
1845 – Florida sa stala 27. štátom USA
1878 – Rusko a Turecko podpísali Sanstefanskú mierovú zmluvu, ktorou Osmanská ríša uznala nezávislosť Čiernej Hory, Rumunska, Srbska, autonómiu Bulharska a Východnej Rumélie
1918 – v meste Brest-Litevsk (dnes Brest v Bielorusku) bol uzavretý mier (tzv. Brestlitovský mier) medzi ústrednými mocnosťami Nemeckom, Rakúsko-Uhorskom, Tureckom a Ruskom
https://sk.wikipedia.org/…k%C3%BD_mier
1924 – na návrh tureckého prezidenta Mustafu Kemala bol v Turecku zrušený kalifát, čo bola štátna forma, v ktorej vládne hlava islamskej cirkvi kalif ako zástupca Proroka na zemi. Zároveň boli z krajiny vykázaní všetci príslušníci osmanskej dynastie.
1991 – drvivá väčšina voličov Lotyšska a Estónska sa v referende vyjadrila za nezávislosť od Sovietskeho zväzu
1992 – Bosna a Hercegovina vyhlásila nezávislosť

0 0

4. marca

1152 – Fridrich I. Barbarossa bol zvolený za nemeckého kráľa. Za jeho vlády nastala konsolidácia a rozmach ríše. Dostal sa tiež do konfliktu s pápežom, s ktorým viedol otvorenú vojnu. Zúčastnil sa na tretej krížovej výprave, ktorej mal veliť. Zahynul na ceste do Svätej zeme, keď sa utopil v rozvodnenej rieke v tureckej Anatólii. Jeho pozostatky boli uložené v hrobke v Tyrose. Vo svojom živote riešil vzťah kráľa voči šľachte a dostal sa do konfliktu s Talianskymi mestami. Celé Taliansko však nikdy nedobyl. Začal využívať Rímske právo a obnovil jeho štúdium.
https://sk.m.wikipedia.org/…._Barbarossa
1172 – zomrel Štefan III., uhorský kráľ z rodu Arpádovcov. Korunovaný za uhorského kráľa bol v roku 1147. Bol synom uhorského kráľa Gejzu II. a Eufrozíny, dcéry kyjevskoruského veľkokniežaťa Mstislava I. Za manželku si zobral v roku 1166 Angešu Babenberskú († 13. január 1182), dcéru rakúskeho vojvodu Henricha II. Jasomirgotta, s ktorou mal jediného syna Bela († 1167).
1188 – sa narodila Blanka Kastílska, francúzska kráľovná ako manželka Ľudovíta VIII. a regentka. Po manželovej smrti sa stala regentkou Francúzska za neplnoletého syna Ľudovíta IX. a dokázala pre neho uhájiť kráľovstvo pred spurnou šľachtou.
https://sk.m.wikipedia.org/…st%C3%ADlska
1193 – zomrel arabský štátnik, mysliteľ, vojvodca a sultán Sálah Ad-Dín (Saladin), ktorého vojská v roku 1187 dobyli Jeruzalem a skončili vládu križiakov nad väčšou časťou Sýrie a Palestíny. V r. 1187 zlomil moc križiackych štátov vo Svätej zemi v bitke pri Hattíne a prinútil ku kapitulácii Jeruzalem. Neskôr, na konci tretej križiackej výpravy, uzavrel s kresťanskými panovníkmi dohody, ktoré umožňovali pútnikom Sväté mesto slobodne navštevovať. Je uznávaný pre svoju statočnosť, vojenskú zdatnosť ale aj ušľachtilosť a to ako v moslimských, tak aj v kresťanských krajinách.
http://gabrielazavacka.blog.pravda.sk/…tan-saladin/
1386 – Vladislav II. bol korunovaný za poľského kráľa
http://www.panovnici.cz/…v-ii-jagello
1519 – Hernando Cortés pristál na pobreží Mexika na svojej výprave do bájneho mesta Aztékov Tenochtitlánu. Cortés pristál 4. marca 1519 so svojou výpravou na mieste, ktoré nazval Veracruz. Miestni Indiáni ho privítali darmi – potravinami, vzácnym perím a ženami. Tie museli byť vždy najskôr pokrstené, kým bolo nedočkavým Španielom dovolené „usporiadať pre nich večeru“. Cortés sa dozvedel, že krajine vládne veľký vládca v meste Tenochtitlán. Čoskoro prišli jeho vyslanci a priniesli ďalšie dary. Vládca Moctezuma II. dúfal, že jeho dary uspokoja cudzincov a tí upustia od myšlienky tiahnuť na Tenochtitlán. Pravdaže, výsledok bol úplne opačný. Na dôvažok, Cortés zistil, že ho považujú za boha Quetzalcoatla, boha s bielou tvárou, ktorý bol iným bohom prinútený odísť, ale prisľúbil, že sa vráti. Jeho návrat sa očakával práve v čase Cortésovho príchodu. Na radu svojej domorodej tlmočníčky La Malinche využil Cortés tento mýtus naplno. Kým časť expedície chcela rýchlo získať čo najviac zlata, buď obchodom, alebo lúpežou, a potom sa vrátiť na Kubu, Cortés plánoval vybudovať svoju vlastnú fungujúcu ríšu. Prikázal potopiť celú svoju flotilu okrem jednej malej lode, pomocou ktorej komunikoval so Španielskom. Účinne tým zmaril všetky úvahy o návrate na Kubu a zamieril so svojou expedíciou do vnútrozemia, smerom k bájnemu Tenochtitlánu.
https://sk.m.wikipedia.org/…_Cort%C3%A9s
1619 – zomrela Anna Dánska, škótska a anglická kráľovná ako manželka Jakuba I.
https://sk.m.wikipedia.org/…_D%C3%A1nska
1632 – v Košiciach rozštvrtili vodcu sedliackeho povstania Petra Časára
http://korzar.sme.sk/…-casara.html
1791 – Vermont sa stal 14. štátom USA
1793 – Georgea Washingtona inaugurovali po druhý raz do funkcie prvého prezidenta USA, jeho nástupná reč pri druhej prísahe je doteraz najkratšou v dejinách USA, mala iba 135 slov
1832 – zomrel Jean-François Champollion, francúzsky archeológ, egyptológ. V roku 1822 ako prvý rozlúštil egyptské hieroglyfy pomocou Rosettskej dosky, ktorej obsah je vytesaný v staroegyptčine hieroglyfickým a démotickým písmom, a v koiné gréckou abecedou. Významne prispel k poznaniu vzniku civilizácie v dejinách ľudskej spoločnosti.
https://sk.m.wikipedia.org/…_Champollion

Editováno: 4.3.2017 06:12
0 0

5. marca

1133 – sa narodil Henrich II., anglický kráľ. Ako dedičstvo po otcovi získal veľké územie vo Francúzsku a zároveň významné postavenie v európskej politike. Osudným sa mu stal spor s Tomášom Becketom a aj boj jeho synov o nástupníctvo. I napriek tomu patrí Henrich II. k najvýznamnejším panovníkom v anglickej histórii.
http://www.zsphorova.sk/…enrich2.html
1324 – sa narodil Dávid II., škótsky kráľ
https://cs.wikipedia.org/…Skotsk%C3%BD
1326 – sa narodil Ľudovít I., uhorský a poľský kráľ. Na uhorský trón dosadol v roku 1342 a nástupníctvo v Poľsku mu zaistil jeho otec Karol Róbert o tri roky skôr zmluvou s poľským kráľom. Počiatok jeho vlády bol v znamení vojen s Benátkami o Dalmáciu a Dubrovník, ktoré získal v roku 1358. Po smrti svojho brata Ondreja v roku 1345 sa pokúsil získať neapolskú korunu a v rokoch 1348 – 1350 viedol vojnu s kráľovnou Janou I. Neapolsko síce dobyl, ale potom, ako vypukla morová epidémia, bol donútený ustúpiť a ponechal si iba salernské kniežatstvo. Ľudovít I. Veľký si dočasne podrobil tiež Valašsko, Bosnu, Srbsko a Bulharsko, kde potlačil sektu bogomilov. V roku 1366 ho v Pešti navštívil byzantský cisár Ján V. Palailogos a sľúbil opätovné pripojenie východnej cirkvi k Rímu, ak kresťanská Európa podporí Byzanciu proti Turkom. V nasledujúcom roku Ľudovít uzavrel vo Viterbe sedemročné spojenectvo s cisárom Karolom IV., ktoré zahrňovalo vzájomnú podporu v Taliansku. Svoju dcéru Máriu, ktorá sa stala dedičkou uhorského trónu, vydal v roku 1372 za cisárovho najmladšieho syna Žigmunda I. Luxemburského.
http://referaty.aktuality.sk/…eferat-19363
1534 – zomrel Antonio Allegri da Correggio, taliansky renesančný maliar parmskej školy. Antonio Allegri Correggio v sebe spojoval snahy najlepších súčasných maliarov a predznamenal ciele barokového umenia. V Correggiovom diele sa miesia kresťanské a antické témy. Koncepcia obrazov je dynamická a dôležitú úlohu hrá farba a svetlo. Od klasickej formálnej dokonalosti tvarov a prísnej kompozície prechádza k novej kráse spočívajúcej v priamom pôsobení diela na rozumové a citové stránky diváka.
https://sk.m.wikipedia.org/…da_Correggio
1684 – proti osmanskému panstvu sa spojili pápež Inocent XI., Benátska republika, Poľsko, Rakúsko a neskôr aj Rusko do aliancie Svätá liga
https://cs.wikipedia.org/…t%C3%A1_liga
1716 – sa narodil Nicolò Pacassi, rakúsky barokový architekt. Pochádzal z talianskej rodiny pôvodom z Gorizie. V roku 1753 ho cisárovná Mária Terézia vymenovala za dvorského architekta. V tejto funkcii pôsobil aj na Pražskom hrade, ktorého fasádam vtlačil jednotný, miestami až jednotvárny ráz.
Dielo – 1743 – 1749 rozšírenie zámku Schönbrunn, 1749 – 1758 prestavba zámku v Budíne, 1753 – 1775 prestavba Pražského hradu, 1770 – úprava veže katedrály sv. Víta
1844 – pri demonštratívnom odchode slovenských študentov z Bratislavy do Levoče, vznikla hymnická pieseň Nad Tatrou sa blýska ako reakcia proti prudkému maďarizačnému náporu a likvidačnému postupu proti slovenským študentom a Ľudovítovi Štúrovi. Jej text sa pripisuje spisovateľovi a básnikovi Jankovi Matúškovi. V súčasnosti je táto hymnická pieseň slovenskou štátnou hymnou. Jej melódia bola prevzatá z pôvodnej ľudovej piesne “Kopala studienku”.
1922 – v nemeckom Berlíne sa uskutočnila premiéra expresionistického nemého filmu Upír Nosferatu, nakrúteného podľa románu Dracula od Brama Stokera z roku 1897. Časť filmu vznikla aj na Slovensku, vyskytujú sa v ňom zábery Oravského hradu, Vysokých Tatier, Váhu, Vrátnej doliny aj Oravského Podzámku.
1933 – nacistická NSDAP zvíťazila v parlamentných voľbách v Nemecku so ziskom 44 % hlasov
1946 – britský Winston Churchill použil prvýkrát verejne frázu “železná opona”
1953 – zomrel Josif Vissarionovič Stalin, vodca ZSSR. Počas jeho vlády prežila krajina neľudské a najhoršie policajné perzekúcie v období sovietskej éry. Násilne budovaná autorita prerástla do kultu osobnosti.
https://sk.m.wikipedia.org/…C4%8D_Stalin

Editováno: 5.3.2017 07:49
0 0

6. marca

1430 – z iniciatívy cisára Žigmunda založili bratislavskú mincovňu, v ktorej mincmajster Leonard Pertl začal raziť denáre s označením LP (iniciálky tamojšieho peňažného združenia Liga Posoniensis). Mincovňa bola spočiatku umiestnená vo dvore Starej radnice, neskôr v budove Academie Istropolitany.
1447 – Mikuláš V. sa stal pápežom. Pápežská kancelária v tejto dobe začala písať všetky brevia a ďalšie písomnosti humanistickou polokurzívou (vtedy nazývanou lettera dei brevi) a mala tak veľký vplyv na neskoršom rozšírení tohto typu písma. V roku 1448 založil Vatikánsku knižnicu.
1475 – sa narodil taliansky renesančný sochár, maliar, staviteľ a básnik Michelangelo Buonarroti, jedna z najvýznamnejších tvorivých osobností v dejinách umenia. Ťažiskom jeho tvorby bolo sochárstvo, v ktorom sa stretávalo úsilie o dynamickú kompozíciu, antická tradícia a kresťanská, respektíve náboženská tematika, čo sa výrazne prejavilo v sochách ako napríklad Bakhus, Pieta, Mojžiš, Madona v Bruggách a v slávnom Dávidovi. Medzi jeho najznámejšie maliarske diela patria najmä nástenné fresky v Sixtínskej kaplnke vo Vatikáne. Jeho dielom vyvrcholila renesancia a začal sa barok.
https://sk.m.wikipedia.org/…o_Buonarroti
1694 – sa narodil v Urmíne (dnes Mojmírovce) uhorský politik a veľkostatkár Anton Grasalkovič (Grassalkovich), prívrženec Habsburgovcov, ktorý dal postaviť barokový palác v Bratislave (Grasalkovičov palác), súčasné sídlo prezidenta Slovenskej republiky. Zastával funkcie vysokého uhorského hodnostára, kráľovského personalis, strážcu uhorskej kráľovskej koruny, predsedu uhorskej kráľovskej komory, kráľovského hlavného koniara a bol aj županom Novohradskej a Aradskej stolice. Reformoval činnosť uhorskej komory. Získal bohatstvo a tým zo svojho rodu urobil jeden z najvýznamnejších rodov v Uhorsku.
https://sk.m.wikipedia.org/…alkovi%C4%8D
1714 – mierom podpísaným v Rastatte (Nemecko) sa skončila vojna o španielske dedičstvo (vypukla po smrti posledného španielskeho Habsburga Karola II. v roku 1700) medzi Francúzskom a cisárom Karolom VI.
https://sk.wikipedia.org/…di%C4%8Dstvo
1848 – na zasadnutí Uhorského snemu podporil Ľudovít Štúr v pamätnej reči požiadavku okamžitého zrušenia poddanstva v Uhorsku
1941 – zomrel americký sochár John Gutzon de la Mothe Borglum, ktorý do vrchu Mount Rushmore v Južnej Dakote vytesal hlavy štyroch amerických prezidentov – Georgea Washingtona, Thomasa Jeffersona, Abrahama Lincolna a Theodora Roosevelta
1953 – Georgij Maximilianovič Malenkov sa stal na krátke obdobie po smrti Josifa Vissarionoviča Stalina generálnym tajomníkom Komunistickej strany Sovietskeho zväzu a vodcom Sovietskeho zväzu
https://sk.m.wikipedia.org/…%8D_Malenkov
1964 – Konštantín II. sa stal posledným kráľom Grécka
2002 – bol vyhlásený Národný park Veľká Fatra
http://www.nbs.sk/…-velka-fatra

0 0

7. marca

322 pred Kr. – zomrel Aristoteles, grécky filozof a encyklopedický vedec (polyhistor), filozof staroveku, zakladateľ logiky a mnohých ďalších špeciálnovedných odvetví (psychológie, zoológie, meteorológie atď.). Aristoteles strávil v Akadémii 20 rokov svojho života pod Platónovým vedením. V stredoveku Aristotela nazývali jednoducho „Filozof“.
https://sk.m.wikipedia.org/…/Aristoteles
161 – zomrel Antoninus Pius, rímsky cisár v rokoch 138 – 161 z Nervovsko-antoninovskej dynastie. Pri zastávaní týchto funkcií si získal veľmi dobré meno. Súčasníci ho opísali ako múdreho a čestného človeka. Tieto jeho vlastnosti neušli ani pozornosti cisára Hadriána, ktorý ho menoval za člena cisárskej rady a v roku 138 (24.1.138) pri príležitosti svojich 62. narodenín ho dokonca adoptoval za svojho syna a nástupcu. Antoninus Pius sa už toho roku po smrti Hadriána stal cisárom. Vládol 23 rokov a jeho vládnutie sa hodnotí ako jedno z najlepších v rímskych dejinách, hoci neviedol vojny, v ktorých by sa preslávil veľkými víťazstvami, nezaviedol množstvo reforiem, ale dožičil ríši život v mieri a v prosperite. Svoju ľudskosť prejavil zavedením zákonov, ktoré mali chrániť otrokov pred krutým zaobchádzaním, ako aj tým, že neprenasledoval kresťanov. Antoninus Pius zomrel 7. 3. 161. Koniec jeho panovania je medzníkom v rímskych dejinách, keď mier ukončili vojny, ktoré musel viesť jeho adoptívny syn a nástupca Marcus Aurelius.
https://sk.m.wikipedia.org/…toninus_Pius
1376 – Ľudovít I. povýšil medzi slobodné kráľovské mestá Bardejov s rovnakými právami a povinnosťami, ako mali mešťania Košíc a Budína
1811 – zomrel v Doľanoch katolícky kňaz, spoluzakladateľ Slovenského učeného tovarišstva, významný slovenský osvietenský spisovateľ, príslušník prvej generácie bernolákovcov a národný buditeľ Juraj Fándly, popularizátor poľnohospodárskych vied a nových poznatkov na Slovensku
http://www.nbs.sk/…0sk-fandlyho
1850 – sa narodil Tomáš Garrigue Masaryk, český filozof, politik, štátnik a novinár, prvý prezident ČSR
https://sk.m.wikipedia.org/…igue_Masaryk
1876 – Alexander Graham Bell získal patent na telefón
1936 – Nemecko vypovedalo Locarnskú zmluvu a obsadilo demilitarizované územie Porýnia
1948 – ostrov Rhodos sa stal súčasťou Grécka
1976 – zomrel Jožo Nižnánsky, slovenský básnik, prozaik, publicista a prekladateľ, autor populárnych historických románov a povestí. Svoju literárnu tvorbu začal písaním poézie, hoci neskôr sa venoval výlučne písaniu dobrodružno-historických románov. Jeho poézia vyjadruje oslavu života roľníckych predkov. Jeho básnická tvorba bola veľmi dobre prijatá, no napokon v nej nepokračoval, ale začal sa venovať próze. V nej sa vracia do slovenskej minulosti a k historickým postavám ako sú Móric Beňovský alebo Alžbeta Bátoriová. Pre jeho tvorbu je charakteristický napínavý dej, dobrodružstvo, zápas dobra a zla, hrdinstva i zbabelosti, a tiež príbehy lásky. Svoje diela sa snaží písať veľmi jednoducho, aby boli prístupné širokej verejnosti (inšpirovali ho diela W. Scotta, A. Dumasa, M. Jókaia, H. Sienkiewicza a i.)
https://sk.m.wikipedia.org/…En%C3%A1nsky

0 0

8. marca

1348 – Karol IV. založil Nové Město pražské
1435 – na uhorskom sneme v Bratislave kráľ Žigmund vydal tzv. Veľký dekrét, ktorým reformoval súdnictvo
1616 – zomrela Mária Anna Bavorská, bavorská princezná a vydatá rakúska arcivojvodkyňa. Mária Anna bola staršia dcéra bavorského vojvodu Viliama V. a Renáty Lotrinskej. 23. apríla 1600 sa vydala v dóme v Grazi za arcivojvodu Ferdinanda II. (* 1578 – † 1637), staršieho syna arcivojvodu Karola II. Štajerského a Márie Anny Bavorskej. Týmto sobášom sa opäť potvrdilo spojenie Habsburgovcov s Wittelsbachov­cami. Mária Anna do politiky nezasahovala a zomrela ešte pred manželovou korunováciou na kráľa a cisára. Je pochovaná v Grazi.
1702 – po smrti kráľa Williama III. Oranžského nastúpila na anglický trón kráľovná Anna, sestra bezdetnej anglickej kráľovnej Márie II., ako posledná z dynastie Stuartovcov
https://sk.m.wikipedia.org/…5%BEsk%C3%BD
https://sk.m.wikipedia.org/…uartov%C3%A1
1844 – zomrel Karol XIV. Ján, francúzsky maršal, neskôr švédsky a nórsky kráľ, zakladateľ dodnes panujúcej švédskej dynastie Bernadotte
https://sk.m.wikipedia.org/…IV._J%C3%A1n
1911 – prvýkrát sa oslavoval Medzinárodný deň žien. Medzinárodný deň žien pripadajúci každoročne na 8. marec je medzinárodne uznávaný sviatok stanovený OSN k výročiu štrajku 40 000 newyorkských krajčírok v roku 1908. Tieto bojovali za zrušenie desaťhodinového pracovného času, proti nízkym mzdám a zlým pracovným podmienkam.
https://sk.m.wikipedia.org/…88_%C5%BEien
1917 – v Rusku vypukla Februárová revolúcia. Februárová revolúcia (rus. Февральская революция) predstavuje prvú etapu revolučných udalostí v Rusku, ktoré sa vystupňovali na začiatku marca 1917 (Ruská revolúcia 1917). Z chronologického hľadiska je druhou demokratickou revolúciou, ktorá zachvátila krajinu (po prvých revolučných udalostiach v rokoch 1905/1907). Revolúcia začala v marci (podľa juliánskeho kalendára vo februári) 1917 vyhlásením generálneho štrajku. V dôsledku nepokojov a bojom medzi revolučne naladenými masami a políciou v uliciach hlavného mesta Petrohradu, ktoré skončili víťazstvom revolúcie abdikoval 15. marca cár Mikuláš II. a 23. marca bola ustanovená Dočasná vláda na čele s kniežaťom Georgijom Ľvovom. Vládna koalícia sa však rozpadla pri riešení otázky nezávislosti Ukrajiny 2. júla a druhým premiérom sa stal Alexandr Kerenskij, ktorý bol vo Ľvovovej vláde od 2. mája ministrom vojny. Dňa 7. novembra (25. októbra) však boľševici uskutočnili ozbrojený štátny prevrat známy ako Októbrová revolúcia (Veľká októbrová socialistická revolúcia) a postupne zlikvidovali akúkoľvek opozíciu.

Editováno: 8.3.2017 06:32
0 0

9. marca

1451 – sa narodil (niektoré zdroje uvádzajú aj rok 1454) vo Florencii známy taliansky moreplavec a geograf Amerigo Vespucci, ktorý ako prvý zistil, že Amerika je nový kontinent a nie pobrežie Indie, ako predpokladal Krištof Kolumbus. Nový svetadiel aj podľa neho pomenovali.
https://sk.m.wikipedia.org/…igo_Vespucci
1566 – v Holyroodskom paláci v Edinburghu, v Škótsku, bol zavraždený David Rizzio, taliansky tajomník škótskej kráľovnej Márie I. Stuartovej
1629 – sa narodil Alexej I., ruský cár, druhý ruský cár z dynastie Romanovcov, otec Petra Veľkého
http://www.magistra-historia.sk/…ym-imperiom/
1661 – zomrel Jules Mazarin, francúzsky kardinál a štátnik. Až do svojej smrti pôsobil ako prvý minister Francúzska. V roku 1632 sa Mazarin stal pápežským diplomatickým zástupcom v Avignone. S pomocou kardinála Richelieua sa v roku 1641 stal aj kardinálom. V roku 1642 ho Ľudovít XIII. menoval do čela kráľovskej rady.
https://sk.m.wikipedia.org/…ules_Mazarin
1697 – ruský cár Peter I. Veľký začal inkognito svoju rok trvajúcu pamätnú cestu po krajinách západnej Európy. Táto cesta výrazne inšpirovala jeho reformné úsilie v Rusku.
1776 – sa narodil Jozef Anton Habsbursko-lotrinský, rakúsky arcivojvoda a uhorský palatín. Jeho rodičia boli rakúsky cisár a český kráľ a uhorský kráľ Leopold II. a Mária Ludovika Španielska. V roku 1795 sa stal, po smrti svojho staršieho bratra Alexandra, uhorským miestodržiteľom a o rok neslôr bol uhorským snemom zvolený za palatina. Túto funkciu zastával pol storočia až do svojej smrti. Zaslúžil se o hospodársky a kultúrny rozvoj krajiny. V napoleonských vojnách sa tri krát stal vrchným veliteľom ozbrojeného odporu tamojšej šľachty. V roku 1840 prispel k prepusteniu opozičných vodcov Miklóse Wesselényiho a Lájose Kossutha. V roku 1802 podporil vznik uhorského národného múzea. Bol pre založenie školy pre dôstojníkov, nazvanej Ludoviceum, ktorá bola uvedená do prevádzky v roku 1835. Na výstavbu Uhorskej akadémie vied venoval 10 000 zlatých. Za jeho vlády bola v roku 1827 v Uhorsku vybudovaná prvá železnica a roku 1830 založená Uhorská komerčná banka. V roku 1844 založil vo vzedajšej Pešti technickú univerzitu. Na budínskom hrade nechal postaviť hrobku, do ktorej boli do roku 1944 pochovávaní členovia Jozefskej línie Habsbursko-Lotrinké dynastie. V roku 1869 bol v Budapešti odhalený na jeho počesť pomník v nadživotnej veľkosti, který je umiestnený na tamojšom, po ňom pomenovanom námestí. Zomrel v januári roku 1847 v Budíně a pochovaný bol v Budapešti.
https://cs.wikipedia.org/…trinsk%C3%BD
1834 – bola založená francúzska cudzinecká légia
1867 – zomrela Žofia Saská, bavorská vojvodkyňa
1888 – zomrel Viliam I., pruský kráľ a nemecký cisár. Trón zdedil po svojom bezdetnom bratovi Fridrichovi Viliamovi IV. v roku 1861. V roku 1862 menoval do funkcie kancelára Otta von Bismarcka (túto funkciu zastával po zvyšok Viliamovho života). V roku 1866 sa Viliam zúčastnil vojny proti Rakúsku a v rokoch 1870 – 1871 potom vojny proti Francúzsku. Vo francúzskom Versailles je Viliam prehlásený nemeckými panovníkmi v roku 1871 za prvého nemeckého cisára. Po celú dobu vládnutia bol Viliam do istej miery závislý od Bismarcka, ktorého považoval pre Nemeckú ríšu za nenahraditeľného. Na Viliama bolo spáchaných niekoľko neúspešných atentátov. Po jeho smrti sa cisárom stal jeho syn Fridrich III.
https://cs.wikipedia.org/…_Prusk%C3%BD
http://style.hnonline.sk/…ezom-a-krvou
1895 – zomrel staviteľ, architekt a vedec Enea Grazioso Lafranconi, ktorý pôsobil aj v Bratislave, kde sa venoval ochrane pred záplavami a mapovaniu vodnej cesty po Dunaji. Bol tiež zakladajúcim členom Uhorskej historickej spoločnosti. Jeho meno nesie jeden z bratislavských mostov a niekdajší študentský domov pri FTVŠ UK.

Editováno: 9.3.2017 07:41
0 0

10. marca

1452 – sa narodil Ferdinand II. Aragonský, aragónsky kráľ. V roku 1469 sa oženil s následníčkou kastílskeho trónu Izabelou I. Kastílskou. Po smrti svojho otca v roku 1479 sa ujal vlády v Aragónsku. V roku 1492 spoločne s Izabelou dobyli Granadu – posledný emirát na Pyrenejskom polostrove, čím zjednotili Španielsko. Za vyhnanie Arabov dostali od pápeža titul katolíckych panovníkov. Krátko na to sa medzi Ferdinandom a Ľudovítom XII. Francúzskym rozpútal konflikt o Neapolsko. Tento konflikt skončil Granadským mierom v roku 1504 a Ferdinand bol korunovaný za neapolského kráľa. 21. augusta 1496 sa uskutočnila dvojitá svadba: Juana Kastílska (Jana Šialená), sa vydala za Filipa Pekného, a jej brat, následník trónu Don Juan, sa oženil s Margarétou Habsburskou. Následník trónu ale zomrel 4. októbra 1497 a dieťa, ktoré čakala Margaréta sa narodilo mŕtve; Jana sa tak stala následníčkou kastílskeho trónu. Po jej smrti sa stal španielskym kráľom Karol, jej najstarší syn, a tak sa na španielsky trón dostali Habsburgovci. Spoločne s Izabelou urobili zo Španielska jednu z najsilnejších krajín Európy.
https://sk.m.wikipedia.org/…agonsk%C3%BD
1503 – sa narodil Ferdinand I. Habsburský, cisár Svätej Rímskej ríše, český a uhorský kráľ, zakladateľ rakúskej línie Habsburgovcov, mladší syn kastílskeho spolukráľa a burgundského vojvodu Filipa I. a Jany Kastílskej, kastílskej kráľovnej a dedičky španielskeho trónu. V roku 1515 bolo rozhodnuté o jeho ďalšom živote. Na základe dynastických, tzv. Viedenských sobášnych zmlúv, uzavretých v tomto roku medzi jeho starým otcom Maximiliánom I. a českým a uhorským kráľom Vladislavom II. Jagelovským sa Ferdinandovou manželkou stala Vladislavova dcéra Anna, a Mária, jeho sestra, sa vydala za Vladislavovho syna Ľudovíta.
https://sk.m.wikipedia.org/…sbursk%C3%BD
1535 – sa narodil Vilém z Rožmberka, významný český aristokrat, politik a predstaviteľ českých stavov zo šľachtického rodu Rožmberkovcov. V nábožensky citlivom českom predbielohorskom prostredí patril k predným vodcom umiernených katolíkov. Jeho mladší brat Petr Vok z Rožmberka bol posledným mužským príslušníkom rodu. O význame tohto muža nielen v rámci českého kráľovstva, ale i v širšom stredoeurópskom priestore, svedčí kandidatúra na poľský trón, ktorá mu bola ponuknutá poľskými stavmi v roku 1573, a najvyššie ríšske vyznamenanie Rád Zlatého rúna, ktoré získal v roku 1585 ako jediný Rožmberk a štvrtý nositeľ rádu z českého kráľovstva (po Jindřichovi IV. z Plavna, Vratislavovi z Pernštejna a Jáchymovi z Hradca).
https://sk.m.wikipedia.org/…%C5%BEmberka
1591 – Turci nečakane prepadli jarmok v Tekovských Lužanoch a do otroctva odvliekli množstvo ľudí
1845 – sa narodil Alexander III., predposledný ruský imperátor, otec Mikuláša II.. Na trón nastúpil po náhlom úmrtí svojho otca Alexandra II. Vládol v období 13. marec 1881 až 1. november 1894.
https://cs.wikipedia.org/…ndrovi%C4%8D
1876 – Alexander Graham Bell uskutočnil prvý úspešný telefónny hovor, keď povedal: “Mr. Watson, come here, I want to see you.” (Pán Watson, poďte sem, chcem vás vidieť.)
1914 – sa narodil Gejza Balaša, slovenský múzejník, archeológ, historik, pedagóg. Študoval na gymnnáziu v Kremnici. Významný organizátor a budovateľ slov. múzejníctva, venoval sa i archeologickému výskumu stredného Slovenska, v kt. sa zameral najmä na obdobie stredoveku. Počas pôsobenia vo Zvolene iniciátor založenia tamojšieho múzea, vybudoval základný zbierkový fond, 1944 prvú expozíciu a súčasne i odd. praveku múzea v Rimavskej Sobote. Ako pracovník Krajského múzea v Banskej Bystrici zachraňoval archeologické nálezy zo stredného Slovenska, viedol archeologický výskum na viac ako 30 lokalitách a vyvíjal rozsiahlu zbierkotvornú činnosť, zúčastňoval sa na rekonštrukcii Zvolenského hradu. Autor libriet a scenárov stálych expozícií v Krajskom múzeu v Banskej Bystrici a v Gemerskom múzeu v Rimavskej Sobote, spoluautor výstavy Banská Bystrica 700 rokov mestom. Autor monografií o pravekom osídlení stredného Slovenska, publikácií o pamiatkach lužickosrbskej kultúry vo Zvolene, st. dejinách Krupiny i Zvolena a vyše 130 odborných štúdií a článkov. Po 1962 sa zameral na záchranu stavebných a umeleckohist. pamiatok stredného Slovenska. Zostavil a vydal pravopisnú príručku. Od 1944 tajomník Štátneho archeologického ústavu v Martine.
https://sk.m.wikipedia.org/…_Bala%C5%A1a
1934 – sa narodila Tatiana Štefanovičová, slovenská archeologička, historička a pedagogička. Zameriava sa na slovanskú a stredovekú archeológiu, najmä architektúru a najstaršie dejiny Bratislavy. Patrí medzi popredných slovenských archeológov.
https://sk.m.wikipedia.org/…4%8Dov%C3%A1
1948 – zomrel Jan Masaryk, český politik, minister zahraničných vecí Československej republiky v rokoch 1940 – 1948. Bol synom prvého česko-slovenského prezidenta Tomáša Garrigue Masaryka. Bol okrem iného veľvyslancom Česko-Slovenska v Londýne (1925 – 1938), ministrom zahraničných vecí Benešovej exilovej vlády a nakoniec tiež ministrom zahraničných vecí vo vláde Klementa Gottwalda. Vo februári 1948 odmietol podať demisiu spolu s ostatnými demokratickými ministrami. 10. marca bol objavený mŕtvy pod oknom svojho bytu. Jeho smrť je dodnes záhadou. Existujú celkovo tri teórie: podľa jednej šlo o vraždu (Masaryk bol z okna jednoducho vyhodený), podľa druhej o samovraždu (Masaryk z okna sám vyskočil) a podľa tretej verzie sa Masaryk pokúšal po rímse utiecť zo svojho bytu (kde sa v tej chvíli pohybovali votrelci) a z rímsy spadol. Policajné vyšetrovanie ukončené v roku 2004 dospelo k záveru, že išlo o vraždu. To je v súlade s presvedčením verejnosti i mnohých historikov, že Jan Masaryk bol zavraždený komunistami, aby im neprekážal v novej vláde. Tiež sa v Moskve v júli 1947 ako jediný Stalinovi postavil na odpor (pri rokovaniach o Marshallovom pláne), čo by už samé o sebe postačovalo k jeho „likvidácii“.
https://sk.m.wikipedia.org/…/Jan_Masaryk
1952 – Fulgencio Batista uskutočnil štátny prevrat na Kube

Editováno: 10.3.2017 06:24
0 0

11. marca

Priatelia, nakoľko je zajtra zas deň, kedy mi bude zvoniť budík o 3,30, vkladám, ako už je zvykom, historický kalendár už dnes večer, aby pri rannej káve nechýbal tým, ktorí si na neho zvykli.
222 – zomrel Heliogabalus, rímsky cisár. Heliogabalus alebo Elagabal, celým menom Varius Avitus Bassianus Heliogabalus bol rímsky cisár zo Severovskej dynastie, ktorý vládol v rokoch 218 – 222. Heliogabalus bol po matke arabského a sýrskeho pôvodu, nepoznáme pôvod jeho otca Marcella, bol buď italského, sýrskeho, alebo gréckeho pôvodu. Na trón sa dostal hlavne vďaka tomu, že bol prasynovcom Julie Domny, matky jeho predchodcu, cisára Caracalla. Na trón sa dostal potom, čo sa vojsko obrátilo proti cisárovi Macrinovi. Predtým pôsobil ako kňaz sýrskeho boha slnka. Zaradil sa medzi cisárov, ktorí vládli veľmi zle. Voči senátu sa správal veľmi arogantne a obmedzoval jeho právomoc. Do Ríma priniesol sýrske zvyky, ktoré sa priečili konzervatívnym Rimanom a tak si znenávidel celý ľud. Žil veľmi nerestným životom, pre ktorý ho aj tí najzvrhlejší prétoriáni nezniesli. Keď sa pokúsil dať zavraždiť svojho neskoršieho nástupcu, trinásťročného chlapca Alexandra Severa, pohár trpezlivosti prétoriánov sa naplnil. Tí ho ubili na smrť a jeho telo vhodili do Tiberu.
https://sk.m.wikipedia.org/…Heliogabalus
1513 – Lev X. bol zvolený za pápeža. Narodil sa ako druhý syn Lorenza Mediciho zv. Vznešený. Na kňazskej dráhe postupoval nesmierne rýchlo. Už ako sedemročný bol prijatý do duchovného stavu (dostal tonzúru), ako trinásťročný bol vymenovaný za kardinála-diakona. Keď jeho rodina musela odísť do vyhnanstva, putoval Francúzskom, Nemeckom a Holandskom a v roku 1500 sa vrátil do Ríma. Tam sa venoval literatúre, maliarstvu, divadlu a hudbe. Po smrti pápeža Alexandra VI. začal získavať politický vplyv. V roku 1512 sa mu podarilo obnoviť vládu Mediciovcov nad Florenciou, kde panoval až do konkláve, ba aj ako pápež, až do svojej smrti. Lev X. bol typický renesančný panovník, pokrytecký politik a nepotista. Svojich príbuzných podporoval všade, aj mimo Florencie. Od neho pochádza známy výrok, ktorý napísal svojmu bratovi: „Užívajme pápežstva, keď nám ho Boh dal“.
http://www.panovnici.cz/lev-x
1514 – zomrel Donato Bramante, taliansky renesančný architekt a maliar. Veľký vplyv na Bramanta počas jeho milánskeho pobytu mal jeho kolega vo dvorských službách maliar Leonardo da Vinci, a to najmä svojimi architektonickými výkresmi, v ktorých bol vonkajší priestor výsledkom rozpínavosti vnútorného priestoru. Po svojom zvolení si nový pápež Július II. vybral Bramanteho ako dvorného architekta. Prvým veľkým projektom v pápežských službách bola rekonštrukcia a rozšírenie pápežského paláca, tzv. Belvedere (prvý projekt z roku 1504). V roku 1505 sa stal hlavným architektom kostola sv. Petra v Ríme.
https://sk.m.wikipedia.org/…ato_Bramante
1801 – zomrel Pavol I., ruský cár Pavol I. v rokoch 1796 – 1801 a veľmajster Rádu maltézskych rytierov. Bol synom veľkokňažnej Kataríny, (neskoršia cárovná Katarína II.) Jeho otcom bol oficiálne cárovič Peter (neskorší cár Peter III.), ale historici o tom dodnes pochybujú a za skutočného otca je považovaný väčšinou milenec Kataríny, Sergej Saltykov, špekuluje sa i o neskoršom poľskom kráľovi Stanislavovi Poniatowskom. Hneď po narodení bol rodičom odobratý a o jeho výchovu sa starala vládnuca cárovná Alžbeta I. Dostal vynikajúce vzdelanie, veľmi dobre poznal dejiny a literatúru, umenie mu nebolo cudzie, pekne kreslil a dobre ovládal francúzštinu. Už v detských rokoch sa prejavovali niektoré špecifické vlastnosti jeho osobnosti: neznášal krivdu a nespravodlivosť, bolo mu odporné tradičné ruské podplácanie, bol štedrý, pokiaľ mu to možnosti dovoľovali. V roku 1783 mu matka darovala palác s parkom v Gatčine, ktorý sa neskôr stal cárskou rezidenciou. Len čo sa stal panovníkom, začal ihneď rázne robiť reformy. Už v deň svojej korunovácie (6. apríla 1797), len čo získal právo podpisovať zásadné panovnícke výnosy, zmenil zákon Petra I. o následníctve trónu: od tej doby bude mať právo na následníctvo iba prvorodený potomok mužského pohlavia. Žena by sa mohla stať panovníčkou iba vtedy, keby panovnícky rod nemal mužských potomkov. Charakter jeho vlády bol ale čisto absolutistický, cár vydával zákony z vlastnej vôle a trval na ich realizácii v praxi. Pavlove kroky v legislatívnej oblasti svedčia skôr o psychickej labilite a výstrednosti jeho osobnosti. V noci z 11. na 12. marca 1801 bol cár Pavol I. zavraždený sprisahancami vo svojej práve dokončenej rezidencii, v Michajlovskom paláci, postavenom na tom mieste, kde kedysi stál Letný palác Alžbety Petrovny (v ktorom sa cár narodil). O sprisahaní, ktorého sa zúčastnili cárovi nepriatelia, nie sú známe detailné fakty. K jeho vodcom patril generál L. L. Bennigsen, petrohradský vojenský gubernátor P. A. Palen, knieža Platon Zubov (kedysi milenec Pavlovej matky Kataríny Veľkej) a gardoví dôstojníci. Pod rúškom noci prenikli do paláca z dvoch strán, vyrazili dvere a vtrhli do cárovej spálne. Pavol I. bol pri jeho internácii pravdepodobne zadusený vankúšom. O prípravách atentátu sa krátko pred realizáciou dozvedel aj cárovič Alexander Pavlovič, ktorý v slzách žiadal, aby bol život jeho otca ušetrený. V ranných hodinách 12. marca 1801 bol Alexander prehlásený za nového cára ako Alexander I.
https://cs.wikipedia.org/…._Rusk%C3%BD
1985 – Michail Gorbačov sa stal sovietskym lídrom. Stál na čele Sovietskeho zväzu od roku 1985 až do jeho zániku v roku 1991. Pod jeho vedením sa začala reformná politika prestavby (perestrojka) a otvorenosti (glasnosť). Zaslúžil sa o zmiernenie napätia vo svete, skončenie studenej vojny a rozpad sovietskeho bloku. V roku 1990 získal Nobelovu cenu za mier.
https://sk.m.wikipedia.org/…orba%C4%8Dov
1990 – Litva vyhlásila nezávislosť od Sovietskeho zväzu

Editováno: 10.3.2017 19:02
0 0

12. marca

604 – zomrel Gregor I., pápež. Okrem najvyššej duchovnej funkcie sa stal známym aj ako cirkevný učiteľ a autor množstva spisov, homílií a apoštolských listov. Ako prvý mních v cirkevných dejinách sa stal pápežom. Gregor I. patril k najvýznamnejším pontifikom a k významným osobnostiam svojej doby. Je považovaný za zakladateľa stredovekého pápežstva.
http://www.zivotopisysvatych.sk/gregor-velky/
1365 – vojvoda Rudolf IV. Habsburský založil Viedenskú univerzitu, ktorej prvým rektorom sa stal učenec Albert von Riggendorf
https://cs.wikipedia.org/…sbursk%C3%BD
1507 – zomrel Cesare Borgia, vojvoda z Valentinois, taliansky „condottiero“, šľachtic, politik a kardinál. Bol synom pápeža Alexandra VI. a jeho dlhodobej milenky Vannozzy Cataneiovej. Bol bratom Lucrezie Borgiovej, Giovanniho (Juan Borja), vojvodu z Gandíe, a Gioffreho (Jofré Borja), kniežaťa Squillace. Cesare bol pôvodne vychovávaný pre pôsobenie v katolíckej cirkvi. Vo veku 15 rokov bol menovaný pamplonským biskupom. Po štúdiách v Perugii a Pise, kde študoval právo, bol súčasne so zvolením svojho otca za pápeža vo veku 18 rokov vymenovaný kardinálom. Alexander VI. vkladal svoje nádeje v budúcnosť rodu Borgia do Cesareho brata Giovanniho, ktorý bol menovaný generálom ozbrojených síl Pápežského štátu. Giovanni bol za záhadných okolností zavraždený roku 1497: podľa niekoľkých súdobých zdrojov mohol byť jeho vrahom Cesare, ktorému by Giovanniho zmiznutie otvorilo cestu k dlho očakávanej vojenskej kariére, ako alternatívny motív sa uvádza aj žiarlivosť týkajúca sa Sanche Aragónskej, manželky Cesareho mladšieho brata Gioffreho a milenky ako Cesareho, tak aj Giovanniho. Cesareho úloha v tomto zločine však nikdy nebola objasnená. 17. augusta 1498 sa Cesare stal prvým mužom v dejinách, ktorý sa vzdal úradu kardinála. V ten istý deň bol francúzskym kráľom Ľudovítom XII. menovaný valencijským vojvodom. Napriek tomu, že bol nesmierne schopným generálom a štátnikom, Cesare by mal problémy udržiavať svoje panstvo nebyť pokračujúcej pápežskej podpory. Niccolò Machiavelli uvádza Cesareho závislosť na dobrej vôli pápežstva, pod kontrolou jeho otca, ako najväčšiu slabosť jeho vlády. Machiavelli tvrdí, že ak by bol Cesare schopný nakloniť si nového pápeža, bol by veľmi úspešným panovníkom. Zvesť o otcovej smrti (1503) ho zastihla počas plánovania ťaženia do Toskánska. Kým on sa zdržiaval v Castel Sant’Angelo, jeho vojaci kontrolovali konkláve. Nový pápež, Pius III., nechal Cesareho zatknúť. Cesare sa vtedy prebil zo Sant'Angela a ušiel, ale nástup úhlavného nepriateľa Borgiovcov Júliusa II. – pôvodne kardinála Giuliana della Rovere – spôsobil jeho konečný pád.
https://sk.m.wikipedia.org/…esare_Borgia
1673 – zomrela Margaréta Terézia Habsburská, španielska infantka, česká a uhorská kráľovná, rakúska arcivojvodkyňa, dcéra španielskeho kráľa Filipa IV. a jeho druhej manželky Márie Anny Habsburskej, prvá manželka rímskonemeckého cisára, českého a uhorského kráľa Leopolda I. Habsburského. Hlavným cieľom manželstva malo byť zaistenie následníka trónu. Mladučká Margaréta veľmi chcela dať manželovi vytúženého dediča. Jej slabý, takmer ešte detský organizmus však vyčerpanie spojené s tehotenstvami nevydržal. Počas šiestich rokov manželstva, v ktorom obaja napriek značnému vekovému rozdielu a Leopoldovmu nie príliš atraktívnemu vzhľadu prežili šťastný a harmonický vzťah, porodila štyri deti (dvoch synov a dve dcéry), prekonala dva potraty, no dospelosti sa dožila iba jediná dcéra. Margaréta Terézia Habsburská zomrela vo veku nedožitých dvadsaťdva rokov. Po smrti bola pochovaná v kapucínskej krypte vo Viedni.
https://sk.m.wikipedia.org/…sbursk%C3%A1
1721 – Matej Bel začal v Bratislave vydávať noviny Nova Posoniensia – Bratislavské noviny, ktoré vychádzali do septembra 1722 a boli prvými novinami v Uhorsku
1790 – zomrel Andrej Hadík, uhorský vojvodca a poľný maršal slovenského pôvodu. Vyznamenal sa v sedemročnej vojne, najmä nečakaným útokom na Berlín 16. októbra 1757, ktorý obsadil s minimálnymi stratami. Z tohto činu sa vyvinul frazeologizmus „husársky kúsok“ (franc. tour d’hussard, nem. Hussarenstück) pre pomenovanie riskantne odvážneho činu. Vojenskú kariéru začal ako 22-ročný kornet (zástavník) v Dežöfiho (neskôr 3.) husárskom pluku. Veľmi rýchlo postupoval na rebríčku vojenských hodností. V protitureckej vojne v roku 1738 bol už kapitánom. Svojou odvahou natoľko vzbudzoval pozornosť veliteľských kruhov, že povýšenia išli pomerne rýchlo za sebou. Prejavil sa ako vynikajúci stratég, preto ho v roku 1744 vo veku 33 rokov povýšili na plukovníka a o už o tri roky neskôr (1747) bol generálom. Rok 1756 mu priniesol hodnosť podmaršala. Preslávil sa aj v sedemročnej vojne (v rokoch 1756 – 1763). 16. októbra 1757 sa podieľal na čele jednotky asi 3500 husárov a pešiakov na prepade a obsadení Berlína. Jeho jednotka pri tejto nebezpečnej akcii stratila iba 10 mužov. Berlín sa vtedy vykúpil za 300 000 toliarov, z ktorých dal Hadík 25 000 svojim vojakom a zvyšok poslal panovníčke Márii Terézii. V roku 1758 bol vyznamenaný Radom veľkokríža Márie Terézie a povýšený na generála kavalérie[6][7]. V rokoch 1764 – 1768 sa stal hlavným veliteľom armád bojujúcich v Sliezku. Keď sa v roku 1763 stal poľným maršalom, povýšili ho aj do grófskeho stavu. V rokoch 1764 – 1768 si plnil vojenské povinnosti ako miestodržiteľ Sedmohradska. Neskôr bol medzi rokmi 1772 a 1774 menovaný za vojenského gubernátora v Haliči a Vladimírsku. Najvyššiu vojenskú hodnosť v rakúskej armáde dosiahol v roku 1774, kedy bol menovaný za poľného maršala. V rokoch 1774 až 1790 bol prezidentom Dvorskej vojnovej rady vo Viedni, čo bola hodnosť zodpovedajúca ministrovi vojny. Zomrel vo Viedni, bol pochovaný vo Futogu (Vojvodina), ktorý získal ako dedičné panstvo v roku 1763. Jeho zásluhou sa prisťahovali Slováci do neďalekého Petrovca (ktorý patril futockému panstvu), metropoly dolnozemských, vojvodinských Slovákov.
https://sk.m.wikipedia.org/…j_Had%C3%ADk
1915 – zomrel Ferdinand Karol Habsburský, rakúsky arcivojvoda, syn Karola Ľudovíta Habsburského a jeho druhej manželky Márie Annunciaty Neapolsko-Sicílskej z habsbursko-lotrinského rodu, najmladší brat následníka rakúsko-uhorského trónu Františka Ferdinanda d´Este. Ferdinand Karol Ľudovít Jozef Ján Mária (ako znelo celé jeho meno) sa od mladosti veľmi zaujímal o kultúru, najmä o divadlo. V rámci jeho vojenskej kariéry obvyklej pre rakúskych arcivojvodov sa v šestnástich rokoch stal poručíkom jazdectva. Ku koňom však nemal žiaden bližší vzťah, zato začal prejavovať technické nadanie. Bol povýšený na nadporučíka, neskoršie na kapitána a v r. 1897 sa stal podplukovníkom. Po smrti korunného princa Rudolfa začala jeho vojenská kariéra stúpať. Ako generálmajora ho prevelili do Prahy. V tomto čase začal jeho vzťah s dcérou profesora viedenskej techniky Bertou Czuberovou. Problémom bol však jej meštiacky pôvod, a tak spoločenská priepasť v ich vzťahu bola ešte väčšia ako u arcivojvodu Františka Ferdinanda. V roku 1903 sa ich tajná láska stala verejným škandálom. Ferdinand Karol požiadal cisára Františka Jozefa o povolenie k sobášu. Ten však žiadosť o morganastický sobáš rezolútne zamietol. Podobný názor mal i jeho starší brat Otto. František Karol bol však neoblomný. 18. októbra 1904 bol zo „zdravotných dôvodov“ prepustený z armády a vykázaný z Viedne na zámok Rosenstein. Po piatich rokoch sa v roku 1909 vo Švajčiarsku s Bertou tajne zosobášili. Následné reakcie zo strany nahnevaného cisára nenechali na seba dlho čakať. V roku 1911 Františka Karola vylúčil z rodinného zväzku Habsburgovcov, odobral mu všetky tituly, vojenské hodnosti a vyznamenania. Iba na príhovor jeho nevlastnej matky Márie Terézie mu ponechal malú ročnú rentu. Ferdinand Karol po svojom vylúčení z rodiny prijal občianske meno Ferdinand Burg. Po smrti svojho brata Františka Ferdinanda v roku 1914 bol pozvaný na pohreb, ale vtedy už bol z neho zlomený, zostarnutý muž, ignorovaný všetkými členmi rodiny i dvora. O rok nato v Mníchove zomrel. Jeho manželka zomrela v roku 1979 a obaja sú pochovaní na cintoríne v Merane.
https://sk.m.wikipedia.org/…sbursk%C3%BD
1938 – jednotky nemeckého Wehrmachtu obsadili Rakúsko, okupácia Rakúska Nemeckom – anšlus
1968 – ostrov Maurícius v Indickom oceáne sa stal nezávislou republikou a 27. členom Britského spoločenstva národov

Editováno: 12.3.2017 07:41
0 0

13. marca

565 – zomrel Belisar, byzantský vojvodca za vlády cisára Justiniána I. V rokoch 533 – 534 zničil ríšu Vandalov v Afrike, roku 540 dobyl Ravennu, roku 548 ho odvolali, roku 562 uväznili, o rok neskôr rehabilitovali. Flavius Belisarius bol jeden z najväčších generálov Byzantskej ríše a jeden z najvychvaľo­vanejších generálov v histórii. Bol nástrojom odvážneho plánu cisára Justiniána I. na znovuzískanie väčšiny Západorímskej ríše. Tento plán bol po necelom storočí odvolaný ako neúspešný. Bol síce menej známy ako iní slávni generáli ako Hannibal, Július Cézar, Alexander Veľký alebo Napoleon Bonaparte, ale jeho skúsenosti a schopnosti boli prekonané veľmi malým počtom vojvodcov v histórii a vďaka nim patrí do pätice najvýznamnejších generálov v dejinách. Niektorí jeho muži ho nazývali „Posledný Riman“.
https://sk.m.wikipedia.org/wiki/Belisar
1516 – zomrel Vladislav II., uhorský a český kráľ z rodu Jagelovcov, syn poľského kráľa Kazimíra IV. a rakúskej vojvodkyne Alžbety Habsburskej
http://referaty.aktuality.sk/…eferat-19367
1720 – zomrel Giovanni Battista Alliprandi, český barokový architekt talianskeho pôvodu. Popri Janovi Blažejovi Santini-Aichelovi a Kryštofovi Dientzenhoferovi bol Alliprandi najvýznamejším českým barokovým architektom. Významne bol ovplyvnený viedenskou architektúrou svojej doby, Domenicom Martinellim, Johannom Lukasom von Hildebrandt, a predovšetkým Johannom Bernardom Fischerom von Erlach, ktorého osobité poňatie architektúry Alliprandi priniesol do Čiech. Ovplyvnený bol však tiež dielom Jeana-Baptistu Matheya a Jana Blažeja Santini-Aichela.
https://sk.m.wikipedia.org/…a_Alliprandi
1741 – sa narodil vo Viedni osvietenský panovník, rímsko-nemecký cisár, český a uhorský kráľ Jozef II., ktorý bol najstarším synom kráľovnej Márie Terézie a Františka Lotrinského. Jozef II. bol od roku 1764 kráľom resp. od roku 1765 (čiže po otcovej smrti) cisárom Svätej rímskej ríše nemeckého národa, od roku 1765 bol aj spoluvládcom Márie Terézie v Rakúskej monarchii. Po matkinej smrti v roku 1780 sa stal samostatným vládcom Rakúskej monarchie, teda rakúskym arcivojvodom, uhorským a českým kráľom. V roku 1780 sa za českého ani uhorského kráľa nedal formálne korunovať ako jeho predchodcovia, aby nebol viazaný pri centralizácii monarchie. Jozef II. sa pričinil o množstvo reforiem, medzi ktoré patrí aj Tolerančný patent a Zrušenie nevoľníctva. Ešte počas svojho života však väčšinu zo svojich reforiem musel odvolať.
http://referaty.aktuality.sk/…referat-7009
1915 – zomrel Ján Bahýľ, slovenský konštruktér a vynálezca. V roku 1894 vypracoval návrh konštrukcie helikoptéry s pohonom ľudskej sily. 13. augusta 1895 dostal patentové privilégium realizovať navrhovaný patent. Termín realizácie však nebol dodržaný. Neskôr nadväzuje kontakt s výrobcom kočov Antonom Marschallom. V rokoch 1901 – 1903 vzniká v Marschallovej dielni zlepšený model Bahýľovej helikoptéry nazvaný Avion – v máji 1905 prihlásený na uhorskú ohlasovňu v Budapešti. Uhorská ohlasovňa im vydala v januári 1906 tzv. szabadalmi leírás (popis patentu), ale ďalší osud helikoptéry nie je známy. Rovnako nie je známa skutočnosť, že spolu s A. Marschallom skonštruoval v rokoch 1895 – 1897 prvý automobil s benzínovým motorom a akumulátorom na Slovensku.
https://sk.m.wikipedia.org/…%C3%BD%C4%BE
1921 – zomrel Dominik Skutecký, slovenský maliar, autor žánrovej maľby, krajinomalieb a portrétov. Pôsobil v Mníchove, Benátkach a vo Viedni. Počas prvého pobytu v Banskej Bystrici vytvoril viacero krajinomalieb zo Stredného Slovenska a žánrových scén (1884–1886). Po pobyte v Benátkach sa natrvalo usadil v Banskej Bystrici (1889); portrétoval významné osobnosti mesta a svojich príbuzných, maľoval prostredie medených hámrov v Banskej Bystrici. Pričinil sa o rozvoj kultúrneho života Banskej Bystrice, organizoval výstavy, najvýznamnejšia s počtom vyše 120 umeleckých diel (1902). Jeho obrazy su v zbierkach Slovenskej národnej galérie a v iných slovenských a zahraničných galériach i súkromných zbierkach ako aj od roku 1994 v stálej expozícii Stredoslovenskej galérii v Banskej Bystrici.
https://sk.m.wikipedia.org/…kuteck%C3%BD
1939 – Jozef Tiso a Ferdinand Ďurčanský rokovali v nemeckom Berlíne s ministrom zahraničných vecí Joachimom von Ribbentropom a Adolfom Hitlerom. Na tomto stretnutí Hitler oboznámil Tisa s úmyslom obsadiť Čechy a ak Slováci nechcú byť obsadení tiež, majú okamžite vyhlásiť samostatnosť, ktorú bude garantovať Nemecko. Tiso však odmietol vyhlásiť samostatnosť prostredníctvom nemeckého rozhlasu v Berlíne a ešte z Berlína požiadal vtedajšieho prezidenta ČSR Emila Háchu, aby na 14. marca zvolal poslancov Snemu Slovenskej krajiny na mimoriadne zasadnutie.

Editováno: 13.3.2017 07:50
0 0

14. marca

1074 – v bitke pri Mogyoróde (Maďarsko) boli porazené vojská uhorského kráľa Šalamúna. Uhorským kráľom sa fakticky stal jeden z víťazov, knieža Gejza
http://latrynask.blog.cz/0901/salamun
1571 – zomrel Ján II. Žigmund Zápoľský, uhorský kráľ a sedmohradský vojvoda, syn uhorského kráľa Jána Zápoľského a Izabely Jagelonskej, dcéry poľského kráľa Žigmunda I. Jagelonského. Jeho nároky na kráľovskú korunu po otcovej smrti bránila matka a jej radca Juraj Utešenovič (predstavený pavlínskeho hláštora v Sajóláde v Maďarsku,) ktorí dali Jána Žigmunda ako trojmesačného korunovať za uhorského kráľa. Izabela spolu so synovými prívržencami viedli aj v nasledujúcich rokoch aktívny boj proti zákonitému kráľovi Ferdinandovi I. Izabela povolala na pomoc Turkov, ktorí donútili viedenský dvor v roku 1547 k ponižujúcemu prímeriu a rozdeleniu Uhorska na tri časti, z ktorých Sedmohradsko so Zátisím pripadli Jánovi Žigmundovi ako právoplatné vojvodstvo, vazalsky však závislé od Osmanskej ríše. Ferdinand I. po upevnení svojej moci v krajine a krátkom zmocnení sa Sedmohradska donútil Izabelu s Jánom Žigmundom opustiť Uhorsko. V roku 1556 povolali sedmohradské stavy Jána Žigmunda z poľského exilu a po matkinej smrti (v r. 1559) sa ujal faktickej moci v Sedmohradsku. Jeho ďalšie snahy o získanie uhorskej koruny však boli bezúspešné a v roku 1570, rok pred svojou smrťou, sa ich definitívne vzdal. Jánom Žigmundom rod Zápoľskovcov vymrel.
https://sk.m.wikipedia.org/…4%BEsk%C3%BD
1939 – po informácii Jozefa Tisa o jeho rozhovoroch v nemeckom Berlíne, slovenský snem, zvolaný na mimoriadne zasadnutie prezidentom Emilom Háchom, prijal demisiu vlády Karola Sidora a odhlasoval vyhlásenie samostatnej Slovenskej republiky tzv. Slovenský štát
https://sk.m.wikipedia.org/…A1_republika
1953 – zomrel český komunistický politik Klement Gottwald, prvý robotnícky komunistický prezident (1948–1953) Československa. Počas jeho prezidentského pôsobenia sa vystupňoval komunistický teror v krajine. Bolo vykonaných viac ako dvesto rozsudkov smrti, vyše 100.000 ľudí sa ocitlo z politických dôvodov vo väzení a ďalšie státisíce ľudí boli prenasledované a rôznym spôsobom perzekvované. Na šibenici skončili aj niektorí jeho blízki spolupracovníci (komunisti) ako napríklad Slovák Vladimír Clementis.
https://sk.m.wikipedia.org/…ent_Gottwald
1958 – sa narodil Albert II., monacký princ, vlastným menom Albert Alexandre Louis Pierre Grimaldi, nazývaný Jeho Jasnosť zvrchované knieža monacké, je vládcom Monackého kniežatstva od roku 2005, po smrti svojho otca Rainiera III.. Jeho manželkou je od júla 2011 bývalá juhoafrická plavkyňa Charlene Wittstocková, s ktorou má dvojičky, Gabriellu a Jacquesa. Jeho matkou bola americká herečka Grace Kellyová. Má staršiu sestru Caroline a tiež dve nemanželské deti: Jazmin Grace Grimaldi (s Tamarou Rotolo v roku 1992) a Alexandre Coste (s Nicole Coste v roku 2003). Keď jeho matka v jeho 24 rokoch (1982) zomrela, stal sa predsedom Monackého Červeného kríža a miestopredsedom Nadácie Grace Kellyovej.
1989 – zomrela Zita Bourbon-Parmská, posledná rakúska cisárovná, manželka posledného rakúskeho cisára, uhorského a českého kráľa Karola I. a v rokoch 1916 – 1918 posledná cisárovná Rakúska, kráľovná Uhorska a Česka
https://sk.m.wikipedia.org/…Parmsk%C3%A1
1990 – Michaila Gorbačova zvolili za prvého a zároveň aj posledného prezidenta ZSSR, rezignoval 25.2.1991 po neúspešnom puči odporcov reforiem. Keď Gorbačovova pozícia slabla a nastúpili nové politické sily vedené Borisom Jeľcinom, tie k 31.12.1991 u­rýchlili zánik ZSSR.

Editováno: 14.3.2017 06:31
0 0

15. marca

44 pred Kr. – zomrel Gaius Iulius Caesar, rímsky vojvodca a politik, ktorý zohral významnú úlohu v prechode rímskeho štátu od republiky k cisárstvu. Caesar bol všestrannou osobnosťou, ktorá vstúpila do rímskej i svetovej histórie vo viacerých súvislostiach.
https://sk.m.wikipedia.org/…ulius_Caesar
1412 – Žigmund Luxemburský v Starej Ľubovni uzavrel mier s poľským kráľom Vladislavom a litovským veľkokniežaťom Vitoldom
1776 – Južná Karolína sa stala prvou americkou kolóniou, ktorá vyhlásila nezávislosť od Veľkej Británie a ustanovila vlastnú vládu
1820 – Maine sa stalo 23. štátom USA
1848 – vypukla revolúcia v Rakúsko-uhorskej monarchii. Zhromaždením robotníkov a študentov sa začala v Pešti buržoázna revolúcia v Uhorsku za demokratické reformy a nezávislosť krajiny od viedenského dvora. Na zhromaždení prijali 12-bodový program Žiadosti uhorského národa.
https://sk.wikipedia.org/…2%80%93_1849
1917 – ruský cár Mikuláš II. abdikoval. Mikuláš bol napriek svojej miernej povahe veľkým obdivovateľom svojho otca Alexandra III. Presadzoval cársku absolutistickú moc, ale sám bol nerozhodný a neschopný riešiť zásadné problémy, v ktorých sa krajina nachádzala. Mikuláš II. sa zúčastňoval na vedení bojových operácií počas rusko-japonskej vojny v rokoch 1904 až 1905. Pričom výrazne podcenil nepriateľské sily. Po neúspechoch Ruska, ako aj prehlbujúcej sa nespokojnosti obyvateľstva s podmienkami v krajine sa začala prvá ruská revolúcia, ktorá otriasla pozíciou cára. Mikuláš II. bol preto nútený prisľúbiť vytvorenie ústavy a vznik parlamentu – Štátnej dumy. Vznik parlamentu a dumy považoval za veľkú chybu a po celý čas sa pokúšal oslabovať jeho moc. V roku 1914 Rusko držalo ochrannú ruku nad Srbským kráľovstvom, ktorému Rakúsko-Uhorsko po atentáte na následníka trónu Ferdinanda d’Este, vyhlásilo nesplniteľné ultimátum, čo malo za následok vypuknutie 1. svetovej vojny. Cár odišiel na front a cárovná sa o Alexeja starala sama. Spolu so svojimi dcérami sa až do roku 1916 starali v cárskej nemocnici v Cárskom Sele o zranených vojakov. Vo februári 1917 po štátnom prevrate cársku rodinu deportovali do vyhnanstva na Sibír. Rok 1917 strávili v Toboľsku spolu s niekoľkými dvornými dámami a služobníctvom (tí s cárskou rodinou odišli dobrovoľne a niektorí z nich sa už nikdy nevrátili). Tu ich zastihla aj boľševická októbrová revolúcia. Na začiatku roka 1918 ich deportovali do Jekaterinburgu, kde žili v dome Ipaťjeva. V suteréne tohto domu cársku rodinu 17. júla 1918 vyvraždili, keď sa k mestu blížili oddiely bielogvardejcov. V tom istom roku zavraždili aj cárovho brata Michaila Alexandroviča Romanova a sestru cárovnej, Alžbetu (Ellu) – ženu cárovho strýka Sergeja. V ruskej pravoslávnej cirkvi bol spolu so svojou manželkou a deťmi vyhlásený za svätého.
https://cs.wikipedia.org/…ndrovi%C4%8D
1939 – nacistické Nemecko obsadilo Česko a vyhlásilo na jeho území Protektorát Čechy a Morava

Editováno: 15.3.2017 07:12
0 0

16. marca

37 – zomrel Tiberius, rímsky cisár v rokoch 14 po Kr. – 37 po Kr. druhý cisár Rímskej ríše. Bol to nevlastný syn cisára Augusta, člen juliánsko-klaudiovskej dynastie.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Tiberius
http://rim.me.cz/…tiberius.php
1457 – v Budíne sťali Ladislava Huňadyho, syna vojvodcu a uhorského gubernátora Jána Huňadyho a brata budúceho uhorského kráľa panovníka Mateja Korvína. Stal sa obeťou veľmožských svárov. Rok po otcovej smrti ho popravili v Budíne za vraždu Ulricha Celjského, ochrancu neplnoletého kráľa Ladislava Pohrobka.
https://cs.wikipedia.org/…slav_Hunyadi
1495 – banskí podnikatelia pôvodom zo Spiša Ján Turzo a jeho syn Juraj založili s augsburskou bankársko-finančníckou rodinou Fuggerovcov spoločnosť Ungarisches Handel (Uhorský obchod), ktorá sa postupne stala najväčším producentom medi na svete
1939 – nacistický vodca Adolf Hitler a Emil Hácha podpísali v Prahe výnos o utvorení Protektorátu Čechy a Morava
1963 – zomrela Alžbeta Mária Habsburská, rakúska arcivojvodkyňa, jediná dcéra korunného princa Rudolfa a jeho manželky, belgickej princeznej Štefánie. Keď mala päť rokov jej otec spáchal spolu s milenkou samovraždu, čo ju veľmi poznamenalo. Od tohto času žila na dvore starého otca cisára Františka Jozefa I. a starej mamy Alžbety, ktorí si ju veľmi obľúbili. Už od detstva vynikala v učení, mala rada prírodné vedy, zemepis, ale aj hudbu a umenie vôbec. Ovládala niekoľko jazykov (angličtinu, maďarčinu, taliančina a francúzštinu). Spočiatku vrelé vzťahy s jej matkou ochladli po tom, čo sa Štefánia druhý raz vydala…
Alžbeta sa zriekla všetkých dynastických nárokov pre seba i svoje deti. Po smrti v r. 1963 bola pochovaná do bezmenného hrobu na viedenskom cintoríne Hütteldorf. Pred svojou smrťou v záveti odkázala rodinné zbierky obrazov a porcelánu viedenským múzeám.
https://sk.m.wikipedia.org/…sbursk%C3%A1

Editováno: 16.3.2017 06:47
0 0
Kontaktný formulár

Administrátori: Ivan, Jan

Moderátori: Korlen, majo2291, michal bb, Ševci

VIP partneri: 118apo118, Caesar, minca1, Radek, rudi2, sparky, trobo

Seznam registrovaných uživatelů ( 744 )

Partneri

Reklama